Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jak dosłodzić wino z czarnej porzeczki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam 2 sprawy. Nastawiłam wczoraj wino z porzeczki czarnej. 3,6kg owoców rozdrobnilam, dodałam 1,5kg cukru rozpuszczone w 3 litra h wody, do tego drożdże Brown vinistart complex (pół paczki, bo były nav10-25litrow, a to bardziej wyszło 5). Teraz ładnie pracuje i powinnam je po 3 dniach dosłodzić. Ale nie wiem ile dodać cukru i czy rozpuścić go w moim winie odlanym czy dodać wodę?
Druga sprawa jest taka. Miałam sprawdzony przepis od teściów na wino z róży bez dodatku drożdży. Zrobiłam je ponad 2 lata temu. Ale wyszło mocno słodkie i ma mało %. Jest jakieś 20l. Dalej stoi w butli, pilnuję wody w rurce. Zastanawiam się czy mogłabym dolać do niego tego wina z porzeczek i drożdży i czy dzięki temu znowu zacznie pracować i wyjdzie z tego coś lepszego? Jeśli tak, to ile mam dodać wina z porzeczek, ile drożdży?
Pozdrawiam.
Wyszło słodkie bo drożdże dzikie nie przefermentowały cukru. Wino ma już jakieś % w sobie, dlatego jak dodasz drożdże to niestety zabiją je warunki. 

Czy masz cukromierz? 
Mnie dobrą odpowiedź dał Witas poniżej cytuję jego wpis
Cytat:Jak dodasz nowe drożdże do nastawu, w którym już jest jakieś 8-9% alkoholu (a tyle może już tam być), to jest duża szansa, że te drożdże nie ruszą i nie namnożą się (bo są to dla nich już niesprzyjające warunki do namnażania). Musiałbyś zrobić tzw. "restart"; do poczytania wtedy https://wino.org.pl/forum/Thread-Restart...BCd%C5%BCy
Pamiętam, że mierzyłam zawartosc alkoholu w zeszłym roku i było jakieś 4%. Ale mierzyłam cukromierzem, a czytałam, że nie jest to zbyt dobre narzędzie.
Czarna porzeczka ma dużo kwasu dlatego do wina dodaje się sporo wody . Napój z czarnej porzeczki Hortexu czy innej firmy dostępny w sklepach ma 25% soku a pomimo to jest wyraźnie wyczuwalna kwasowość.
Z 3.6 kg owoców powinno wyjść około 2.5 litra soku , wody dodałaś 3 litry więc tak spokojnie jeszcze z 2 litry można dodać.
Cukier możesz rozpuścić w tej dodawanej wodzie. Ile ? To zależy jaka ma być procentowość wina.
Wyliczasz z wzoru . Poczytaj np ten wątek
https://wino.org.pl/forum/Thread-Oblicza...Cne-wyniki

W tym winie z róży trzeba zrobić restart , jeśli jest tam około 6% alko to powinno spokojnie się udać .
Dziękuję. W takim razie poczytam jak z tym restart i zrobię.
Właśnie zmierzyłam blg 15, alkoholu 6% w tym z róży . Czy jak doleję drożdże, to mam coś dosładzać? Czy ten cukier wystarczy? Jest bardzo słodkie, aż "gęste" i bardzo ciemne bursztynowe.
Nie dosładzasz nic , tam jest sporo cukru. Drożdże porządnie zahartować i rozmnożyć, jak czytałaś co to restart to powinnaś wiedzieć jak to zrobić.