Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Awaria wina brzozowego - pomocy.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,

było tak, zbierałem sok z brzozy, 

1.
zebrałem ca. 10l, wcześniej przygotowałem MD z ENNOVINI WS (niższa tolerancja na alk. do ca. 14%). MD była aktywna (łądna piana, roztwór biały, drożdże szumiały). Dodałem do 10l 1kg cukru ok. 1l MD. Do rana wszystko ruszyło i powoli bulkało. 

2.
Zebrałem jeszcze ca 2x6l, zlałem do fermentatora, dodałem 2x1kg cukru, na koniec ca. 400g rodzynek, w składzie był olej, nie było nic o siarce czy sulfidach. Rodzynki przygotowałem następująco : 3x zalałem wrzątkiem na ok. 3-4 min mieszając trochę, potem przepłukałem gorącą wodą. Dodałem do nastawu i........  klops. Cisza w fermentatorze, nic nie bulkało, nic nie pracowało

3. Dodałem jeszcze 1l MD i dalej cisza.

Aktuale BLG to ca. 15.

Co dalej, jest jakaś szansa ?? Co zrobić ?? Siarka z rodzynek ?? przelewać, wietrzyć ?? Jakaś pożywka ??

Proszę o pilną pomoc i pozdrawiam
Jarek
Ile robiłeś pomiarów BLG ? (2-3 dni pod rząd ?)
Ile cukru przerobiły drożdże ?
Sok z brzozy zbieram tylko i, wyłącznie na włosy żeby człowiek nie łysiał na stare lata. Ja już w starszym wieku jestem i, mam wszystkie włosy i, nie wypadają. A wy tylko wino chcecie robić. Róbcie i, pijcie!

pozdr/Gliwice

Eugen
Pomiar zrobiłem jeden. Teraz się przestraszyłem, ponieważ nie bulka, a bez rodzynek bulkało. Poziom wody w rurce się nie zmienia cały czas stoi w tym samym miejscu.

Ile przerobiły ?? ie wiem trzeba by to jakoś obliczyć. Dobrze by było gdyby ktoś się dla mnie o to pokusił.

Wstępnie.
Roztwór 24l w nim 3kg cukru i 400g rodzynek (parzone, płukane, cięte).

Aktualnie.
24l roztworu o BLG 15
Obecnie w winie masz 3840g cukru, ile BLG miał sok z brzozy ?
Jeśli miał około 4 BLG to wychodzi na to że Twoje wino praktycznie nie ruszyło.
Wczomia rano przedstawiłem do pomieszcz? ia, gdzie jest cieplej ca. 20 st.C

Jak przyszedłem dziś z pracy to zobaczyłem że zaczęło pracować. Ufff....

Sok miał ca 1blg (cukromierz biowin).

Jakie było wstępne blg ? Jak je liczyć ?
1BLG - 10g/l
Miałeś 22l soku z brzozy co daje 220g
Dodałeś 3kg cukru = 22+1.8(1kg cukru 0.6ml więcej)=23.8l
3000/23.8=126g/l
126g/l = 12BLG + 1BLG = 13BLG
Cukru z rodzynek nie dodałem ponieważ cukier wydobywa sie z nich stopniowo, no i nie ma w nich aż tyle cukru aby znacząco wpłynąć na obliczenia.
Moje obliczenia nie pokrywają się z Twoim odczytem.
Sprawdź czy Twój cukromierz jest sprawny.
Zawsze możesz zrobić restart, cukru jeszcze trochę zostało do przerobienia na %. Teraz spróbuj napowietrzyć zestaw, może to pomoże aby drożdże ruszyły.
Dwie bańki już bulgotają. w sumie 2x27l. Jak rozumiem, żeby było jakieś sensowne to powinno mieć 13-14%, czyli z ca 240g/l. Co stanowi ca. 6,5 kg na 27l. Aktualnie dodałem po 4 kg + rodzynki. Jak rozumie jeszcze powinienem dodać jeszcze po ok. 2kg. Do tego do smaku kwasek cytrynowy - ok. 30g/bańkę. Proszę o potwierdzenie, lub weryfikację ;)
Prócz cukru który dodajesz, masz pewna jego ilość w samym soku z brzozy i w rodzynkach. Jeśli chodzi o te ostatnie, to możesz przyjąć zasadę, że w 1 kg rodzynek jest ok 50% cukru. Co do soku z brzozy - każdy ściągnięty baniaczek soku będzie dawał inny wynik.
Twoje ogólne założenie jest prawidłowe.
Idąc za ciosem pozyskuję sok z brzozy dalej i co by go jakoś przechować, chcę z niego zrobić kwas chlebowy.

Zarumieniłem kawałki chleba żytniego w piekarniku
Zalałem 5l soku
Dalej :
Po 24h zlać i odsączyć na pielusze
Wlac do fermentatora w sumie 25l soku
Dodać cukru do 3blg
Zaszczepić drożdżami z wina (biowin ennovini ws)
Dodać 500g rodzynek
Czekać 14 dni
Pić

Nie za bardzo chce mi się butelkować, więc chcę pić z kranika.

Z góry dzięki za uwagi.

==============
Jak napisałem tak zrobiłem, kwas się zrobił i jest niezły, ze względu na ilość (25l) powinienem dać więce chleba, wtedy smak byłby mocniejszy.
Drożdże przerobiły cały cukier w winie które nastawiłem. Zasiarkowałem je i dosłodziłem. Aktualnie już nie pracuje.

Chciałbym trochę przyspieszyć etap klarowania, co by tu dodać (wini było z soku brzozy, cukru i rodzynek)??
Przerabiałem już sposoby z taniną, białkiem i bentonitem. ten ostatni, z biowinu bodajże, raz tylko zdziałał cuda w śliwce, a raz spaskudził mi smak 30 litrów jabłkowego. Po paru nastawach muszę przyznać rację wypowiadającym się tu ekspertom, no nie pogonisz, grawitacja i cierpliwość. U mnie brzozowe w zeszłym roku klarowało się z pół roku, albo dłużej.
Pozdrawiam
(18-05-2016, 20:19)Mikael napisał(a): [ -> ]Po paru nastawach muszę przyznać rację wypowiadającym się tu ekspertom, no nie pogonisz, grawitacja i cierpliwość. U mnie brzozowe w zeszłym roku klarowało się z pół roku, albo dłużej.
Pozdrawiam

To króciutko. O dłuższym klarowaniu możesz mówić gdy jest mętne rok i dłużej. Z moich zeszłorocznych win z sierpnia - listopada tylko ryżowe wyklarowało się całkowicie. Reszta wciąż czeka na cud grawitacji i są sklarowane w różnym stopniu - do ideału jeszcze daleko.
(21-03-2016, 13:21)gynek63 napisał(a): [ -> ]........ A wy tylko wino chcecie robić. Róbcie i, pijcie!...

No nie tylko wino, piwo też warzymy na oskole.
Wino ładnie się klaruje, wygląda, że będzie OK. Tylko strasznie mocno czuć je alkoholem, ale obstawiam, że to się ułoży z czasem - chyba że coś zalecacie ?
Planuję po zlaniu z nad osadu dosłodzić je.

Pytanie :

Siarkuje się tylko raz i potem już przy kolejnych zlaniach nie, czy też za każdym zlaniem (zapewne ewentualnie interwencyjnie jak by ruszyło) ?

Mam jeszcze pytanie do wina truskawkowego, dało by radę robić bez szypułkowania ?

Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Jarek
Szypułki są zielone a żadna zieleni na w winie nie jest wskazana.