Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Porównanie drożdży aktywnych przy produkcji miodu pitnego.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Dotychczasowo używałem IOC Efficience oraz Iohannisberg M/35, Madeira i Tokaj Zamojskich. Byłem ciekaw jaki efekt końcowy dają inne drożdże, żeby móc wybrać te najlepsze. Mam wrażenie, że odmiany drożdży aktywnych dedykowane do miodów pitnych są nastawione głównie na to by radzić sobie z większym stężeniem cukru, a niekoniecznie daniem najlepszych walorów smakowych czy zapachowych. Jest to moje prywatne odczucie, a nie obiektywna ocena.

Dlatego postanowiłem wykonać mały test, który pozwoli na porównanie efektu końcowego 8 różnych odmian drożdży.
Wybrane do porównania zostały:
- Iohannisberg M/35 Zajomskich
- IOC Efficience
- Mycoferm A-R-T
- Mycoferm IT Fruity Flavour
- SIHA-Cryarome
- Vinjäst Madeira
- Vinjäst Tokajer
- Vinjäst Bordeaux

Trójniak naturalny niesycony z wielokwiatu został nalany do 8 osobnych gąsiorków w równej ilości do każdego. Również do każdego trafiła identyczna ilość pożywki Actiivit. Do każdego gąsiorka trafił po jednej paczce drożdży. Mimo różnic wagowych różnych producentów, użyłem całych paczek, żeby ie bawić się w dzielenie. W końcu nie czas fermentacji jest tutaj mierzony.
Z racji, że brzeczki nie są duże zostały pominięte nawadniania drożdży aktywnych i stworzenie matki drożdżowej Iohannisbergów. Jak nie trudno się domyśleć, Iohannisbergi rozruszały się jako ostatnie.
Wszystkie gąsiorki znajdują się w tej samej temperaturze. Pewnie byłyby jakieś różnice gdyby dla każdych drożdży proces fermentacji przeprowadzać w optymalnej dla nich temperaturze ale (IMHO) domowi miodosytnicy bardzo rzadko mają możliwość kontrolowania temperatury co do 1*C. Nie wiem jak duże tudzież jak nieduże różnice mogłyby być dla tej samej odmiany drożdży fermentujących w różnych temperaturach.

Uważam, że lepiej nie da się sprawdzić różnic miedzy drożdżami jak zrobić to na jednej brzeczce.
Ani czas fermentacji, ani czas klarowania nie są istotne w moim teście.

Przy okazji ciekawostka, drożdże SIHA-Cryarome użyłem również do dwójniaka i drożdże te ładnie pracują ale sfermentowanie zajęło im nieco dłużej niż normalnie, około 1-1,5 doby dłużej. Widać zwiększona zdolność pracy w niskich temperaturach niekoniecznie poszła w parze z radzeniem sobie z większym stężeniem cukru. Ale praca idzie im dobrze.

W tym temacie będzie umieszczał kolejne informacje odnośnie przebiegu mojego testu.
Kilka drobnych spostrzeżeń.

Dla niektórych to nie będzie nic nowego ale różnice w gęstości piany, jej strukturze i obfitości można już dostrzec wśród drożdży jednego producenta, większe są różnice są wśród drożdży różnych producentów. Więc sama piana nie powinna być wyznacznikiem jakości przebiegu fermentacji.

Podczas fermentacji najładniejszy zapach według mnie czuć z gąsiorka z SIHA-Cryarome, a najmniej ładny z gąsiorka z Mycoferm IT Fruity Flavour. Zaś co się tyczy intensywności zapachów to najintensywniej czuć Vinjäst Bordeaux, a najmniej intensywnie czuć Iohannisberg M/35.

Brak jakichkolwiek objaw wskazujących na problemy z fermentacją, w którymkolwiek z gąsiorków.