Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co dodajecie do II nastawu DR?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam,
chciałbym zebrać w jednym miejscu informacje zawarte już w wielu postach na temat dodatków stosowanych przez Was do II nastawu wina z dzikiej róży.

Proszę, jeżeli to możliwe, o podanie stosowanych przez Was proporcji i ocenę wina.

W przypadku podawania proporcji wagowych proszę o podanie jakiej wielkości nastawu dotyczą. W przypadku proporcji procentowych informacja ta nie będzie konieczna.
Zwykle tylko rodzynki. Około 800 g na 10 litrowy nastaw. Sprawdzony zestaw na dobre wino. W tym roku mam dwa drugie nastawy. Jeden zrobiłem standardowo, drugi jako eksperyment - 400 g rodzynek i 200 g żurawiny. Jednak w tym ostatnim przypadku za wczesnie mówić coś o smaku.
Dzięki marmur, pierwsze koty za płoty.

Zbierzmy nasze doświadczenia w jednym temacie. Powinna wyjść z tego fajna lektura.
Moim zdaniem żurawina w drugim nastawie daje lepsze efekty niż rodzynki. Mam na myśli żurawinę świeżą, przemrożoną a nie suszoną z marketu.
Ja mam w zamrażarce nadwyżki jednej i drugiej róży, głóg, czeremchę. Rodzynki zawsze się znajdą ;) Co do proporcji to się jeszcze zastanawiam.
Rodzynki siekać? Można pogotować, żeby był od razu WYCIĄG + farfocle, niech sobie fermentują. Ogólnie zrobię białe wino na risotto z tego drugiego nastawu - a drugi nastaw z głogu zabarwię np. aronią suszoną (+ rodzynki) - to będzie na grzańce. Taka wstępna koncepcja.
Rodzynek nie siekaj. Sparz, wypłukuj i do fermentacji. Uważaj żeby aronia nie zdominowała Ci wina.

Pojawiła się w warzywniakach świeża polska żurawina, jakby ktoś nie chciał suszonej z hipermarketu.

Generalnie ciekawi mnie co dajecie zamiast rodzynek, ewentualnie rodzynki proporcjonalnie w zdecydowanej mniejszości w stosunku do pozostałych dodatków. No i oczywiście jak oceniacie tak zrobione II nastawy.
A tak z innej beczki: dawać drożdże, pożywkę? A może tylko pożywkę - bo drożdże są już tam przecie namnożone? Jak to hula?
Do soboty muszę mieć gotowy know-how ;)
(17-11-2015, 11:46)kaminskainen napisał(a): [ -> ]A tak z innej beczki: dawać drożdże, pożywkę? A może tylko pożywkę - bo drożdże są już tam przecie namnożone? Jak to hula?

Po zlaniu wina, owoce płuczesz lub nie, dodajesz drożdży lub nie, wszystko zalezy od Twojej wrażliwości na zapach zdechlaków z pierwszego nastawu ;)
A - no to zobaczę. Sporo się narozpadało i tego nie opłuczę - albo je wezmę do II nastawu albo odrzucę. Najwyżej dodam więcej innych dodatków, przy samym domu mam różę...
Ja owoców nie płukałem, wyrzuciłem tylko pestki z dna.
Drożdże z I nastawu, pożywki i cukru nie udało się odzyskać ;).
Zapach bardzo przyjemny, rodzynki zdominowały DR (trochę wczesna była).
Oceniać nie mogę, bo to mój pierwszy drugi nastaw.

(17-11-2015, 11:46)kaminskainen napisał(a): [ -> ]A tak z innej beczki: dawać drożdże, pożywkę? A może tylko pożywkę - bo drożdże są już tam przecie namnożone? Jak to hula?

Sorry, ale jest wiele tematów nt. DR do których można podkleić się z tego typu pytaniem.

Ideą założenia tego tematu było zebranie w jednym miejscu tylko i wyłącznie informacji dotyczących dodatków stosowanych na II nastaw. Jest tego pełno na forum, co chwila wypływa ten temat to tu, to tam. Wnioskuję z tego, że warto abyśmy mieli jeden temat poświęcony tylko i wyłącznie temu.
ja do 2 nastawu (planowane 20l) z DR dodałem 2 kg nowych DR :P
No to mamy póki co na 10 litrów nastawu:
1. 0,5 - 1 kg rodzynek (marmur rekomenduje 800g)
2. 1 kg nowej DR.

Ciekawi mnie czy dodając świeżą żurawinę zachowujecie takie same proporcje jak w przypadku rodzynek. To samo odnośnie głogu. Ewentualnie innych dodatków solo.
ja dałem wczoraj do 10 litrowego 2 nastawu oprócz owoców róży,800 gr rodzynek sparzonych.
Planuję też 3 nastaw gdzie dodam do owoców z 2 nastawu okolo 1 kg owoców mrożonego jarząbu szwedzkiego.
Ile DR?
1 nastaw był na 12 litrów -dalem 3,5 kg owoców.
(26-11-2015, 21:50)przemoo1970 napisał(a): [ -> ]1 nastaw był na 12 litrów -dalem 3,5 kg owoców.

Chodziło mi o II nastaw.
Znając życie to pewnie tyle samo co w pierwszym nastawie, gdyż robi się go na tych samych owocach...
;)
(26-11-2015, 22:31)Artur_M napisał(a): [ -> ]
(26-11-2015, 21:50)przemoo1970 napisał(a): [ -> ]1 nastaw był na 12 litrów -dalem 3,5 kg owoców.

Chodziło mi o II nastaw.

no przecież te owoce z 1 nastawu przerzuciłem do 2 nastawu-nie warzyłem ich przy tym bo i po co.

Bardzo proszę, zdania zaczynaj z wielkiej litery zgodnie z Regulaminem Forum, który czytałeś i zaakceptowałeś.Popraw swoje posty.To nie gg. drajla
Ja w zeszłym roku robiłem w następujący sposób:
I nastaw - 17l z 4,25kg DR
II nastaw - 14l z DR z I nastawu + 1kg rodzynek.
Po jakiś 6-8 miesiącach jak próbowałem wino to oba nastawy były w porządku. Teraz minęło kolejnych kilka miesięcy i jak zagłądałem do piwnicy to widziałem, że ładnie się wyklarowało. Musiałbym też kiedyś je zlać i przy okazji skontrolować smak:pijemy:
Do drugiego nastawu dałem DR z pierwszego i pigwowca z pierwszego po ok. 2 kg każdego + 1 kg mrożonej DR+ rodzynków 0,5 kg. Nastaw na 20 l
Pierwszy nastaw DR i pigwowca to trójniaki .
Drugi nastaw DR połączę z drugim nastawem głogu i dodam 1,5 kg zamrożonej ałyczy i 0,25 kg zamrożonej aroni tylko mam dylemat czy nie nastawić najpierw ałyczy na jakiś tydzień i dopiero połączyć po oddzieleniu owocow - nastaw na 20 litrow:pytajnik:.

Lech
(27-11-2015, 23:36)lech.kuba napisał(a): [ -> ]Drugi nastaw DR połączę z drugim nastawem głogu i dodam 1,5 kg zamrożonej ałyczy i 0,25 kg zamrożonej aroni tylko mam dylemat czy nie nastawić najpierw ałyczy na jakiś tydzień i dopiero połączyć po oddzieleniu owocow - nastaw na 20 litrow:pytajnik:.

Lech

Zapowiada się ciekawie.
Stron: 1 2 3