Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino truskawkowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Można kupić większy zapas przy okazji. Piro kupiłem na alledrogo chyba pół kilograma.
Link l.k prowadzi w to samo miejsce co w pierwszej swojej wypowiedzi w tym wątku;).
(08-06-2016, 14:12)marmur napisał(a): [ -> ]
(08-06-2016, 13:56)lech.kuba napisał(a): [ -> ]A tutaj po czytaj sobie o proporcjach wina truskawkowego.

Sprawdzałeś dokąd prowadzi ten link ? :)

No, faktycznie wrzuca tylko na główną starą stronę, a nie wrzuca do zakładek które są otwarte ( w tym przypadku - przepisy szczegółowe - truskawkowe), dawniej tak nie było , czy ktoś wie dlaczego otwiera się strona stara ale tylko podstawowa bez wzgledu na otwartą zakładkę . :niewiem:

Kurcze teraz jak się będzie chciało komuś zaproponować temat ze starej strony to trzeba będzie prowadzić za rączkę.:(
Chcialbym, zeby wyszlo lekkie, dosc slodkie wino truskawkowe. Wiekszosc zdecydowanie takie lubi. Mysle, ze tak ok. 13% nawet mogloby byc.

No tak na drozdzach TERDENS nie ma zadnej inforamcji o %%%, podobnie zreszta jak w drozdzach FERMIVIN, ktory sobie tez zamowilem i wlasnie przyszedl.

No ja sie jeszcze jakos nie specjalnie wyleczylem z drozdzy z castoramy, bo w sumie za kazdym razem ruszają, no i od razu są w zestawie z pożywką, bo akurat do klarowania nie potrzebuje nic i zawsze zostaje.

Nie inaczej bylo w tym przypadku...winko od wczoraj pracuje :)
Na dniach dorzuce jakies fotki.
Mam w tym wiaderku mieszac nastaw, otwierajac go i mieszajac?
No widze, ze truskawki poszly do gory...

Jak pisalem tak zrobilem, 3kg cukru rozpuszczone w 4l wody.
Za 2tyg kolejna partia cukru, mysle w granicach 2kg.
Choc mam juz cukromierz, takze mam nadzieje, ze nie bede musial robic wina "na oko". No i bede mogl cos wiecej powiedziec ile ma cukru, czy %.

Choc narazie nie wiem jeszcze jak on wogole dziala, jak sie wlewa i ile...:D
Jeżeli zajrzysz na stronę Biowinu, Eurowinu, JanLubera to tam znajdziesz dokładne opisy tych drożdży łącznie z informacja o tolerancji na alkohol.

Jeśli masz owoce to mieszać trzeba codziennie.

Szkoda ze nie pobrałes małej próbki na pomiar blg startowego, sam pomiar jest prosty, pobrać trochę cieczy z fermentora, jeśli mentny i z zawiesiną to przesączyć wlać do menzurki pomiarowej doprowadzić temperaturę do ~20° i włożyć cukromierz, odczytać wynik na skali.
Dobrze jest najpierw sprawdzić wskazania cukromierza na czystej wodzie o tem. 20°.
No mam z TERDENS drożdże do win czerwonych sherry, burgund, czyli chyba gdzieś ok 15,16% jak większość. Drożdży typu 13% np nie widziałem nawet. Tak więc do ilu % drożdże taki będzie % wina? No ale rozumiem, że nie zawsze musi być górna granica?

Właśnie pomieszałęm tą...ciape:D nagazowały się trochę, przykryłem i ruszyło ponownie...
Kurcze ta temperatura 20 stopni...trzeba mieć jeszcze termometr?
Czemu już powinienem mierzyć? Czy może zanim dodam kolejną porcje cukru?
W Twoim wypadku możesz zrobić jedynie słodkie mocne wino deserowe. Nie znasz początkowej zawartości cukru więc nie będziesz wiedział w którym momencie przerwać fermentację aby wino miało 13%. Przerwać fermentację można poprzez pasteryzację , nie zalecane , albo siarkowanie.
Mocne deserowe wino truskawkowe smakuje bardzo dobrze , szczególnie kobietom.
O tej porze roku nie musisz przejmować się temperaturą , niemal wszędzie nad powierzchnią ziemi jest odpowiednia dla procesu fermentacji.
Na przyszłość , lepiej fermentować truskawki na miazdze przez 3 dni.
(09-06-2016, 16:08)adamusss89 napisał(a): [ -> ]Czemu już powinienem mierzyć? Czy może zanim dodam kolejną porcje cukru?
Temu, że bez początkowej wartości blg trudno obliczyć końcowe %.
I tak, koniecznie musisz zmierzyć zanim dodasz kolejny cukier. Blg ma być w okolicach zera.
Własnie zmierzyłęm blg, wynosi 10. Nastaw pracuje 4 dni. Tak do konca niewiele jeszcze mi to mowi, tzn ze sporo cukru jeszcze zostalo? Jest w okolicach normy na tyle dni? Rozumiem, ze za kilka dni bedzie juz mniej?

No jak sie slabszego nei uda zrobic to trudno, moglem od razu zmierzyc, nauka na przyszlosc:D
Oby chociaz truskawki byly wyczuwalne:) Mocniejszcze pewnie niz 16% nie bedzie, bo do tylu drozdze mam.
Czekać aż blg zejdzie w pobliże 0, spoko bez nerwów, winiarz cechuje się cierpliwością.:D
Dałeś dużo owoców , wino będzie aromatyczne i smaczne.
cześć,

zrobiłem następujący nastaw

- 25 kg truskawek (sok ok 4 blg - bardzo ciężko zmierzyć bo strasznie gęsty. Wynik prawdopodobny ??)
- 2kg cukru + 2l wody
- drożdże ENNOVINI WS (teoretycznie do 13%, podobno dociągają do 14%)

Proces :

Teraz wlałem wszystko do jednego fermentatora i chcę poczekać 3-4 dni (pewnie w sobotę wyciskanie), potem wycisnąć sok, miazgę odłożyć na bok i ..... coś tam sobie z niej zrobię ;) . Potem do soku dodać jeszcze 2kg cukru i 2l wody.

Pytanie :
Czy nie za dużo tych truskawek ? Ile sumarycznie dodać cukru ? Rozcieńczyć mocniej wodą ?

Wszystkie inne uwagi są BARDZO mile widziane.

Pozdrawiam
Jarek
(14-06-2016, 16:51)Jarek_Lodz napisał(a): [ -> ]......(sok ok 4 blg - bardzo ciężko zmierzyć bo strasznie gęsty. Wynik prawdopodobny ??)

Jak najbardziej. Truskawki są niskokaloryczne z uwagi na niewielka ilość cukrów.

(14-06-2016, 16:51)Jarek_Lodz napisał(a): [ -> ]Teraz wlałem wszystko do jednego fermentatora i chcę poczekać 3-4 dni (pewnie w sobotę wyciskanie), potem wycisnąć sok, miazgę odłożyć na bok i ..... coś tam sobie z niej zrobię ;)

Już raczej nic nie zrobisz z pozostałości po fermentacji truskawek. Trochę pestek pozostanie i twardszych fragmentów owoców, zwłaszcza jak doda się pektopol i dobrze zmiażdży owoce.
Ile sumarycznie powinienem dodać cukru z wodą żeby było OK ??
(14-06-2016, 17:24)Jarek_Lodz napisał(a): [ -> ]Ile sumarycznie powinienem dodać cukru z wodą żeby było OK ??

Wody nie dajesz wcale, chyba że wychodzi za duża kwasowość owoców. Cukier wyliczasz na tyle ile % chcesz mieś , uwzględniając ten który jest w owocach.
Zgodnie z przepisem szczegółowym z podanej w tym wątku strony, dodaje się 4 litry wody na 10 litrów wina??

Wino 17%:
- 7 kg truskawek
- 4 l wody
- 2,8 kg cukru
- 4 g pożywki
- 20 g kwasku cytrynowego

W związku z tym ja rozumiem, że na 25 litrów wina należy:
- 17,5 kg truskawek
- 10 litrów wody
- 7 kg cukru
- 10 g pożywki
- 50 g kwasku cytrynowego
W zależności od tego jakie masz truskawki możesz zwiększyć ilość owoców i zmniejszyć ilość wody.

Jeśli masz słodkie i mało kwaśne to można w ogóle zrezygnować z dodawania wody.
Blg 0 po tygodniu wiec dodalem kolejna porcje cukru.
2kg na 3l wody.
Blg 10
Jak długo fermentujecie w miazdze? Mam wrażenie że przegapiłem(edit) moment kiedy na winie unosiła się czapa(ok 5 dni). Wtedy powinienem zlać spod czapy. Moszcz był bardzo klarowny a i odpadu było bardzo mało 1/5. Na tą chwilę po około 2 tyg. Wszystko opadło na dno i osadu jest jakieś 1/2. Ta sama prawidłowość zauważyłem przy porzeczkowym. Kiedy warto zlać aby stosunek wydajności do jakości był najlepszy.
U mnie minęło 2 tygodnie. Zgodze się z tobą, też to zauważyłem. Truskawki były na górze na początku, a teraz połowa to miazga, bynajmniej tak się wydaje. No z tego co mówili niektórzy, to trzymali tylko 4,5dni właśnie...Chociaż wydawało mi się to zbyt krótko. Daję sobie jeszcze tydzień i wszystko odcedzam i zlewam do balona.
Tak czy siak i tak trzeba wszystko przez sita przelać...
(28-06-2016, 12:48)_Krzysztof_ napisał(a): [ -> ]...przegraliśmy moment kiedy na winie unosiła się czapa(ok 5 dni). Wtedy powinienem zlać spod czapy. Moszcz był bardzo klarowny a i odpadu było bardzo mało 1/5. Na tą chwilę po około 2 tyg. Wszystko opadło na dno i osadu jest jakieś 1/2...
Dodaj cukier, fermentacja przyśpieszy, miazga wyflotuje na powierzchnię i jak powtórnie stworzy twardą czapę łatwo ją usuniesz. Tak robię, gdy prześpię ten właściwy moment.
Pozdrawiam Jacek.
(28-06-2016, 21:40)jacuś napisał(a): [ -> ]
(28-06-2016, 12:48)_Krzysztof_ napisał(a): [ -> ]...przegraliśmy moment kiedy na winie unosiła się czapa(ok 5 dni). Wtedy powinienem zlać spod czapy. Moszcz był bardzo klarowny a i odpadu było bardzo mało 1/5. Na tą chwilę po około 2 tyg. Wszystko opadło na dno i osadu jest jakieś 1/2...
Dodaj cukier, fermentacja przyśpieszy, miazga wyflotuje na powierzchnię i jak powtórnie stworzy twardą czapę łatwo ją usuniesz. Tak robię, gdy prześpię ten właściwy moment.
Pozdrawiam Jacek.

Cukier dodałem gdyż przestało pracować. Niestety czapa nie utworzyła się wszystko opadło.
Filtracja-odcedzenie od miazgi w tym momencie jest niemożliwe, musiał bym połowę wina wylać. Jedyne wyjście to czekać aż przestanie pracować i się wyklaruje. Ewentualnie następnym razem nie rozdrabniać owoców tylko dać w całości.
Przy winie malinowym które mam zamiar poczynić niebawem i z porzeczki zastosuję chyba metodę którą pisałem. Zciągnę spod czapy po kilku dniach a owoce wycisnę.
Nie wiem jak wy , ja zawsze dodaję do miazgi owocowej 1/4 przewidzianego do nastawu cukru. Czapa jest wtedy bardzo ścisła i długo utrzymuje się na powierzchni.
Wyciskanie moszczu z czapy takich owoców jak truskawki nie ma sensu , jest go niewiele a przy wyciskaniu do nastawu dostaje się dużo stałych części owoców co opóźnia klarowanie wina.
winolub napisał(a):Nie wiem jak wy , ja zawsze dodaję do miazgi owocowej 1/4 przewidzianego do nastawu  cukru. Czapa jest wtedy bardzo ścisła i długo utrzymuje się na powierzchni...
A dodatkowo pozwoli to na dodanie drugiej ćwiartki cukru gdy przegapimy ten właściwy moment na oddzielenie "czapy" oraz ponowne jej wytworzenie i usunięcie gdy fermentacja przyśpieszy. Gdy od razu dodamy do nastawu całą ilość cukru - co jak mniemam uczynił _Krzysztof_ - nie mamy możliwości takiego manewru.
Pozdrawiam Jacek.
Ile daliscie cukru na ok 20l? Ja 3kg pozniej 2kg jak pisalem i dzis po miesiacu sprobowalem i pozbylem sie owocow. Sprobowalem  to tak nieZbyt slodkie jest. Mysle czy nie dodac z 1kg cukru. Tylko nie wiem czy juz czy jeszcze poczekac. No i jak dodac ten cukier...balon mam w zasadzie prawie pełen co w zasadzie mnie cieszy ze wyszlo na caly balon, dlatego tez mysle, zeby dodac cuker dopiero pozniej, jak juz troche osadu sie pozbede np za ok miesiac. Rozluszcajac cukier w winie juz. Co sądzicie? Mozecie mi jakos doradZić? Z cukrem staram sie byc ostroŻny mimo wszystko, bo nie chce wina zbyt mocnego...
A sprawdzałeś ilość cukru cukromierzem, bo gdyby cały cukier był przerobiony na alkohol to było by jakieś 15%, zupełnie wystarczajace na takie wino.
Cukier rozpuszcza się w winie i wtedy objętość powiększa się tylko o objętość pochodząca od cukru (1kg cukru to 0,6l).
Popraw pisownię, bo trudno się czyta.:D
Stron: 1 2 3 4