Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Proszę o weryfikację matematyki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Winogrona ciemne zerwałem w piątek - nie wiem co to za odmiana, krzak był ewidentnie przeciążony. Wyszło z tego 16 l moszczu.

BLG soku winogronowego: 17
BLG po korekcie na niecukry: 85% * 17 = 14,45
Ilość kg cukru w moszczu: 16*14,45/100 = 2,31 kg
Ilość litrów cukru w moszczu: 2,31 * 0,6 = 1,386 litra

Planuję wrzucić drożdże Biowin Fermivin (14%) - czytałem gdzieś, że fermentują nawet do 16% - więc przyjąłem, że chcę osiągnąć % alkoholu = 15%

Do moszczu dolewam: 4 litry wody
Dodaję 4 kg cukru

Objętość dodanego cukru: 4*0,6 = 2,4 litra
Objętość roztworu po dodaniu wody i cukru 16 + 4 + 2,4 = 22,4 litra
BLG moszczu po dodaniu cukru i wody: 100*(4+2,31) / (16+4+2,4) = 28,16

Planuję jeszcze dodać po tygodniu: 2 litry wody i 1 kg cukru.

Ilość wolnych cukrów wyliczam następująco:
zakładam, że 1 kg cukru = 0,6 litra cukru = 0,6 litra alkoholu 

Odejmuje od całkowitej liści cukru cukier, który zostanie przerobiony na alkohol i zostaje mi ok. 42g cukru nieprzerobionego na 1 litr wina.

Z moich obliczeń wynika, że otrzymam 25 litrów wina półsłodkiego o ilości wolnych cukrów ~42g/litr, przy założonym stężeniu alkoholu: 15%

Całość zasiarkowałem ok. 1,5 g pirosiarczynu. Drożdży jeszcz nie dodałem - cały czas możliwe są poprawki.

Czy gdzieś się pomyliłem? Moim celem jest otrzymanie 14-15% wina półsłodkiego.
Generalnie tok obliczeń idzie w dobrym kierunku. Mam jednak kilka propozycji:

(04-10-2016, 22:47)Bojowy napisał(a): [ -> ]Ilość kg cukru w moszczu: 16*14,45/100 = 2,31 kg
Jeżeli masz balling moszczu 14,45 to w jednym litrze takiego moszczu jest około 152g cukru (czyli więcej niż 144,5g). Fakt ten wynika z tego, że balling odnosi się wagowego roztworu: w jednym kilogramie moszczu rzeczywiście masz 144,5g cukru.
Cukru powinieneś mieć tak "pi razy oko" 16l * 152g/l = 2,43kg
Oczywiście ta wyliczona liczba jest poprawna z punktu widzenia fizyki i matematyki, ale w rzeczywistości możesz mieć tego cukru trochę mniej lub więcej: zakładamy (szcujemy), że w moszczu gronowym cukru jest wagowo 85% (może być trochę mniej lub więcej).

(04-10-2016, 22:47)Bojowy napisał(a): [ -> ]Planuję wrzucić drożdże Biowin Fermivin (14%) - czytałem gdzieś, że fermentują nawet do 16% - więc przyjąłem, że chcę osiągnąć % alkoholu = 15%
Trzeba uważać z drożdżami; niby napisane że fermentują do 16% ale w sprzyjających warunkach to podejrzewam, że wyciągną więcej.

(04-10-2016, 22:47)Bojowy napisał(a): [ -> ]Odejmuje od całkowitej liści cukru cukier, który zostanie przerobiony na alkohol i zostaje mi ok. 42g cukru nieprzerobionego na 1 litr wina.
Z moich obliczeń wynika, że otrzymam 25 litrów wina półsłodkiego o ilości wolnych cukrów ~42g/litr, przy założonym stężeniu alkoholu: 15%
Nie można zakładać, że drożdże przestaną fermentować, gdy w nastawie będzie już 15%. Założe się, że w Twoim przypadku mógłbyś skończyć z mocniejszym wytrawnym winem. Możemy policzyć, ile procent mogłoby mieć Twoje wino, gdyby drożdże przerobiły cały cukier:
objętość całego nastawu = 25l
masa całego cukru = 2,43kg + 4kg + 1kg = 7,43kg = 7430g
potencjalny procent alkoholu = 7430g / 17(stała wartość) / 25l = 17,5%
Lepiej jest zrobić całkowicie wytrawne wino o mocy 15%, odstawić na fermentację cichą, zlewać z nad osadu i siarkować a dopiero potem dosłodzić do wina półsłodkiego. Jest wtedy większa szansa na to, że drożdże już będą ubite i nie wznowią fermentacji.

Inna kwestia: w przypadku Twojego wina - o mocy 15% - cukier lepiej dodawać na dwie raty tak, aby nastaw początkowy nie przekorczył ballingu 25 (lepiej coś między blg 20-25). Drugą ratę dodajemy późniejm jak balling fermentującego nastawu spadnie w okolice 0. Drożdzom ciężko się pracuje jak mają zbyt duże stężenie cukru.

Pytanie: jak wykombinowałeś, że do nastawu dodasz najpierw 4l wody, a potem jeszcze 1l?
Kiedy masz zamiar oddzielić owoce czy cały czas bedziesz fermentował z nimi?
witas napisał(a):...zakładamy (szcujemy), że w moszczu gronowym cukru jest wagowo 85% (może być trochę mniej lub więcej).
Mała uwaga: nie w moszczu, a w ekstrakcie ogólnym.
Pozdrawiam Jacek.
(05-10-2016, 08:19)witas napisał(a): [ -> ]Pytanie: jak wykombinowałeś, że do nastawu dodasz najpierw 4l wody, a potem jeszcze 1l?

Metodą dedukcji :)
Z takim ballingiem to winogrona były kiepskiej jakości, najprawdopodobniej labrucha z dużym kwasem. Więc aby dziur w zębach nie wypaliło to trzeba lać wodę ;)
(05-10-2016, 10:12)jacuś napisał(a): [ -> ]
witas napisał(a):...zakładamy (szcujemy), że w moszczu gronowym cukru jest wagowo 85% (może być trochę mniej lub więcej).
Mała uwaga: nie w moszczu, a w ekstrakcie ogólnym.
Pozdrawiam Jacek.
Rzeczywiście jacuś, masz rację. Mój błąd.
Ja wiem że Ty wiesz, chodzi o to aby inni wiedzieli to samo co my wiemy :D
Pozdrawiam Jacek.
Zrobiłem taki kalkulatorek w excelu, który "wszystko liczy". Poprawiłem o wyliczanie BLG jako ilość 10 gram cukru w 1 kg roztworu (a nie litrze roztworu).

https://www.sendspace.com/file/1ocno3

Wyniki z kalkulatorka:
Liczba litrów moszczu 16 l
BLG pierwotne 17 BLG
BLG po 1 dodaniu korekcie 14,45 BLG
Liczba litrów wody 14,53 l
Ilość kg cukru w moszczu 2,45 kg
Ilość litrów cukru w moszczu 1,47 l
Ilość dodanej wody 1 tura 4 l
Ilość dodanego cukru 1 tura 4 kg
Ilość dodanej wody 2 tura 2 l
Ilość dodanego cukru 2 tura 1 kg
Docelowa procentowość 15 %

BLG po 1 dodaniu 25,83 BLG
objętość roztworuu po 1 dodaniu 22,40 litrów
Liczba kg. cukru w 1 litrze moszczu 0,29 kg
Liczba kg cukru w moszczu 6,45 kg
BLG po 2 dodaniu 9,87 BLG
Objętość roztworu po 2 dodaniu 25 litrów
Liczba kg cukru w moszczu 7,45 kg
Liczba litrów cukru/alkoholu 4,47 litrów
Stężenie proc. Przy całkowitym przerobieniu 17,54%
Liczba g/l cukru resztkowego 48,15 g/l
Rodzaj wina półsłodkie

Czy są jeszcze gdzieś błędy?

Co sądzicie o moim planie - ma szanse powodzenia? Postaram się zaopatrzyć w zestaw do miareczkowania i zmierzyć kwasowość tego nastawu. Wtedy może okazać się, że trzeba będzie dodać np. więcej wody.