Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z ciemnych winogron
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie po przerwie, w tym roku po kilku latach przerwy postanowiłem nastawić wino, bo wreszcie doczekałem się własnych winogron w odpowiedniej ilości :)
Wina po odsączeniu owoców mam ok. 7 litrów  wyjściowe blg było prawie 30. Fermentacji była burzliwa przez 15 dni, wczoraj z dnia na dzień ustala, blg spadło do 7.

Czy dobrze odczytuje, że to koniec burzliwej fermentacji? Odsaczyłem owoce i zlałem wino do czystego balonu. Będę obserwował i zlewał wino znad osadu (jak rozumiem 2-3 razy co kilka tygodni aż osad przestanie się wytrącać). Czy mój plan jest poprawny? Dziękuję i pozdrawiam!
Wyjściowe blg na samych winogronach bez syropu cukrowego.
Nie zmierzyłem, mój błąd. 30 to oczywiście po dodaniu wody i cukru.
Acha, bo już myślałem że miałeś tak fantastyczne winogrona :diabelek:.
Jeżeli chodzi o dalsze postępowanie to OK, niech na sobie na cichej spokojnie fermentuje, 7°blg to dość sporo może zejdzie jeszcze o kilka stopni, rozumiem że masz to w balonie pod korek, w innym przypadku winie może się utleniać.
Wina jest ok 7 l czyli balon wypełniony jest w 3/4. Poobserwuje przez kilka dni czy spada blg. Jak przestanie to rozumiem, że muszę przelać do mniejszych balonów aby nie było powietrza?
Ja bym już to zrobił, bo im mniejszy styk wina z powietrzem tym większe bezpieczeństwo że się nie utleni i nie złapie infekcji.
To jeszcze takie pytanie zdradzajace brak doświadczenia :) Przeleję do balonu 5l. Co zrobić z resztą wina? 2l butle są jak rozumiem do przechowywania, a nie do wolnej fermentacji? Czyli rurka z odprowadzeniem co2 musi być zamiast szczelnego korka?
Wszystkie butle są dobre i do przechowywania i do fermentacji, korek z rurką ten sam wchodzi do jednej i do drugiej damy.