Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jak podawać wino?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Brakuje mi w jednym miejscu informacji - jak podawać wino?

Proszę naszych forumowych ekspertów o kilka informacji, co do temperatury wina, czy przed podaniem wino powinno pooddychać - ile czasu, no i co do czego podawać?

Wino białe,
wino różowe,
wino czerwone,
wermut,
szampan,
miód pitny.
Gdyby bardzo sumiennie odpowiedzieć na Twoje pytanie, powstałaby książka. Pewnie dlatego do tej pory odpowiedzi nie udzielono. Mówiąc pokrótce: kiedyś (przynajmniej w Polsce) panowały w tym względzie bardzo ogólne zasady typu: wino czerwone wytrawne (notabene: nie rozróżniłeś win "po słodkości") podajemy o temp. 16-18 st. C do czerwonych mięs. Dziś każdy szanujący się sommelier dla każdego (lepszego) wina określa, jak i do jakich potraw należy je podawać. Stare zasady, jako zbyt zgrubne, mogą być przydatne jeno jako pierwsze przybliżenie. Stosować je bezkrytycznie, to trochę tak, jakby robić makrofotografię kamerą otworkową.
Ale - czy warto siwieć nad tym zagadnieniem? Moim zdaniem nie warto, chyba że wydajesz ekstra przyjęcie i chcesz, aby, z uwagi na zaproszone persony, było doskonałe pod względem savoir-vivre'u. Dla mnie w tym względzie najwyższą instancję stanowią moje własne, prywatne, regularnie dopieszczane kubki smakowe. Któż bardziej ode mnie wie, co, w jakim połączeniu i w jakich warunkach podane najlepiej mi smakuje?
Ale jedną poradę sypnę z pamięci: szampan - do truskawek. Podkreślą jego smak. Ja przynajmniej tak mam.
Kiepskie wino, niezależnie od natlenienia i temperatury serwowania będzie nadal... kiepskie. To moim zdaniem paradygmat.

Jeżeli jednak skupić się na winach adekwatnych do oczekiwań, to w mojej ocenie;
- białe wytrawne i półwytrawne, z cytrusami kwaśnymi - zdecydowanie zimne, a nawet bardzo zimne,
- białe wytrawne i półwytrawne, z cytrusami słodkimi, typu morela - chłodne ale nie zimne,
- czerwone wytrawne - temperatura pokoju/komnaty w średniowiecznym zamku...

Białe do lekkiego mięsa, ryb i sałatek. Czerwone do mięsa ciężkiego.