Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Miod pitny - pomocy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Help! Hilfe! Ayuda!
Nastawilem miodek trojniak jableczniak. Niestety przez pomylke zamiast czesci pozywki dodalem piorsiarczan potasu!! Niestety wszystko jest juz w balonie :(
Na miodek uzylem 3l miodu wielokwiatowego, 4l wody i 2l soku jablkowego. Jako pozywki uzylem 2g fosforanu dwuamonowego i chcialem to polaczyc z 2g KOMBI, ale zamiast kombi dodalem 2g pirosiarczanu potasu! Po tym jak sie zcialem, dodalem tez te 2g kombi, ale nie wiem, czy cos w ogole z tego bedzie i czy 3l miodku nie pojda na zmarnowanie  Cry
Blg poczatkowe nastawu 30, jakby to mialo miec jakies znaczenie.
Czy ktos mial juz taka sytuacje? Albo przynajmniej w teorii wie co zrobic?


Proszę o poprawną pisownię - TWA
Odczekaj 24-48 godzin a następnie przewietrz nastaw, przelej kilkukrotnie z naczynia do naczynia. Potem dodaj nowe drożdże. Dobra temperatura fermentacji miodów to 16-18.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. A czy zrobić tak jak polecasz nawet jeśli coś tam "pyka"? Jeśli tak, to czy dodawać też dodatkowo pożywkę?
Pozdrawiam,
Rafał
Nie, pożywki nie trzeba dodawać. I tak, zrób to mimo śladowej fermentacji bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta "upośledzona" fermentacja padnie przedwcześnie i będziesz miał większy kłopot.
Jak drożdże ruszą fermentację i blg spadnie o 10* to wtedy powinieneś dodać drugą partię pożywki, w tej chwili po dodaniu drożdży i ruszeniu fermentacji jednak te 2 g kombi mógłbyś dodać, bo na razie masz tylko pożywkę azotową.
Przez pierwsze trzy dni dobrze jest napowietrzać nastaw.
Blg jak na trójniaka jest trochę niski, powinno być 34-36.
Do trójniaka ja zwykle używam drożdże Bayanusy G995 lub Fermivin PDM.
Minęło nieco ponad 30 godzin. Drożdże jednak ruszyły i pracują. Teraz powietrze uchodzi z rurki raz na parę sekund. Czy dać temu spokój, czy jednak zlać, napowietrzyć i dodać nowe drożdże? Niby pytanie to samo, ale różnica od wczoraj jest taka, że teraz pracuje dużo szybciej.
No i to niskie Blg... w którym momencie dosłodzić miód dodając go więcej? Czy już teraz, czy poczekać? No i ile tego miodu dodać? Dla przypomnienia początkowe Blg było 30 w nastawie  pojemności 9 litrów.
Pozdrawiam,
Rafał