Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Trójniak gronowy- Jak dobrać proporcję
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, kolekcja moich miodków staje się co raz większa, czarnoporzeczniak trójniak już wogóle podkręcił chęć nastawiania kolejnych.  Mam zamrożone działkowe winogrona - odmiany nie znam kulki jasno fioletowe bardzo słodkie rosną u nas odkąd pamiętam cokolwiek. Problem w tym, że sok z tych winogron jak nie zmierzyć to 22 BLG - czysty odfiltrowany przez filtr do kawy sok. Powiedzcie jak w związku z tym faktem dobrać proporcję na trójniaka?
Jak się nie chcesz bawić w matematykę to uznaj, że sok winogronowy to woda. Końcowe Blg powinno się zawierać w granicach przyjętych norm dla trójniaka:)
Jak chcesz być bardzo precyzyjny to kartka, długopis i matematyka się kłania.
Hmm z matematyki akurat jestem dobry pytanie brzmi jednak czy zmniejszajac ilosc miodu na miejsce cukru z soku nadal bedzie to trojniak?
Blg końcowe nastawu ma być w zakresie normy tj 31-37. Jeśli tak będzie to będzie to trójniak.
Nie kupuje tego.
(17-01-2017, 22:21)Kuba08891 napisał(a): [ -> ]Nie kupuje tego.

Hmm, ale czego nie kupujesz, beg startowego trójniaka które podał Krzysztof, czy dodawanie soku z winogron, zwykle ilość soku dodawanego (nie wiem jak jest przy winogronowym) to 15-25% wody dodawanej do rozcieńczania miodu.
Obawiam się, że kolega Kuba nie rozumie definicji trójniaka owocowego:(
Z definicji taki miód składa się z miodu, soku owocowego w proporcji podanej przez Lecha oraz wody. Jeśli Blg końcowe takiego nastawu ma 31-37 to jest to trójniak.
Może trzeba zaznaczyć, że oprócz soku dajemy też wodę, nie sam miód + sok....?
Zależnie od tego z jakch owoców sok pochodzi, różne proporcje sok/woda w ilości 2-krotnie wiekszej od miodu objętościowo.

Pewnie można do miodu dolać tyle soku o blg 22, żeby wyszło blg 35 roztworu, ale czy wtedy będzie to miód pitny, czy wino gronowe z dodatkiem miodu?
Podstawowe zasady i proporcje (których nikt nie musi przestrzegać) są podane

(29-11-2004, 22:55)JM napisał(a): [ -> ].....

4. Miody owocowe

Ostatnim z podstawowych grup miodów pitnych to miody owocowe. W przypadku tych miodów do przygotowania brzeczki część wody zastępujemy sokiem owocowym.
Miody tego typu zyskują dodatkowy aromat i smak owoców, a najczęściej używanymi sokami są soki wiśniowy, malinowy, jabłkowy, agrestowy, gronowy, dereniowy ale nie znaczy to, że inne soki są gorsze albo, że się nie nadają. Stosować można każdy sok na jaki tylko przyjdzie wam ochota, z równym powodzeniem stosuje się sok z granatów jak i gruszek. Dopuszczalne jest również dodawanie więcej niż tylko sok z jednego rodzaju owoców.
Ogólna zasada mówi jednie aby ilość dodawanego soku nie przekraczała 25% końcowej objętości brzeczki. Czyli 10 l. brzeczki powinna zawierać maksymalnie 2,5 l. soku.

......

W takich przypadkach Bllg zapewne wyjdzie w górnych granicach trójniaka albo nawet je przekroczy. Druga wersja to proponowana powyżej. Robimy brzeczkę z sokiem tak aby Bllg mieściło się w granicy trójniaka.
Co do tych 25% to tez mnie ciekawi.... Panstwo Jarosowie dodają do maliniaka 30-40% Więc nie sprzedają miodu pitnego? Nie kupuje dlatego Krzysztof, że rozumiem definicje trójniaka a myślę, że Ty nie rozumiesz... Według tego co mówisz to jak do trójniaka dam część miodu o ktory dodam jego mniej i dodam czesc syropu cukrowego rownowazacy ubytek BLG miodu to bede mial prawdziwego trojniaka?

lech.kuba chyba chodziło Ci o 25% całego nastawu nie samej wody?
A więc jeszcze raz - trójniak to 1 część miodu i 2 części wody, z tych dwóch części wody odejmujesz jakąś część wody i zastępujesz ją sokiem (miód trójniak owocowy), nie zmieniając proporcji miód i reszta roztworu, czyli 1:2.:)
Aha, nie dajesz żadnego syropu cukrowego.
Masz rację ale wyżej napisałeś, że ilość soku to 15-20% wody dodawaniej do rozcieńczenia nastawu. Z tego co napisał Boullii wynika zupełnie coś innego a mianowicie , że to max 25% ale końcowej objętości brzeczki a to coś innego bo np jak nastawiamy trójniaka w stosunku 5L:10L to 20% z 10L daje 2 L ale juz z 15-3L. To , że nie dodaje sie syropu doskonale wiem ale to jest wlasnie pytanie całe. Jeżeli dodam 3 L soku o BLG 22 do takiego nastawu to o ile ogolne BLG brzeczki bedzie wieksze niz jakby byla to woda o BLG 0.? To jest może prawidłowo zadane pytanie i o to mi chodziło -stad ta dyskusja .
Właśnie dla tego są takie duże widełki jeżeli chodzi o blg startowe trójniaka 31-37 (mnie blg samego trójniaka bez dodatków z reguły wychodzi 33-35).
Ilość soku zależy od tego jak intensywny smak trójniaka chcesz uzyskać, ja się trzymam tych wielkości które podałem (nie robiłem miodu na soku z winogron, więc nie wiem w jakiej ilości go stosować).:)
No właśnie i stad ja napisalem, ze tego nie kupuje i troche zdenerwował mnie odrazu wniosek, ze nie rozumiem co to trojniak bo robiac np czarnoporzeczniaka dokladnie odmierzylem proporcje i jak odcisnalem sok to mial 5BLG a brzeczka cała 37.

Zwróć uwagę na pisownię - TWA
Co to były za owoce czarnej porzeczki, że sok miał Blg 5? Z niedojrzałych porzeczek czy rozwodniony?
Czy to jest sok z czarnej porzeczki, malin, winogron czy innych owoców ma jakieś Blg. I na pewno nie jest to Blg 5 (chyba że owoce niedojrzałe). Od tego jakie są to owoce zależy ile % soku dajemy. Czarna porzeczka czarnej porzeczce nierówna. Jednego roku jest taka a innego inna. Od Blg, aromatu, kwasowości zależy ile soku dajemy.
Sok winogronowy z nieznanych polskich odmian najczęściej jest podłej jakości (najlepiej o tym wiedzą osoby robiące wina gronowe). Aby napisać z pełną odpowiedzialnością ile soku masz dodać musielibyśmy znać aromat i kwasowość a najlepiej jeszcze smak. Dlatego nie masz co się obrażać jak piszę, że nie masz pojęcia co to jest trójniak. Ty chcesz od nas prostej recepty. 1+2=3, ale to nie takie proste.
Jeśli jednak Tobie tylko chodzi o to, że jak dodasz sok winogronowy o danym Blg do brzeczki to o ile zmieni się Blg nastawu to jest to jałowa dyskusja. W jednym z postów napisałeś, że z matematyki jesteś dobry:) Policz.
PS A jak Ci się nie chce liczyć. Domowy wyrób alkoholi to nie apteka. Przeczytaj mój post nr 2 i "kup to co tam napisałem"
Daj tak trochę mniej niż 1 część miodu a w obrębie tych dwóch części wody wlicz sok (np 20-25% całości) i na pewno zmieścisz się w widełkach. Dla spokoju sumienia możesz przecież delikatnie domiodzić po fermentacji, ale to już zdecydujesz sam.
My mu to sugerujemy od 15 postów ale on tego "nie kupuje":niewiem:
Porzeczki fementowałem kilka dni w miazdze zanim odcisnąłem sok. Nie lubie przyjmować wyjaśnień bez konkretnych argumentów- juz sobie przeliczyłem i faktycznie powinno się wszystko zgodzić, Już Krzysiu wszystko wiem, dzięki ;) Piona