Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Fermentacja cydru w beczkach plastikowych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie będę się rozpisywał o myciu i zapachach - temat był wałkowany, mam nadzieję, że Ludwik zrobił swoje i w najgorszym razie wyjdzie jabłko-mięta. Na to poszedł pirosiarczyn w dużej ilości. Zobaczymy, a teraz do meritum:

Dopiero po kupnie zorientowałem się, że dekle nie mają gwintów, tylko takie dziwne, niespiralne wytłoczenia. Potem jest gumowa uszczelka, która sugeruje, że powinno być szczelnie, ale trochę nie wierzę. Ktoś ma doświadczenia z podobnym sprzętem? Sprawdzone metody zabezpieczania? Nie chcę kombinować z silikonem, żeby potem nie zrywać silikonu z ryzykiem uszkodzenia dekla/beczki. Rozważam opcję z owinięciem brzegu folią spożywczą/streczem - przy poprawnym wykonaniu powinno być to szczelnie,co nie? Trochę uspokaja mnie też fakt, że to cydr,a nie wino, więc długo tam siedzieć nie będzie.

Druga rzecz - rurka fermentacyjna. Ponownie - przy fermentacji jest to sprawa umowna., niemniej lepiej dmuchać na zimne. Dekiel ma otwór o średnicy ok. 2 cm, gwintowany - jak szczelnie osadzić tam rurkę?

Z góry dziękuję za (p)odpowiedzi.
Przy cydrze chodzi tylko o to aby przerobić cukier w soku jabłkowym. Góra 2-3 dni. Ani rurka , anie szczelność wieczka nie jest do tego potrzebna.