Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wiśnie i czarna porzeczka - czy dobre połączenie na wino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam serdecznie.
Miody pitne lubią czarną porzeczkę z dodatkiem wiśni... Jak to jest z winami - czy wino z przewagą wiśni będzie dobre z dodatkiem soku z czarnej porzeczki? Jeżeli tak, to w jakich proporcjach? Ogólnie dość kwaśny nastaw, to iść w stronę mocnego (15%) półodkiego? Na jakich wtedy najlepiej drożdżach - coś lubiącego kwas? (Lalvin 71B itd.)?
Przy nalewkach, to super połączenie.

Do wina, to :niewiem: :niewiem:
No właśnie się zastanawiam, bo bardzo mi smakuje wiśnia z czarną porzeczką - ogólnie przepadam za czarną porzeczką a zastanawiam się, czy nie zepsuje wina wiśniowego.
W ubiegłym roku nastawiłem pierwszy raz - 17 litrów (7kg wiśnia i 4,5kg czarna porzeczka) i w tej chwili jeszcze się klaruje. W smaku przeciętne, zalatuje mi za bardzo czarną porzeczką, Blg 4. Spodziewałem się lepszego efektu ale jeszcze czekam z ostateczną oceną bo to w sumie młode wino jeszcze.
Hmmm - czyli może jednak mniej soku z czarnej porzeczki? Na 10L np. z pół litra?
Pół litra to może być za mało, i z kolei porzeczka może zginąć.
Wziąłbym 1 do 1.5 litra soku z czarnej porzeczki, a cukier zastąpiłbym miodem.

Nastawiłem latem wiśniowe miodem słodzone i teraz żałuję, że tak mało, bo już tylko 2 flaszki zostały
Hmmm - to nie wyjdzie wtedy bardzo słaby miód pitny? Takie popłuczyny po piątniaku? ;-) A to wiśniowe miałeś z jakimś dodatkiem innego soku?
Samo wiśniowe, jak to mawiał Skrzych, jest jakieś takie... wiśniowe. I zazwyczaj trochę za blade. Czarna porzeczka poprawia nie tylko smak, ale i kolor.
Co do proporcji, to wiele zależy od odmiany wiśni, czy jest intensywna w smaku, czy bardziej wodnista, czy kwaśna mniej czy więcej... Zawsze dodaję czarną porzeczkę do wiśni, i wolę dodać więcej niż mniej, no, ale ja czarną porzeczkę uwielbiam.
Jeśli słodzisz nastaw miodem, to wychodzi wino miodowe...
Zaraz tam popłuczyny.
A trójniaka, czy czwórniaka nazywasz popłuczynami po dwójniaku?
Dodatek miodu do wina tylko podnosi jego walory, ale to oczywiście rzecz gustu.
Podpuszczam! :-) Jasne, że szlachetniejsze winko.
:spoko: 
Udało Ci się :D
Wiśnia z czarną porzeczką, jagoda z czarną porzeczką i truskawka z czarną porzeczką, wszystkie 50/50 dają gwarantowanej jakości wina.

Zibi

Jagoda kamczacka nadaje się na wino, choćby jako dodatek np. przyspieszający klarowanie? Mam jej trzy spore krzaki, z sezonie trudno przejeść jej owoce.
Mam na myśli jagodę leśną. Z innymi nie mam doświadczenia.

Zibi

(07-03-2016, 11:39)GENERAL AIDID napisał(a): [ -> ]Mam na myśli jagodę leśną. Z innymi nie mam doświadczenia.

Wiem, liczę ze może ktoś czynił próby z kamczacką.
Na jakich drożdzach proponujecie takie połączenie 1:1 (wiśnia + czarna porzeczka)? Można iść w półsłodkie, nie będzie z tego kompot?
Lalvin 71B lub inne kwasożerne.
Porzeczka jednak trochę tego kwasu ma, niestety
Dzięki, na wypadek może zmienię źródło. Lalvin 71B jakoś ma problem z moim miodem porzeczkowym, na wypadek już restart szykuję od dwóch dni.
Innym dobrym wyjściem będzie kupaż - wtedy masz jeszcze wpływ na efekt finalny :)
No, ale bachus się waha :D
Witam
Ja robię wino z czarnej porzeczki i, 1 trzecia malin dokładka. W tej chwili mam moszcz. Po 6 dniach wyciskam sok, wydaje mi się ze wystarczający termin. Wszystkich owoców miałem 30 kg..

Pozdr.
gynek63
A tak jeszcze pytanie... wino z wiśni i z dodatkami czarnej porzeczki piłem ze dwa razy w życiu - głównie półsłodkie (tak mi smakuje). W jakie lepiej uderzać? Owoce mam dość kwaśne. Fermentuję zgodnie z radą na 71B, więc część kwasu drożdże przerobią. Kredą traktować nie chcę, więc chyba też lepiej iść w półsłodkie?
Dodaj tyle cukru aby nie zostało nic po fermentacji, potem próbuj i dosładzaj, a nóż widelec posmakuje Ci wytrawne :P
Szalona fermentacja, przeniosłem w 18oC... Już widzę, że takie proporcje wiśni i czarnej porzeczki są genialne. Jeszcze nie wiem, czy drożdzę przejedzą wystarczająco dużo kwasu i od tego będzie zależeć, czy zrobię je na deserowe...
Jeszcze jedno - bardzo lubię efekt po dodaniu czipsów dębowych (miody pitne). Jak ma się to do win owocowych? Myślę o dodaniu teraz (na 2-3 tygodnie burzliwej fermentacji) 1g/1L średnio opiekanych amerykańskich. Jak myślicie - nie da to za dużo efektu 'waniliowego'? Przy takiej ilości i krótkim kontakcie wydaje mi się, że nie powinno...
Przypomnij ile w końcu dałeś porzeczki?
Stron: 1 2