Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Przywitanie i prośba o poradę :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry wszystkim!
Jako nowy forumowicz, chciałem się ze wszystkimi przywitać.

Mam kłopoty bo dotychczas robiłem wino metodą tradycyjną, ale postanowiłem w tym roku zrobić wino z soku z winogron.
Kupiłem praskę i zaczęły się problemy z pamięcią, bo zgubiłem przepis na wino z soku i wszystko pomieszałem:

Miałem 32kg winogron białych i różowych już pogniecionych rękami oddzielonych od szypułek.
Dolałem do tego 10,5 l wody przegotowanej, żeby owoce były bardziej miękkie i żeby lepiej można było z nich wycisnąć sok.

I chyba tutaj zrobiłem błąd bo na drugi dzień czyli po24h oddzieliłem sok, czy nie za szybko ?
W dodatku dopiero przygotowałem matkę drożdżową więc będzie gotowa za 2-3dni.

W każdym razie łącznie do balonu zlałem 17 l soku i przygotowałem sobie 5l wody z rozpuszczonym 5kg cukru.
Proszę poratujcie bo teraz nie wiem czy na drugi dzień mogę wlać wodę z cukrem a za 2-3dni dorzucić matkę drożdzową i czy to ruszy ?
Czołem!
Żeby wycisnąć sok praską, zalałeś owoc wodą? To nie suszone orzechy, że zmięknie przecież -.- Ewentualnie pekto można było dać.
Druga sprawa - skoro chciałeś zrobić "wino z soku z winogron" czyli wino gronowe, to przepis był bardzo prosty. "Weź sok z winogron i broń cie panie nie dodaj żadnej wody".

Masz jakiś balingomierz w ogóle?
Masz 10 litrów wody, 7 litrów soku (pewnie z kilo cukru w tym, może lekko ponad). Ja bym dodał cukier rozpuszczony w w tych 17 litrach, bo każda kolejna partia wody rozcieńcza Ci ta lurę jeszcze bardziej.

Chyba, że coś źle zrozumiałem z Twojego posta.
Przepraszam masz rację, źle napisałem. 32kg winogron + 10,5l wody po 24h przecisnąłem przez prasę i otrzymałem 27l soku.
Odliczając te 10l wody pozostaje ok 17l czystego soku.

Czyli aktualnie mam 27l soku zmieszanego z wodą.
Nie mam balingomierza.
Z tego super wina to nie będzie ale pijalne może, jednak drożdże trzeba dodać jak najszybciej aktywne, tylko nie bayanusy.