Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wiśniowe ze starego przepisu babci
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam po latach :)

Znalazłem taki przepis :

6 kg wiśni wydrylować wrzucić do baniaka dodać 2 l ciepłej wody w której rozpuścić 1 kg zostawić na 4-5 dni.
Po tym czasie dodać drożdże ( ja dodałem drożdże sherry firmy multimex i pożywkę zgodnie z instrukcją na drożdżach) oraz 1.5 l wody z rozpuszczonym 1 kg cukru.
Niby wszystko proste wino  zaczęło pięknie pracować co prawda robi się dość duża piana i próbuje uciekać przez rurkę ,dlatego 2 razy dziennie wymieniam wode w rurce żeby owocówki nie narobiły szkód ale cały czas nurtuje mnie pytanie jak długo owoce mają być w baniaku po jakim czasie je usunąć ? Stężenia cukru jeszcze nie znam gdyż cukromierz dopiero idzie :)
Aha zależy mi na winie półsłodkim/słodkim o zawartości % 14-18
Z góry dzięki za porady
Kurcze odważny jesteś, jeżeli przy takich upałach pozostawiasz nastaw przez 4-5 dni bez drożdży (brak zabezpieczenia przez CO2), no chyba że dodawałeś piro do stabilizacji miazgi.
Ponieważ drylowałeś wiśnie więc możesz je trzymać do końca fermentacji burzliwej, nic nie stoi na przeszkodzie ale trzeba mieszać nastawem, np. raz dziennie.
Jak już otrzymasz cukromierz to sprawdzaj blg w momencie jak 'bulkanie' straci swą aktywność i jak blg będzie blisko 0 to dodawaj następna dawkę cukru bardzo ostrożnie tak aby podbijać blg o 4-5*, wiedząc że 1*blg to 10g cukru na litr nastawu .
Według moich pobieżnych obliczeń ilość cukru jest na granicy Twoich potrzeb, i dlatego zalecam ostrożność cobyś nie pozostał z ulepkiem;).
Jak na "babciny" przepis, to całkiem dobry ten przepis.
Tyle, że drożdże, faktycznie, trzeba od razu dodać.
Witam

Wczoraj przyszedł winomierz z Browinu odczyt 20 blg co prawda nie w temperaturze 20 stopni C jak w instrukcji a 27.
i Moje pytanie czy temperatura ma wpływ na odczyt i czy jest jakiś wzór / przeliczniki w stosunku blg a temperatura ?
Temperatura ma wpływ na odczyt, im wyższa tym spławik zagłębia się głębiej, ale niestety nie słyszałem o przelicznikach, a czemu nie schłodzisz próbki pod zimną wodą.
Poza tym należy próbkę odgazować wstrząsając.
Po 10 dniach BLG spadł do 7 fermentacja intensywna . Niestety kupiony dziś alkoholomierz nie wykazuje żadnych % ?
Coś nie tak z winem czy jeszcze za wcześnie na takie pomiary ? :)
Alkoholomierz służy do mierzenia % w czystym roztworze c2h5oh
Właśnie doczytałem o alkoholomierzu ;) mój błąd
Dzisiaj rano wiśniowe stanęło blg 5 zamierzam dodać teraz 2 część wody tj 2,5 l wody z 1,5kg cukru i mam pytanie cze nie wyjdzie mi ulepek ?
z góry dzięki za odpowiedzi
(10-08-2018, 06:36)pajak1000 napisał(a): [ -> ]Dzisiaj rano wiśniowe stanęło blg 5 zamierzam dodać teraz 2 część wody tj 2,5 l wody z 1,5kg cukru i mam pytanie cze nie wyjdzie mi ulepek ?
z góry dzięki za odpowiedzi

Wyjdzie ulepek. Skoro stanęło na 5 blg to cukru jest jeszcze sporo a więc drożdże doszły do maksymalnego %. Niby rozcieńczyłeś tymi 2,5 litra wody ale jednocześnie dodałeś ogromną ilość cukru jak na tak niewielki nastaw .
Miałeś rację jest ulepek :( Niestey posta przeczytałem pół godziny po całej akcji więc musztarda po obiedzie . Narazie winko jeszcze bąbli więc zostawię je do zakończenia tego procesu i zobaczymy jai jest poziom blg bo w obecnej chwili 20 blg .
Znacie może jakiś sposób na odsłodzenie przecukrzonego wina. Wiem że zawsze można dolać wody ale mogą wyjść siki
Zrobić drugie wino, wytrawne. I dosładzać tym pierwszym.
(21-08-2018, 15:03)drajla napisał(a): [ -> ]Zrobić drugie wino, wytrawne. I dosładzać tym pierwszym.

Może nie dosładzać tylko razem zmieszać. 20 blg to bardzo wysoki poziom cukru. Wina wytrawnego musi być więcej niż tego słodkiego.
zmieszałem z śliwkowym blg spadł do 10 w smaku ciekawe i mało słodkie więc jest ok , a że młode winko to zaczęło jeszcze trochę pracować . Pytanie :
Czy spokojnie poczekać do całkowitego zaniku fermentacji czy mam dodawać jeszcze jakieś składniki ?
10 blg i mało słodkie ? Albo masz źle zrobiony pomiar albo zaniżone przyswajanie cukrów :)
Jak będzie pracować dalej to dołoży % a zmniejszy słodycz. Jak jest odpowiednie takie jak jest , to zasiarkować i odstawić do klarowania.