Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z ryżu i drożdże do wina czerwonego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich. Jak w temacie. Czy mogę dodac do nastawu z ryżem MD z drożdży do wina czerwonego?
Ty kawalarzu :D Chcesz zrobić białe wino ryżowe na drożdżach przeznaczonych do wina czerwonego? a jak świat po tym wybuchnie? A tak poważnie to chyba nie robi większej różnicy jakie zadasz drożdże do wina ryżowego, drożdże liczą się przy winach gronowych - tak uważam, ale niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni forumowicze.
Też tak myślę że nie powinno się nic stać. W niedziele będę robił nastaw na drożdżach aktywnych do czerwonego wina. Mam nadzieję że będzie smaczne?
Będzie smaczne na 100% , jeżeli będziesz uważał na higienę.
A to wino ryżowe to tylko z ryż, czy jeszcze coś :niewiem:.
Ryż,rodzynki,3cytryny i troszke imbiru
Ryż i rodzynki to raczej standard, natomiast imbir to element który coś wnosi, drożdże w tym przypadku niewiele wpływają na smak, natomiast mają wpływ na procentowość, w zależności od rodzaju, mogą dać wino mocniejsze lub słabsze :niewiem:.
Droższe mają wpływ na smak przede wszystkim przy winach gronowych. Przy innych winach różnica jest subtelna a przy wermutach praktycznie żadna bo wszystko przykrywają przyprawy.
Witam. Mam szereg pytań, ale zacznę od:
Znalazłem w google:
1. przepis na matkę drożdżową do wina z ryżu: szklanka wody, łyżeczka cukru, szczypta pożywki; podgrzać, rozpuscić, ostudzić, dodać drożdże, odstawić na 2-3 dni w ciemne i ciepłe miejsce;
2. przepis na matkę drożdżową do wina z ryżu: szklanka wody, łyżeczka cukru, szczypta pożywki, umyte i wyparzone rodzynki ok. 30 szt; podgrzać, rozpuscić, ostudzić, dodać pokrojone rodzynki, dodać drożdże, odstawić na 2-3 dni w ciemne i ciepłe miejsce.
Który z nich lepszy?
A kolejne pytanie - przygotowałem MD według przepisu 1. Chyba w jakiś sposób zabiłem drożdże - tak podejrzewam. Zrobiłem nastaw dokładnie 2 dni temu. Czy mogę zrobić nową MD i dodać jeszcze do tego nastawu za 2 dni??? Czy już nie? Dodam, że winko bardzo wolno, ale zaczyna po 2 dobach pracować (na ok. 10 minut raz uwalniają się gazy a rurka szczelnie jest umieszczona na balonie i zawoskowana).
Dodam jeszcze, że w tej dziedzinie jestem absolutnym początkujacym.
Dzięki serdeczne za pomoc. Pozdrawiam. Rafał
Hmm, a nie prościej kupić drożdże aktywne i po prostu zrobić ich rechydratację w ciągu 20-30 minut i siup do nastawu :niewiem:.
Ok. Na to nie wwpadłem. Dzięki, ale czy mogę dodać do nastawu, w którym już coś się robi? Baaaardzo powoli, ale robi.
Moim zdaniem tak, bo to co pracuje to mogą być dzikusy, a wtedy nie wiadomo jqak długo popracują .
Dzieki. Właśnie sporządzam eliksir. Wieczorem się odezwę i powiem co i jak z tym wyczarowałem.
No, przyjacielu, rzekłbym, że jestem Ci piwo dłużny, ale w tej sytuacji, to chyba dobrą szklanę wina ;) Teraz to nawet i 3 - 4 razy na 10 sekund zabulgocze. Jeszcze raz wielkie dzięki. Sam bym sobie nie poradził.
Pozdrawiam. Rafał.
Nie ma sprawy, piwo to dobra rzecz, o ile z własnego browaru :D.
No, winko też godne zainteresowania, i znów o ile własne ;).