Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wyciskarka wolnoobrotowa?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chciałabym nastawić wino ze śliwek jak już będzie sezon. Czytałam, że ogólnie śliwki są problematyczne z oddawaniem soku. Mam w domu wyciskarkę wolnoobrotową i tak pomyślałam, żeby wycisnąć ze śliwek sok i dodać do nastawu też te wióry, które wyjdą. 
Dobry pomysł? Jak z innymi owocami? Można tak działać czy raczej postawić na fermentację całych owoców?

Zibi

Tez myślę nad winem śliwkowym, z tym ze ja pokroje drobno śliwki (tak z 3/4 balonu jak śliwki obrodzą) i zaleje syropem cukrowym. Po 3-4 tygodniach muszą oddać wszystko co maja w sobie najlepsze. W ten sposób chyba uniknę problemu z klarowaniem..Podobnie robię jabłkowe.
Śliwki ciężko oddają sok? Te, które znam, to jak są dojrzałe, są bardzo soczyste. Można je wyciskać ręcznie :).
Śliwki przy fermentacji w miazdze bardzo ładnie oddają sok. Później resztę wycisnąć i po sprawie. Największy problem śliwkowego to klarowanie a konkretnie bardzo oporne klarowanie.

Zibi

(12-06-2016, 11:20)Boullii napisał(a): [ -> ]Śliwki przy fermentacji w miazdze bardzo ładnie oddają sok. Później resztę wycisnąć i po sprawie. Największy problem śliwkowego to klarowanie a konkretnie bardzo oporne klarowanie.

Tak robię, kroje w kostkę aby się lepiej klarowało a na koniec wyciskam sok..
No i pekto obowiązkowo

Jak długo taka wyciskarka przerabia 1kg sliwek?
(12-06-2016, 15:51)_Krzysztof_ napisał(a): [ -> ]No i pekto obowiązkowo

Jak długo taka wyciskarka przerabia 1kg sliwek?

Nie wiem, bo nie próbowałam jeszcze uzyskiwać soku w ilości potrzebnej do wina. Ale ogólnie użytkowanie nie powoduje nagłego wzrostu ciśnienia przez szybkość pracy C: