Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Winogronowe - CZERW (Ile wody? Ile cukru?)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam :) Proszę o pomoc. Ile litrów soku z winogron ciemnych potrzeba na balon 50 l oraz cukru na pół słodkie wino (nie za kwaśne nie za slodkie). W tym roku winogrona są wyjadą owo słodkie jak na tę małe ciemne odmiany. Pogniecione owoce juz są w pojemniku tak więc ciut mi się spieszy. Chcialem uzyskać 18%. Zgóry dziękuję :) Jak się nie zmieści soku do 50 l balona to resztę dam tez do 5 litrowego. Wstępnie obliczył em : 35 soku i 10 kg cukru, wody odrobinę byleby tylko rozpuścić cukier.
Balon wypełniasz w 2/3 co by fermentujący nastaw nie chodził po podłodze.:diabelek:
Uzysk soku w zależności od odmiany (mówimy o przerobowych) wynosi 40-60%.
Musisz zmierzyć blg. Bez tego nie wiadomo ile dodać cukru aby było to 18% . Dosładza się do smaku po ustaniu fermentacji.
I musisz dodać drożdże bayanus np Fermivin PDM bo inne nie dociągną do takiego %.
Teoretycznie na 18% kiedy książkowo i optymalnie ustaje fermentacja? W momencie przejedzenia całego zaplanowanego cukru i blg-2, powiedzmy do miesiąca, czy wyklarowaniu i zupełnym odgazowaniu 3-8 miesięcy?
I dopiero dosładzanie.
Na full oczywiście nie zapelnię. Soku starczy na 2/3. Co do cukru to dlaczego nie można tak na pale pytając tu fachowców? Przecież w necie są przepisy na różne wina które podają ile cukru dać i nie piszą o mierzenia blg. Tak więc proszę o podanie ilości cukru kto ma doświadczenie da rade określić ile trzeba. Owoców nie mylę jak coś. Jak by jednak musiał to czym i kiedy mierzyć blg?
(20-10-2015, 18:54)DNBfun napisał(a): [ -> ]Wstępnie obliczył em : 35 soku i 10 kg cukru, wody odrobinę byleby tylko rozpuścić cukier.

A winogrona masz z jakiejś winnicy czy te zwykłe z altanki ?
Swoje, na ROD rośnie sadzonka stara 25 m długa :D

Co jest nie tak z innymi ze nie odciągnąć? Chciałem kupić aktywne u mnie w mieście.
(20-10-2015, 20:38)DNBfun napisał(a): [ -> ]Co jest nie tak z innymi ze nie odciągnąć?
:pytajnik: rozwiń myśl
ROD?

Sadzonka przeciążona, pewnie kwaśna i mało słodka.
Nie rozumiem, dlaczego nie możesz pójść do sklepu i kupić areometr, za 10zł?

W owocach z takiego krzewu rozbieżność, Blg może wynosić około dziesięciu.

Nie zmierzysz, nie policzysz i nie poprawisz pisowni - przeniosę do działu dla początkujących.
(20-10-2015, 20:38)DNBfun napisał(a): [ -> ]Co jest nie tak z innymi ze nie odciągnąć?

Napisz po polsku, rozwiń swoją myśl.

(20-10-2015, 20:38)DNBfun napisał(a): [ -> ]ze nie odciągnąć?

Czy to tak jak wejść tu na forum i nie powiedzieć dzieńdobry?

Aj sorki tablet mi popsuł treść. Co jest nie tak z innymi drożdżami, że nie dociagną do 18%. Jak się liczy to blg?
Blg się mierzy areometrem:
https://picasaweb.google.com/11536956903...4168467618

a potem oblicza ile masz cukru w owocach i ile należy dodać aby otrzymać dany procent alko:
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...#pid316922
Każde drożdże mają swoją wytrzymałość na alkohol. Przeważnie jest to 13-16%. Tylko bayanusy mogą dociągnąć do 18%.
Dzięki Maćku postaram się w Bielsku znaleźć areometr. MARIUSZEK jak cie to tak boli to dzień dobry. MEXX jak można być Polakiem i nie wiedzieć co to za ustrojsto to ROD, wyjaśniam rodzinne ogrody działkowe rządzone przez mafie PZD :P
Owoce masz już w pojemniku i jeżeli nie masz areometru możesz założyć sobie, że mają 15 Blg i zrobić obliczenia dla tej wartości.

Edit: proponuję też abyś jutro kupił pirosiarczyn, do sterylizacji nastawu.

Przydały by się też pomiar kwasowości, który pozwoli obliczyć czy należy dodać wodę.
Ok vanKlomp postaram się załatwić szybko.
Fermivin PDM kupisz w każdym hipermarkecie budowlanym i tych zwykłych.
(20-10-2015, 21:02)maciek19660714 napisał(a): [ -> ]Owoce masz już w pojemniku i jeżeli nie masz areometru możesz założyć sobie, że mają 15 Blg i zrobić obliczenia dla tej wartości.

To mi się juz bardziej podoba. Jedno z głowy :)

Tak coś mi się kojarzy ze te drożdże widziałem w Castoramie.

A ja naiwny myślałem, że moc od cukru zależy tylko :P

Jeżeli chcesz coś dopisać użyj opcji edycja
(20-10-2015, 21:01)DNBfun napisał(a): [ -> ]MEXX jak można być Polakiem i nie wiedzieć co to za ustrojsto to ROD, wyjaśniam rodzinne ogrody działkowe rządzone przez mafie PZD :P
Google niby pokazało ale nie skojarzyłem pozostałości po komunie miejskiej.
No właśnie ja jestem Polakiem z kredytem ale bez przydziału na mieszkanie czy ogródek działkowy.
A czy te dzikie drożdże musze zabić bo użycie prosiarczanu kłuci się z moją filozofią
Hehe, a to jak na kredycie to wybaczam, choć ROD jest co najmniej w całej Europie, tego Polacy akurat nie wymyślili ;)

Jeżeli chcesz coś dopisać użyj opcji edycja
Źle mnie zrozumiałeś, napisałem tak dlatego, abyś już dzisiaj mógł porobić obliczenia, a po zakupie areometru ewentualnie je skorygował...
(20-10-2015, 21:17)maciek19660714 napisał(a): [ -> ]Źle mnie zrozumiałeś, napisałem tak dlatego, abyś już dzisiaj mógł porobić obliczenia, a po zakupie areometru ewentualnie je skorygował...

Ok szefie, dam rade
Wydzieliłem Twoje pytania do osobnego tematu. Ne piszemy postów seriami, w krótkim odstępie czasu...

I nie "szefuj" mi tu!
Ok, nauczę się, dziękuję wam za rady.
Stron: 1 2 3