Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Nalewka z brzoskwini Saturn
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

monika7

Pięć dni temu nastawiłam nalewkę z brzoskwini Saturn (to te płaskie), a dziś łyknęłam parę kropelek, by sprawdzić jak się nalewka maceruje i smak był tak fajny, że zdecydowałam się założyć nowy watek na ten temat.

1 kg brzoskwiń (10 sztuk)
150 gm cukru
450 ml spirytusu 94% (u mnie akurat taki jest dostępny)
200 ml wody

Płaskie (Saturn) dojrzale i soczyste brzoskwinie (u mnie było to 10 sztuk) pokroić na małe kawałki i wrzucić do słoja razem z 5 rozbitymi pestkami. Zalać mieszaniną spirytusu, wody i cukru. Odstawić do maceracji.
Plan był trzymać owoce w alkoholu przez 5-6 tygodni ale biorąc pod uwagę smak już teraz, będę sprawdzać co około tydzień by zdecydować, kiedy zakończyć macerację.

Jeśli te brzoskwinie są dostępne w Polsce (w Austrii w każdym sklepie spożywczym), to bardzo polecam zrobienie z nich nalewki. Bardzo ważne jest by owoce były na prawdę soczyste i słodkie (ja kupione w sklepie przetrzymałam na blacie kuchennym przez kilka dni).

Tak na marginesie, te same brzoskwinie rozdrobnione blenderem na surowy mus z dodatkiem cukru i soku z cytryny są świetnym składnikiem do robienia drinku Bellini, czyli mus z brzoskwiń ze schłodzonym  szampanem, prosecco, cava albo innym musującym białym winem.
Niepotrzebnie wszytko zmieszałaś na dzień dobry razem.

monika7

(01-08-2016, 15:19)Biotit napisał(a): [ -> ]Niepotrzebnie wszytko zmieszałaś na dzień dobry razem.

Zrobiłam już kilka innych nalewek próbując równolegle kilku sposobów (najpierw spirytus, potem cukier, najpierw cukier, potem spirytus oraz cukier i spirytus razem od samego początku). Na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń uważam, że brzoskwiniom nie zaszkodzi dodatek cukru zaraz na samym początku, ale oczywiście jeśli ktoś woli użyć innej metody, jak najbardziej zachęcam.

Jedno co polecam, to użycie tych konkretnych brzoskwiń do zrobienia nalewki. :)
(01-08-2016, 15:19)Biotit napisał(a): [ -> ]Niepotrzebnie wszytko zmieszałaś na dzień dobry razem.

Piotrze
Mógłbyś rozwinąć myśl, bo teraz Twój post nic nie wnosi do tematu.