Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Mączniak Rzekomy winorośli 2020
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
w roku 2019 mączniak rzekomy spowodował spadek plonów około 40%. Nie stosowałem żadnych oprysków. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w tym roku jest bardzo duże. Nie stosowałem strategi profilaktycznej w 2020 r. Chcę zastosować RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG. Po przeczytaniu wielu źródeł odnośnie walki z MR postanowiłem poczekać z pierwszym opryskiem do pojawienia się 5-7 liścia oraz momentu wystąpienia warunków właściwych dla infekcji pierwotnej czyli SYSTEM 10:10:24. Na dzień 30.04 (czwartek) mam 4 liście (BBCH:14)oraz zostały spełnione wytyczne SYTEMU 10:10:24. Można założyć, że doszło do infekcji. Według prognozy pogody deszcze mają ustać w poniedziałek (04.05), więc wtedy dokonam pierwszego oprysku (4 dni od potencjalnej infekcji). Na ten moment brak jakichkolwiek objawów choroby MR. W tym miejscu pojawiają się następujące pytania:

1. Jaką dawkę RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG zastosować? Według ulotki 0,1%, a słyszałem że w Niemczech stosują 0,25%.
2. Jakie dawki w kolejnych opryskach?
3. Ile oprysków wykonać? Według ulotki max. 3.
4. Co jaki czas wykonywać kolejne opryski? Według ulotki co 10-14 dni.
5. Czy stosować opryski w czasie rozwoju kwiatostanów (BBCH:53-57) oraz kwitnienia (BBCH:60-69)?
6. Ile dni przed zbiorem można dokonać ostatniego oprysku (okres karencji)? Według ulotki 56 dni.
7. Jak skraca się czas działania oprysku gdy wystąpią opady?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam
http://www.winogrona.org/forum/choroby-i...13383.html
Tutaj masz odpowiedź. Ja tego nie stosuję więc się nie wypowiadam.
Cludy, bardzo dobra analiza strategii poinfekcyjnej oraz moim zdaniem, odpowiednie ustalenie warunków 10:10:24. Ja również planuję zabieg w poniedziałek/wtorek, po prognozowanym ustaniu opadów.
Sądzę jednakowoż, iż użycie Ridomilu w tej fazie byłoby błędem. To jest środek wgłębny i taki warto stosować dopiero w momencie, gdy przyrost tkanki liścia nie jest już tak intensywny. Powiedzmy od fazy BBCH 20. Ponadto... warto zostawić go na ewentualną interwencję.

Teraz raczej zabiegi środkami powierzchniowymi.

PS. Napisz jakie odmiany uprawiasz.
krzysztof1970 ten link jest do mojego wątku na innym forum  :)  postanowiłem zadać pytania w kilku różnych miejscach. Dziękuję za zainteresowanie i spostrzegawczość :)

[b]maciek19660714 dziękuję za opinie :) , postanowiłem mocno uchwycić odpowiedni moment infekcji. Na dzień dzisiejszy oprysk raczej we wtorek (05.05). Masz rację, że im więcej tkanki zielonej tym lepiej dla działania substancji w oprysku. Planuje dwa opryski, więc drugi dokonam do BBCH:57. Uważam, że trzeba się zmieści z opryskami do kwitnienia. Moim zdaniem RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG jest środkiem raczej hybrydowym, tzn. zawiera metalaksyl-M (działanie układowe) oraz mankozeb (działanie kontaktowe). Stąd może jego skuteczność w działaniu, jednak zaleca się zmieniać preparaty aby patogen się nie uodpornił. Mankozeb jest mocno odporny na zmywanie (udało mi się znaleźć informacje), nawet do opadów 40 mm. Minusem jego, w związku z utrzymywaniem się na roślinie, jest długi okres karencji. Jeśli chodzi jakie odmiany posiadam to dobre pytanie  :) Można powiedzieć, że dostałem działkę od dziadka ale nie dostałem informacji co to za odmiana. będę chciał to ustalić. Jak będą w pełni rozwinięte liście oraz grona to zrobię zdjęcia i poproszę o pomoc w ustaleniu odmiany :) [/b]
Źle to rozumiesz... Nie jest prawdą, że "im więcej tkanki zielonej, tym lepiej dla działania substancji". Ilość tkanki nie ma znaczenia. Przecież niezależnie czy jest jej mało (początkowe stadium rozwoju liścia) czy dużo (stadium ostateczne), substancja czynna wnika do komórek (tych, które aktualnie istnieją) i chroni je przez pewien okres czasu.
Problem polega na tym, że komórki, które namnożą się po zabiegu nie są chronione, ponieważ nie ma w nich środka. Aby zabezpieczyć te nowe, trzeba by zabiegi wykonywać często. Ridomilem tak nie podziałasz z dwóch względów;
- max trzy razy w sezonie (moim zdaniem najlepiej raz...),
- nie należy pryskać tym samym środkiem wgłębnym w kolejnych zabiegach.
Ponadto, jak pisałem wcześniej, warto go zostawić na później (na przykład; długotrwałe opady i biały nalot...)

I tu właśnie kłaniają się, wspomniane wcześniej przeze mnie środki powierzchniowe...

PS Jeżeli chodzi o te nieznane odmiany to... radzę nie pokładać zbytnich nadziei. Lepiej kupić i posadzić dobre i sprawdzone przerobówki. Wybacz szczerość...
maciek19660714 zapoznam się dokładnie z tym linkiem od Ciebie odnośnie środków powierzchniowych. Bardzo dobrze, że wypowiadasz się szczerze bo o to chodzi na forach aby podchodzić krytycznie i dzielić się wiedzą praktyczną a nie "słodzić i miodzić". Zdaje sobie sprawę, że z tych X odmian może już nic ciekawego nie być. Daje im dwa sezony szansy :)
Zadałeś wcześniej pytania odnośnie dawkowania i kolejności zabiegów - rzuć okiem na tę rozpiskę.

Trzeba oczywiście zauważyć, że u mnie rzecz tyczy się Vitis Vinifera, które są dosyć podatne na patogeny. U Ciebie nie musi to tak wyglądać... Ponadto warto zauważyć, że jest jeszcze profilaktyka ekologiczna. Czyli krótko mówiąc... mniej chemii ale więcej zabiegów.
maciek19660714 bardzo fajna rozpiska a co najważniejsze to wiedza praktyczna. Rozumiem, że już to stosowałeś i działa? Słyszałem o profilaktyce ekologicznej ale na razie zostawiam ten temat, gdyż wymaga to większego doświadczenia a ja nie jestem na tym etapie.
Jak zniszczysz glebę i lokalne środowisko raz "ciężką" chemią to ekologiczna ochrona winorośli może być bardzo trudna. Wytrujesz wszystko co żyje w glebie. Ekologiczną uprawę warto zaczynać od początku. Nie jest prawdą, że jest to bardzo trudne. Wystarczy poczytać np. tutaj
Zależy jakie masz nasadzenia tj. czy są VV czy hybrydy
Gdy hybrydy wystarczą 4 opryski podstawowe:
- tydzień przed kwitnieniem Siarkol + Miedzian
- w trakcie kwitnienia Polyversum (7 dni od w/w)
- tydzień po w/w Siarkol + Miedzian
- można tydzień po w/w poprawić Polyversum
Do w/w oprysków najlepiej dodać adiuwant poprawiający przyczepność środka do liści np. Protector.
- w trakcie dojrzewania winogrona interwencyjnie węglan potasu
Na wczesną wiosnę (teraz już za późno) oprysk olejowy + ewentualnie siarka.
Cludy, stosuję od kilku lat i w przypadku moich VV oraz w moim terroir działa.
Krzysztofie, jaką dawke miedzianu stosujesz? Bo nie widze info na opakowaniu, a sprobuje Twoją metodą w tym roku.
0,3% miedzian i siarkol
Polyversum 5g/15 litrów