Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Pilnie potrzebuje pomocy – Piana wychodzi mi z balona
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Drodzy jak w temacie bardzo pilnie potrzebuje pomocy bo nie wiem co zrobić. Wczoraj zacząłem robić wino dokładnie dzisiaj w nocy dodałem cukier i drożdże i rano było jeszcze wszystko ok. Od niedawna tak się rozszalały te drożdże, Że aż Piana przez rurkę zaczęło mi wychodzić. Teraz co jakieś 10 min muszę otworzyć balon i przemieszać długim widelcem od grilla tą pianę, żeby troszeczkę opadła. Ale za chwilę jest znowu to samo. Co zrobiłem nie tak i co powinienem teraz zrobić
Chodzą słuchy, że działa w takich przypadkach espumisan (to nie żart) na nadmierne pienienie. Trzeba przeciąć kapsułki i wrzucić do nastawu.
A uwaga, która się nasuwa to za ciasny balon na burzliwą.
Balon mam 54 l, większego nie znalazłem na allegro ? (Żona do dzisiaj mi to wypomina). I tak brakuje mi jeszcze 10 l do pełna. 
Ogólnie zrobił się dzisiaj dosyć ciepło u mnie i pomyślałem, że to może być też przyczyną. Jak narazie otworzyłem Kosz i chłodzę balon za pomocą wentylatora i o dziwo albo się zatrzymało, albo zwolniło.
Odlać część do damki 5l, lub balona 10l, i pofermentować z tydzień dwa,
jak już będziesz widzieć, że piana maleje i wtedy to dolać do dużego balona.
Wstaw balon do miski coby piana nie rozeszła się na pokoje.
Poza tym w pierwszych dniach zamiast rurki robisz czop z waty.
(31-08-2022, 12:36)BUBA_PROMIL napisał(a): [ -> ]Balon mam 54 l, większego nie znalazłem na allegro ? (Żona do dzisiaj mi to wypomina).

Bo większych nie produkują. I tak podnieść taki to potrzeba Herkulesa.
Na burzliwą nie musisz zakrywać. Zabezpiecz tylko przeciw owocówkom.