Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Podstawowy sprzęt do wyrobu wina dla początkującego.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Koledzy !
Sezon i wegetacja nagli, zatem zaczynam kompletowanie osprzętu do winifikacji. Jest wiele opisów i porad, jednak chciałbym prosić Was, praktyków o pomoc, co mam kupić jako laik i amator chcący we wrześniu rozpocząć przygodę z własnym winem.
W jakiej skali. 5 litrów, 50 litrów czy 500 litrów bo to istotne.
Z jakiego materiału będziesz wino robił ?

Wiśnie- przydatna drylownica .
Jabłko- prasa, sokowirówka.
Promocja cukru- w jakimś sklepie.

Zbyt ogólne pytanie.
Zapewne będzie robił gronowe. Trzeba najpierw odpowiedzieć na bardzo istotne pytania zadane w drugim poście.
(24-07-2018, 07:48)Boullii napisał(a): [ -> ]W jakiej skali. 5 litrów, 50 litrów czy 500 litrów bo to istotne.
(24-07-2018, 13:13)mariuszek napisał(a): [ -> ]Z jakiego materiału będziesz wino robił ?Wiśnie- przydatna drylownica .Jabłko- prasa, sokowirówka.Promocja cukru- w jakimś sklepie.Zbyt ogólne pytanie.

Wino będzie oczywiście gronowe. Skala jest rzeczą przyszłości. Nie mogę jej precyzyjnie określić, stąd jej nie wskazywałem. W tym roku będzie pierwszy nastaw z Pinot Blanc. 16 krzewów owocujących w obciążeniu po ca. 1 kg z krzewu. Do tego drugi nastaw, jak się uda, z 12 krzewów Rieslinga w tym samym obciążeniu. Przygotowuję właśnie teren pod uprawę przerobową Pinot Blanc i Chasselas po 50 krzewów każdej odmiany, dlatego tu będzie potrzebna większa prasa. Powinienem zatem kupić małą prasę (początkowo myślałem o 5 l-10 l) dla oporządzenia zbioru ze wskazanej na wstępie ilości krzewów, czy też kupić dużą na przyszłość ? A może uda się wybrać coś pośredniego ? Dostępne prasy są w tak różnych rozstrzałach pojemności, że trudno osądzić. Tym bardziej, gdy nie ma się doświadczenia. No i jeszcze kwestia materiału. Stal nierdzewna czy z drewna bukowego ?
Zatem 3 różne wina w różnych terminach zbiorów.
Wg mnie spokojnie opędzisz to zwykłą koszową prasą o pojemności około 20l.
W porządku. Dziękuję. A prasa to stal czy drewno ?