Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Dzika róża kilka pytań początkującego.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich po dłuższej przerwie.
Postanowiłem spróbować swoich sił z dziką różą i tutaj pierwsze pytanie czy to co zebrałem (narazie tylko 1,3kg) to rzeczywiście dzika róża.
Zdjęcia tego co zebrałem w linkach:
http://tomek25.hekko24.pl/20151022_142416.jpg
http://tomek25.hekko24.pl/20151022_142504.jpg
http://tomek25.hekko24.pl/20151023_151944.jpg

Kolejne pytanie to przechowywanie DR. przez godzinę zebrałem tylko 1,3 kg więc zbieranie zajmie mi kilka dni może tydzień, jak w tym czasie przechowywać DR?

Dodam, że cześć owoców jest bardzo miekka i schodziła od razu z krzaka a cześć jest twarda i zerwałem ją razem z kawalkami ogonka.

Jeżeli chodzi o przepisy to czy wino wyjdzie z użyciem owoców w całości? Oszczędziło by to troszkę czasu...
Tak, to DR.
W suchym miejscu przez parę dni, nic nie powinno się stać. Ewentualnie zacznij ją suszyć.
Też zrywałem na raty, a owoce szły do zamrażalnika. W większości przepisów na wino z DR jednym z etapów jest obcinanie ogonków i pozostałości kwiatostanu. Niestety :)
Jest jeszcze opcja że od razu do balona, sukcesywnie możesz dodawać owoc i syrop cukrowy, jeśli cała operacja nie będzie dłużej trwała niż tydzień powinno być ok.
Ewentualnie mrożenie, suszenie.
(23-10-2015, 15:09)marmur napisał(a): [ -> ]W większości przepisów na wino z DR jednym z etapów jest obcinanie ogonków i pozostałości kwiatostanu. Niestety :)
Ech... no niestety

Zbierać będę pewnie gdzieś do końca przyszłego tygodnia, także najpierw trochę po leżą pod kaloryferem a pewnie we wtorek do zamrażanika o ile tyle miejsca wygosodaruje.

Co do odcinania ogonków i resztek kwiatów to czy należy to robić przed samym wrzuceniem do balonu czy też moża to robić na bierząco? Chodzi o to że przy usuwaniu ogonków owoc tak jakby się otwiera.
(23-10-2015, 15:27)tomek-kula napisał(a): [ -> ]Co do odcinania ogonków i resztek kwiatów to czy należy to robić przed samym wrzuceniem do balonu czy też moża to robić na bierząco? Chodzi o to że przy usuwaniu ogonków owoc tak jakby się otwiera.

Przed wrzuceniem do balona trza owoce dobrze wypłukać bo pełno kurzu i innych swinstw potrafi sie na nich zbierać. I lepiej jest najpierw umyć a potem przycinać koncówki. Na tę robotę to ja sobie zwykle przygotowuje ze dwa długie filmy, bo to pare godzinek schodzi :D
Ja dziką róże sukcesywnie zbierałem, czyściłem i do zamrażalniku. W ten sposób zebrałem ponad 5 kg i czeka to na swą pore.

Lech
(23-10-2015, 16:34)lech.kuba napisał(a): [ -> ]Ja dziką róże sukcesywnie zbierałem, czyściłem i do zamrażalniku. W ten sposób zebrałem ponad 5 kg i czeka to na swą pore.

Lech

takie rozwiązanie byłoby dla mnie wygodniejsze :jezor: