Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kalkulator winiarski moje pierwsze wino
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Przeglądałem już chyba z 109 kalkulatorów i żaden nie spełnił moich oczekiwań albo jako początkujący nie lapalrm co gdzie wpisać w istniejące kalkulator ly i nie umysłem zinterpretować wyników
A mianowicie chodzi mi o taki kalkulator gdzie wpisuje :
1. Ile mam litrów moszczu i z czego 
2 Ile % chce uzyskać wino
 I chce otrzymać wynik 
Ile potrzebuje cukru  i w ilu litrach wody go  rozrobić pierwsza partie a w ilu druga? 

Bo najwięcej kłopotu mam z tym w ilu litrach wody rozrabismac cukier. Może można to jakoś obliczyć samemu na kartce?
Nie znajdziesz raczej takiego gotowego kalkulatora. Musiałby być bardzo rozbudowany. Musisz niestety policzyć to na piechotę. Jak masz policzoną całkowitą ilość cukru i wody jaką chcesz dodać to dalej nie ma jakiegoś gotowego przepisu ile i kiedy dodawać. Musisz po prostu mierzyć BLg i tak dodawać by nie przekraczało ono 25. Więc to ile dodać na początku zależy od tego jakie jest początkowe Blg a potem od tego jak szybko spada. Trzeba obserwować fermentację i mierzyć BLg i dodawać kolejne porcje.
Dziś pozyskałem sok z jabłek. Wyszło tego ok 6 L. Dodałem drodze 16% aktywne przygotowane tak na 100ml wyspałem cała saszetke i troszkę delikatny korzuszek się zrobił ale nic nie wykipialo i nie urosło i nie wiem czy to dobrze. Wlalem to do soku dodałem pozywke i syrop 1 l / kg cukru. Czy zrobile.cos źle i kiedy wystartuje fermentacja ?
Może nie jest doskonały, są błędy w formułach przeliczania, ale ja do dziś go używam z powodzeniem. No i spełnia Twoje wymagania. Powodzenia .
Kiedy od startu wlać druga a kiedy trzecia porcje cukru bo tak będzie w moim przypadku.?  Czy może to być co tydzień a złamie znad osadu za miesiąc ?
Wiem że najlepiej dodawać cukier jak spadnie Blg ale czy mogę sprawdzać codziennie czy napowietrze przez to nastaw?