Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino półwytrawne z malin
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich. Moi rodzicie posiadają domek letniskowy i na działce jest mnóstwo malin. Tato robi wino z mali bez drożdży, ale nie za dobrze mu to wychodzi moim zdaniem. Osobiście moje podniebienie przyjmuje tylko półwytrawne. Czy jest jakiś dokładny przepis, abym mógł uzyskać półwytrawne wino z malin?
Z malin, z dobrym skutkiem można zrobić wino półsłodkie i słodkie. Półwytrawne, wymagać będzie dużego rozcieńczenia, lub zbicia kwasów. Według mnie, malina lubi słodycz i bez niego nie będzie smaczna.
Zerknij tutaj , w zakładce 'przepisy szczegolowe' , jest podany przepis na wino z malin.
Ale moim zdaniem malina dobrze się komponuje z truskawka, robię takie wina od kilku lat i są dobre, ważne jest aby zachować nie za wysoki poziom kwasów, im wyższa kwasowość tym bardziej słodkie musi być, lub więcej wody trzeba dodać.
No i tato robi wino na tzw dzikich drożdżach.
Bez drożdży tylko jeden potrafił robić wino. Było to dawno temu w Kanie Galilejskiej:)
PS Posłuchaj kolegów bo dobrze prawią:)
(06-02-2019, 19:32)adam92 napisał(a): [ -> ]Witam wszystkich. Moi rodzicie posiadają domek letniskowy i na działce jest mnóstwo malin. Tato robi wino z mali bez drożdży, ale nie za dobrze mu to wychodzi moim zdaniem. Osobiście moje podniebienie przyjmuje tylko półwytrawne. Czy jest jakiś dokładny przepis, abym mógł uzyskać półwytrawne wino z malin?

W 2017 r. zrobiłem wino z malin odmiany Polana. Nie lubię dodawać dużo wody do nastawu, więc wino wyszło dosyć kwaśne (14 g/l kwasu). Odkwasiłem je. Smak i aromat malin zachował się dobrze. Początkowo wino było na pograniczu półwytrawnego i półsłodkiego, ale po próbie smakowej stwierdziłem, że trzeba je dosłodzić, dodałem zatem cukru do poziomu ok. 80 g/l i tak jest dużo lepiej. Zbynekkk ma rację. Celuj w wino słodkie.