Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z jabłek i ryżu - problem fermentacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Mam pytanie odnośnie moich dwóch nastawów.
Przygotowane 14.09.2018.

1) wino z jabłek
20kg miazgi z jablek przepuszczonych przez maszynkę do mielenia. Obrane, wydlubane środki.
20L wody
5kg Cukru

2)wino ryżowe
3kg ryżu ( ryż wyplukany)
600g rodzynek
24L wody
6kg cukru

W obu przypadkach MD- drozdze uniwersalne suche - zostala dodana po 3 dniach (proces przygotowania). Nie miałem gotowej odrazu.
Nie dawałem pożywki, tylko szczyptę do drożdży według instrukcji.

Wino po 7 dniach (3 dni bez MD, 4 z MD). Fermentuje słabo. Wczesniej nic nie bulgotało w fermentce przez pierwsze kilka dni.
Aktualnie:
Wino jablkowe- bulgotanie 1x/10sek
Wino ryżowe- bulgotanie 1x/15sek

Brak fermentacji burzliwej. Poziom blg zmierze dziś wieczorem i zaktualizuje informacje.

Nastawy są w domu, temperatura 22/23 stC

Proszę o wyrozumiałość, jestem nowy na forum.

Pozdrawiam
Krzychu
Wino jabłkowe - robi się na samym soku z jabłek, ta ilość wody spowoduje że będzie strasznie cienke w smaku.
Wino ryżowe - moim zdaniem za dużo wody ale w tym przypadku zawsze jeszcze można dać dodatkowo rodzynki, co powinno wpłynąć na poprawienie smaku.
Cukier zawsze powinno się dzielić na raty, aby drożdże nie miały za bardzo pod górkę.
Czy dobrze pracują to oceniasz dopiero po zmierzeniu blg teraz i po tygodniu, szkoda że nie zrobiłeś pomiaru cukru na poczatku, przed dodaniem drożdży bo wtedy można by było policzyć moc wina.