Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Pierwsze wino z wiśni
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam, postanowiłem pierwszy raz zrobić winko z wiśni. Kupiłem 10 kg owoców rozgniotłem je ale nie drylowałem, winko chce zrobić jak zwykle bez dodawania drożdży tylko po prostu naturalnie. Zastanawiam się czy zostawić tą miazgę na parę dni żeby ruszyła ? czy dolać wody z cukrem ? i Jakie proporcje maksymalnie mogę mieć i w jakich dawkach je dodawać? Winko ma być dobre nie musi być jakieś mocarne w %. I jak długo mogę trzymać taki nastaw do odcedzenia ? Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc.
Posiadam sporo wiśni, więc i często w minionych latach robiłem wino, ( teraz tylko gronowe). Wiśnie to łatwy materiał na wino, trzeba tylko wiedzieć że nie posiadają zbyt wiele cukru ok, 9-10%, ale za to dużo kwasu ok, 13-14 g/L. Należy obniżyć kwas dodając wody do soku wiśniowego, tak aby osiągnąć ok 8-9g/L. Cukier zaś należy zwiększyć, tak aby osiągnąć ok 18-20%. Wiśnie na wino fermentujemy w soku, bez pestek. Dwa trzy dni z pestkami nie jest szkodliwe, dłużej już tak. Drożdże własne zawsze Ci wystartują, w soku też są. Cukier dodawaj etapami 3X co 3-4 dni rozpuszczony w ciepłej przegotowanej wodzie. Dolewasz już schłodzony syrop.
Dziękuje Panie Mirku za odpowiedź, czyli po prostu dolać trochę syropu cukrowego teraz poczekać na fermentację 3-4 dni i odcisnąć przez szmatkę wiśnie bo niestety nie mam praski, no chyba że wybiorę większość pestek które opadły na dno a tą miazgę zostawię. A czy pamięta Pan jeszcze proporcje wody ? nie chce zrobić jakiegoś mało smakowego trunku. I jeszcze jedno pytanko czy np. jest sens dodać trochę pożywki dla drożdży, jeśli nie używało się kupnych ?
Wodę do soku dodajesz po to aby rozcieńczyć kwas by stanowił niższy procent. Z tego co pamiętam to na 5 l soku dodaję 2 l wody. Woda dodana w cukrze też się liczy. Sok z wiśni można pozyskiwać dwojako. Poprzez sokownik-parownik, i tu muszą być drożdże dodane. Inny sposób to do całych wiśni dodać przegotowaną wodę, może być ciepła, rozgnieść wiśnie, mieszać i po dwóch dniach zlać, odcedzić od pestek i skórek. Dopiero do samego soku dodawać cukier.
Tak , pożywkę zawsze powinniśmy podawać, ponieważ poprzez fermentację drożdże zużywają sporo azotu i należy go dostarczyć. W skrajnych przypadkach braku azotu wino nieświeżo pachnie.
Po dodaniu pożywki winko robi jak opętane. Jeszcze raz dziękuje.
Pozdrawiam.
Po jakimś czasie odezwij się i przekaż swoje obserwacje, ja oczywiście kibicuję.
Witam. Podepnę się pod wątek. Mam pytanie o cukier w miazdze. Otóż fermentuje owoce :
Wiśnia 10kg
Czereśnia 3.5kg
Porzeczka czerwona 1kg
To wszystko ugniotlem ręcznie a sok zbadałem cukromierzem. Było 17 blg.
Teraz pytanie : ile cukru z owoców odjąć od ogolnej liczby cukru potrzebnego do 20l nastawu?
Nie udzielę Ci właściwej odpowiedzi ponieważ zbyt mało napisałeś o tym winie;
-kiedy wycisnąłeś sok i ile go wyszło,
-ile dodałeś wody,
-ile dodałeś cukru,
-jaki był początkowy cukier; blg.
-czy dodawałeś drożdże,
ogólnie napisz coś więcej.
Nic wody, nic cukru. Soku jeszcze nie wycisnąłem. Tak jak napisałem blg 17 po zmiażdżeniu owoców. Drożdże i pożywka dodane od razu razem z pekto.
17 Bllg minus 4 na niecukry czyli 13 to w przybliżeniu 135 g cukru na litr soku. Czyli musisz wycisnąć i przeliczyć.
Dzięki:) czy wyciskać sok gdy spadnie do 4 blg, 0 blg czy wcześniej? Wiśnie i czereśnie są z pestkami.
PS. Czy możesz napisać jak to przeliczyć z kg na litry?
To zależy co chcesz uzyskać. Im dłużej pozostawisz owoce tym bardziej intensywny smak ale i aromat migdalimy (migdałowy aromat) z pestek. Ja akurat lubię tę nutę migdałów w winie wiśniowym więc zostawiam dłużej ale to rzecz gustu.
Z kg na l na oko to 60% ale lepiej wycisnąć i zmierzyć.
Byłem nieprecyzyjny, przepraszam. Chodzi mi o przeliczenie cukru z kg na litry bo 1 blg to 10g cukru /kg
A to to pikuś, bo 1 kilo cukru po rozpuszczeniu ma 0,6 litra. :)

P.S. Dla tych bardziej precyzyjnych w obliczeniach ma 0,625l.
W sumie z 14.5 kg owoców mam teraz 9l soku. Blg spadło z 17 do 2. Czy mam rozumieć że w miazdze drożdże przerobiły 9x135 g = 1215g cukru?
Niecukry dalej tam siedzą. Z grubsza:
Blg spadło o 15, więc przerobionych zostało 150g cukru z kilograma nastawu. 9x150=1350
Kalkulator pokazuje zaś 8,6% ABV
cemik1 kolega ma 9 litrów a nie 9 kilogramów. Poza tym na na wynik 2 Bllg ma teraz również wpływ alkohol i najprawdopodobniej faktyczne Bllg jest wyższe o około 2 Bllg i wynosi obecnie 4 Bllg.
9x135 g = 1215g cukru jest poprawnie policzone.
Dziękuję panowie:)
Czyli muszę sobie w pamięci zapisać 1blg =150 g cukru/kg lub 135g cukru /litr
Pisałem z grubsza i to podtrzymuje.
Dla zabawy jednak popełniłem dokładniejsze obliczenia.
Załozenia:
Pomiar odbywał się areometrem (spławikiem).
Spadek z 17 do 2 Blg daje 8,6% alkoholu objętościowo (z arkusza kalkulacyjnego zamieszczonego kiedyś na niniejszym forum)
Niecukry pomijamy, bo były zarówno w pierwszym, jak i drugim pomiarze. Zależy nam na różnicy zawartości cukru.
Ciężar właściwy etanolu to 0,79g/ml
B - Blg, G - ciężar właściwy g/ml, C - cukier w g/ml roztworu
G=266/(266 - B)
C=2,66(G-1)
C=2,66B/(266-B)

I liczymy:
8,6% alkoholu to 86ml czyli 68g w litrze
obecnie wino ma 2Blg, czyli ciężar właściwy 1008 g/l
Jeżeli od tej mieszaniny odejmiemy obecny tam etanol, to z jednego litra pozostanie nam 914ml i 940g. Czyli ciężar właściwy 1,028 g/ml.
Gdyby to był tylko cukier i woda, daje to ilość cukru 75 g/l, ale w rozpatrywanym winie mamy w litrze 86ml alkoholu, czyli w litrze wina mamy tylko 68g cukru.
Początkowo było 182g cukru w litrze nastawu.
Ubyło więc 114g cukru z litra, czyli 1026g z dziewięciu litrów (dokładniej licząc 1021g).
Przeliczając jednak ten ubytek cukru na alkohol otrzymamy tylko 7,1% moc wina. Ale od czego mamy arkusze kalkulacyjne? Powtarzając obliczenia dla zmniejszanej stopniowo zakładanej mocy otrzymujemy minimum błędu dla 7,5% i 1076g przerobionego z 9 litrów cukru.

Dalej jednak sądzę, że nie warto bawić się w takie obliczenia i podane poprzednio wyniki są wystarczające dla hobbystów.
Wyliczenia rozkminilem do momentu "182g cukru w litrze nastawu"
W moim przypadku ciężko powiedzieć ile tam było litrów soku bo to była miazga a więc mieszanka owoców, pestek i soku. Ten sok który się oddzielił od owoców tuż przed dodaniem drożdży miał 17 blg.
Po 3 dniach dopiero wycisnąłem 9 l soku o blg 2.
Mamy teraz więc 3 wersje przerobionego cukru
1350
1215
1076
A jaki to ma wpływ na dalsze pstępowanie z winem?
No w sumie racja że to już aptekarski dylemat:) Mając cukromierzem jrst zdecydowanie łatwiej pilnować tego cukru.
Tak przy okazji to po 3 dniach dodałem 3kg cukru i wczoraj już miałem 2blg. Dodalem 1kg więc w sumie mam już dodane 4kg (plus 1.2kg z owoców). Z wyliczeń dla 20l zostało do dodania 250g . Bardzo szybko go zjadają drożdże i w tym tempie w 2 tygodnie będzie koniec fermentacji
No i o to chodzi. Jakie ma znaczenie te ±150g wobec dodanych 4kg? Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku bardzo lekkich win lub cydru, ale wszystko przed tobą.
(10-08-2022, 13:39)darrr1 napisał(a): [ -> ]Dziękuję panowie:)
Czyli muszę sobie w pamięci zapisać 1blg =150 g cukru/kg lub 135g cukru /litr

Teraz dopiero to zauważyłem. Totalnie pomieszane.
1Bllg = 10g/kg i do 10 Bllg można spokojnie przyjmować tak samo g/l. Schody zaczynają się od 11 Bllg. I tak dla przykłady 13 Bllg to 135 g/l, 20 Bllg to 216 g/l a 35 Bllg to 404 g/l Im większe Bllg tym różnica pomiędzy g/kg a g/l jest coraz większa.

Faktem jest, że nawet nie wiem jak dokładnie liczylibyśmy, nawet to dziesiątego miejsca po przecinku to i tak sam pomiar Bllg i zgadywanie ilości niecukrów rodzi wątpliwości co do sensy kłótni o kilka gram czy %. Najważniejsze aby smakowało.
Dziękuję panowie:) Wiem już więcej a to najważniejsze.
Jak rozumiem po dodadaniu całego cukru czekam na 0blg czy aż przestanie "bulkać"? Wtedy zlewam znad osadu i zaczynam klarowanie?
Stron: 1 2