Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Czym korkować ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam właśnie przymierzam się do korkowania wina winogronowego.  Dlatego chciałbym wiedzieć jakie są opinie wasze na temat korków  od Janosa Stericork, wiem są to korki syntetyczne ale ponoć trwalsze i mniej  z nimi problemów. Czy to prawda ? A może macie lepsze propozycje :)
Nikt nie miał do czynienia z tymi krokami? W takim razie może pochwalicie się jakie i gdzie kupujecie korki :)
Preferuję korki naturalne, choćby z tego wzgl. że syntetyki przeznaczone są do win do szybkiego spożycia. Jest z tym pewien problem, gdyż najchętniej kupowałbym korki długie lite, a jest ich na rynku niewiele a jednocześnie sporo kosztują. Z tańszych kupuję korki długie mikroaglomerowane, natomiast zupełnie odpuszczam zwykłe, tanie aglomeraty, bo mam wrażenie, że ich jakość systematycznie się pogarsza.
Teraz najczęsciej kupuję na allegro - u różnych dostawców, ale w związku z coraz mniejszą ofertą korków litych, jestem niemal skazany na firmę Le Mag.

PS.
Próbowałem korków kolmatyzowanych ale zrezygnowałemz nich - być może jest to subiektywne wrażenie, ale mają w sobie coś nieprzyjemnego w dotyku. Nigdy natomiast nie miałem korków klejonych - wierzch i spód korek lity, w a środku aglomerat.
Ja przy moim pierwszym winie kupiłem korki w firmie B...., i po tym fatalnym doświadczeniu kupuję już tylko Janosa. Raz kupiłem stericorki, fajnie się nimi korkuje, a zwykle kupuję korek Janosa kolmatowany, jest świetny. Wg info na stronie sklepu w którym kupuję, stericorki i mikrocorki nie są syntetyczne, tylko klejone. Syntetyczne to nucorki.
Kolmatowane są jak dla mnie ok, są miękkie więc nie należy ich długo parzyć, gładko wchodzą przy użyciu korkownicy uderzeniowej.
Info sklepu wskazuje, że stericorki powinny wytrzymać 2-4 lata, mikrocorki 4-6 lat a kolmatowane 6-8 lat, nie mam jednak tak starych win więc ciężko mi to potwierdzić, a no i oczywiście czas zależy od warunków przechowywania. Jednak statystyka jest obiecująca, a cena zachęcająca.
Raz też kupiłem korki klejone 1+1 z dyskami po dwóch stronach, ale piekielnie ciężko się nimi korkowało korkownicą uderzeniową.
Ogólnie u mnie korki kolmatowane Janosa się spisują, co do innych nie zajmuję stanowiska.
Pozdrawiam :-)
A ja jestem zadowolony z korków polimerowych. Są szczelne nie reagują z winem w żaden sposób i czas dla nich nie ma granic. Nie wpływają na smak ani charakterystykę wina są higieniczne. :)
(14-04-2016, 16:02)wodzulol napisał(a): [ -> ]A ja jestem zadowolony z korków polimerowych. Są szczelne nie reagują z winem w żaden sposób i czas dla nich nie ma granic. Nie wpływają na smak ani charakterystykę wina są higieniczne. :)

Można zobaczyć gdzieś opis takich korków ? I gdzie są dostępne ?
Na przykład tu
A tu artykuł:
http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/win...tetycznych

cytat:
- korki są wolne od TCA
- nie wpływają na aromat przechowywanego wina.
- posiadają standardowe wymiary: szerokość 22 mm i długość 37 lub 40 mm.
- dają szczelne i pewne zamknięcie nie powodujące wycieków wina.
- dają nieograniczony (ze względu na korek) czas przechowywania wina bez konieczności jego wymiany.
- mają identyczną wymianę gazową jak najwyższej jakości korki naturale.
- dają możliwość przechowywania butelek w pozycji pionowej.
- podczas korkowania i odkorkowywania korki nie kruszą się.
- jest możliwość zamówienia korków w różnych kolorach z różnymi nadrukami.
Odporność na TCA to spory walor, ale mnie interesuje głównie wzmiankowana i podkreślana całkowita szczelność i jednocześnie swobodna wymiana gazowa. Bo jeśli tak jest, to jest to korek idealny i tradycyjny przemysł korkowy powinien się załamać ;)
No tak twierdzi producent:) Raczej tradycyjne korki nie wymrą bo zawsze są tradycjonaliści:) ale jak dla mnie są bardzo wygodne:)
No one mają taką strukturę zwartą ale jednak delikatnie gąbczastą i dość miękką:)
(jedyną wadę jaką zaobserwowałem to reakcja znajomych: "O, plastikowy korek, no wiesz nie naturalny!!!")
Czyli co, biowinowskie be ?
No tak daleko idących wniosków bym się nie posunął:) Ja tylko piszę które wolę:) Sądząc z opisu to B... nie są to nukork'i.
Witam

Ciekaw jestem czy ktoś korkował gumowymi korkami. Jak one się sprawdzają, czy można nimi korkować bo mam ich około 50 sztuk nowych.

Pozdr..Gliwice

Eugen
Gumowe w jakim sensie? Taka struktura jak te do balonów?

Zibi

Ja mam kilka win w butlach po szampanie, przynajmniej problemu z korkowaniem nie ma. W miarę zdobywania butli z korkami do szampana będę tak "pakował" kolejne.