Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Fermentacja restart wino ryżowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, witam wszystkich, jestem nowy na forum, a doświadczenie z winami domowymi mam praktyczne zerowe. Stąd też moje pytanie. Jakiś czas temu postanowiłem nastawić wino z ryżu. Znalazłem jakiś przepis w internecie, 10l wody, 2 kg ryżu, 500g rodzynek, 5 kg cukru, drożdże do wina 16% PDM, cały cukier podałem od razu, odziwo wino ruszyło. Po 14 dniach zlałem wino, w rurce ,,blukało'' rzadko tzn. tak co 10min. Na cukromierzu pokazało w okolicach 7°blg. Teraz wino bulga jeszcze rzadziej, stąd moje pytanie czy wszystko jest w porządku, czy to nie za krótki czas fermentacji czy może powinienem dodać kolejną porcję drożdży czy może cukru, choć w smaku wino jest całkiem słodkie...
To co napisałeś (proporcje) jakoś mi nie pasuje. Na 10 l wody dałeś 5 kg cukru plus rodzynki. Odliczając cukier, który pozostał, twoje drożdże wyciągnęły 20% a powinny paść przy 16%. No i jeszcze nadal pracują.
Ty chcesz dodać drożdże albo cukier? Po co?
Chm... może mój cukromierz się myli. W każdym razie zdziwiłem się że wino po 2 tyg. tak znacząco zwolniło. A tak w ogóle dobrze zrobiłem zlewając wino pierwszy raz po 2 tyg?