Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Za słodkie wino z malin. Z czym kupażować?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Sprawa tyczy się przesłodzonego wina malinowego. Moja mama robi wina metodą "na czuja", w związku z tym nie mam żadnych danych oprócz tego że do produkcji zostały użyte "jakieś" drożdże i że ma około 2 lata. Robiąc wino z malin zdecydowanie przesadziła z cukrem. W związku z tym, że minęły 2 lata od nastawienia tegoż wina i nadal jest ono za słodkie, postanowiła że je wyleje, bo według niej jest to nieudane wino. Całe szczęście, że mi o tym powiedziała, bo to przecież grzech! Postanowiłem że zajmę się nim. Opcja restartu jak dla mnie odpada. Mam zamiar zrobić wytrawne wino i zkupażować je z przesłodzoną maliną.
Oczywiście jestem świadomy, że do sezonu owocowego jeszcze trochę czasu, ale spokojnie poczekam.

Tutaj moje pytania: Z jakim winem polecacie kupaż malinowego (jabłko, winogrono?)? Czy ktoś z was kupażował już malinę? Z jakim efektem? W jakich proporcjach? A może macie jakieś ciekawe pomysły? 

Z góry dzięki za wszystkie rady.
Wino z czarnej porzeczki.
Spróbuj z wiśnią połączyć
Mnie całkiem nieźle wyszła truskawka z maliną, tylko trzeba uważać na kwasowość, dodatek czerwonej porzeczki spowodował że jest nieco za kwaśne.
@Grzechu a robiłeś takie wino, czy tak Ci się tylko wydaje:niewiem:.
Malina wiśnia :)
Malina plus czarna porzeczka, przeważnie tak łącze i, wychodzi super winko. To już 4 rok z rzędu robię

Pozdrawiam/Gliwice+4 km.

Eugen...
gynek63 - w jakiej proporcji to robisz, czarna porzeczka nie zdominuje maliny (malina jest dosyć delikatna) :niewiem:.
Witam
Wiem, że czarna porzeczka nie zdominuje maliny. Ale jako aromat, da się wyczuć jedna 3 części dodatek malina.Ostatnio robiłem czarna porzeczka z agrestem, jedna trzecia agrestu dawałem. W tym wypadku bardzo długo przechodzi fermentacja. Prawie 2 lata wino stało w gąsiorze. Bardzo dobre wino jest z samej maliny. Bardzo szybko przechodzi fermentacja, po tym zapach fenomenalny, aromat. Najlepsze wino to z malinowe.

Pozdr./Gliwice

Eugen..
Podbijam temat. Mam za słodkie wino z malin w galonie (około 2.5mc, jakieś 35l.) i wino z jeżyn (1mc, jakieś 11l). Myślę, żeby je zmieszać co myślicie? Boję się bo dbam o nie jak o własne dzieci :D
Może coś więcej o składnikach na to wino, zwłaszcza o ilości cukru, orientacyjnym % i aktualnym blg.
Samo za słodkie nic nie mówi.
Malinowe to około 7 BLG. z jakieś 25kg malin użyłem i około 10 L wody
(30-08-2017, 16:37)Zurek91 napisał(a): [ -> ]Malinowe to około 7 BLG. z jakieś 25kg malin użyłem i około 10 L wody

Daniel - moim zdaniem zrób jeszcze kilka litrów malinowego wytrawnego i kupaż:)  Malina zakryje raczej inne dodatki.
L.k., są sprawdzone połączenia (np. bawarka, majonez). Nie, akurat takiej mieszanki sam nie robiłem. Nie mam malin. Nie trzeba samemu czegoś robić. Można spróbować jak ktoś zrobił.
Ale masz rację, nie o wszystkich nastawach piszę na forum. Po prostu twierdzę, że nie jest to istotne/nie wszyscy muszą wiedzieć.
(01-09-2017, 11:55)grzechu napisał(a): [ -> ]L.k., są sprawdzone połączenia (np. bawarka, majonez). Nie, akurat takiej mieszanki sam nie robiłem. Nie mam malin. Nie trzeba samemu czegoś robić. Można spróbować jak ktoś zrobił.
Ale masz rację, nie o wszystkich nastawach piszę na forum. Po prostu twierdzę, że nie jest to istotne/nie wszyscy muszą wiedzieć.
(01-09-2017, 11:55)grzechu napisał(a): [ -> ]L.k., są sprawdzone połączenia (np. bawarka, majonez). Nie, akurat takiej mieszanki sam nie robiłem. Nie mam malin. Nie trzeba samemu czegoś robić. Można spróbować jak ktoś zrobił.

Grzechu, nie bardzo kapuję, łączysz bawarkę z majonezem??.
Zapytałem, gdyż ja na ogół, polecam połączenia które sam praktykowałem:D.
Twoje ostatnie zdanie jest dla mnie niezbyt jasne, trąci mi trochę "Znaczy Kapitan"em -Borchardt'a :diabelek:.
Wymienił produkty które otrzymujemy poprzez połączenie kilku towarów. Jest to zrozumiałe.
(01-09-2017, 14:22)Karol4511 napisał(a): [ -> ]Wymienił produkty które otrzymujemy poprzez połączenie kilku towarów. Jest to zrozumiałe.

Czyżby, a jak Ci się łączy śledź z miodem, mogę takich połączeń przytoczyć masę, nie dla wszystkich jest to takie jasne:D.
Na chwilę obecną nie łączy mi się , jednak jeżeli znajdę przepis na takiego śledzia to chętnie wypróbuje :D. Grzechu wymienił owe produkty po przecinku co nie daje wątpliwości iż nie należy ich łączyć.
Hmm, a jak bym napisał, a jak Ci się podoba połączenie np. śledź, miód ??:D :D, jakaś różnica między moim wpisem a Grzecha (nawiasem takiego śledzia jadłem i bardzo mi smakował) :D.
W takim znaczeniu myślałbym o śledziu i miodzie ale nie miałbym odniesienia co z tymi towarami łączyć. To jest tak jakbym powiedział: "A były na tym stole kaczki, kury, łososie, miód i wino." , nie daje mi prawa łączenia tego w pary, ponieważ nie ma w tym zdaniu takiej sugestii. Natomiast zdanie: "A były na tym stole kaczki w pomaraczańczach, śledzie z miodem.", daje mi podstawy do łączenie produktów.
(01-09-2017, 19:39)Karol4511 napisał(a): [ -> ]W takim znaczeniu myślałbym o śledziu i miodzie  ale nie miałbym odniesienia co z tymi towarami łączyć. To jest tak jakbym powiedział: "A były na tym stole kaczki, kury, łososie, miód i wino." , nie daje mi prawa łączenia tego w pary, ponieważ nie ma w tym zdaniu takiej sugestii. Natomiast zdanie: "A były na tym stole kaczki w pomaraczańczach, śledzie z miodem.", daje mi podstawy do łączenie produktów.

Karolu, marnujesz się na Tym forum... ;)

A tak na marginesie, kiedyś byłem w Pile, oni tam mają danie: śledź z ziemniakami, w mojej małopolsce zupełnie nieznane :)
Wcale nie marnuję się tutaj, i jeżeli moje posty mało odnoszą się do tematu wyżej założonego to nie pogniewam się na np. Drajlę jeżeli wyczyści co zbędne.