Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Moja winnica w Łódzkiem- Skierniewice
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich. 

3 lata temu założyłem mini winnicę w ogrodzie. W tym roku były pierwsze zbiory oraz nastawione pierwsze wino w życiu. 
Już teraz wiem, że owoce zostały zebrane za wcześnie, ponieważ parametry nie są zbyt zadowalające. Trudno, nauczka na przyszły rok. 
Łącznie 22 krzewy Seyval Blanc. Prowadzenie w formie pojedynczego Guyota. 
Zbiór jak się okazało zbyt wczesny, 1 Października 2022r.
Cukier: 17blg
Kwasy:12g

Poniżej zdjęcia jak winniczka powstawała. 

[img]<a href=[/img][Obrazek: e9a8ee9bb4ceb18amed.jpg] [Obrazek: 58562a905486125bmed.jpg] [Obrazek: 4a98dd0cb518118emed.jpg] [Obrazek: cb149523a8b8f161med.jpg] [Obrazek: 52c07aee1c6ada79med.jpg] [Obrazek: a4d72162a93f62cdmed.jpg] [Obrazek: 7f6998fd769d3488med.jpg] [Obrazek: faa0669fb591eb2dmed.jpg] [Obrazek: ed7584a1670b4205med.jpg] [Obrazek: 6c6f8d4855d060b8med.jpg]" />
Winniczka wygląda ładnie. Życzę powodzenia i cierpliwości.
Jak chcesz wiedzieć więcej o uprawie to forum winogrona.org jest dobrym źródłem informacji.
Tak właśnie zaczyna się pasja...;)
Uprawa winnych krzewów uczy cierpliwiści.Wiem już coś tym.

Powodzenia w uprawie.
Witaj w dziale Uprawa!
Bardzo ładnie i schludnie.

Widzę, że wzdłuż krzewów sypiesz (chyba) skoszoną trawę. Weź pod uwagę, że taka trawa zakwasza glebę.

Jeżeli chodzi o zbyt wczesny zbiór to oczywiście TAK ale w grę mogły wejść też inne czynniki...
1. Na przykład ( teraz to lepiej widać na zdjęciach) strasznie wielkie grona Seyval Blanc i być może, osiem na krzew to jednak za dużo.
2. Być może po tym śmiesznym - propagowanym na innych forach i w internecie - "drugim roku na formę", obecnie korzenie nie były dostatecznie rozwinięte by sprostać obciążeniu. Moim zdaniem i zdaniem wielu innych - także profesjonalistów - w drugim roku warto lekko obciążyć krzewy, po to by system korzeniowy rozwijał się optymalnie.

Tak czy siak myślę, że w następnym sezonie Twoim zadaniem będzie, dotrwać z gronami na krzewach do osiągnięcia odpowiednich parametrów.

Napisz jeszcze - ponieważ widzę, że miałeś bardzo ładne i zdrowe liście w momencie zbioru - czy wykonywałeś jakieś zabiegi (opryski) w sezonie?
Maćku, dziękuję za radę z trawą, nie byłem świadomy, że może to zaszkodzić. Patent z trawą miał za zadanie trzymać wilgoć oraz zapobiegać rośnięciu chwastów.
Tak, grona wg mnie były bardzo duże i nabite. W przyszłym roku na pewno będę chciał odciążyć krzewy i zostawię zdecydowanie mniejszą ilość gron.
Z tym "drugim rokiem na formę" to mnie szczerze mówiąc bardzo zaskoczyłeś. Wszędzie gdzie szukałem informacji o uprawie winorośli, przewijała mi się ta sama zasada.
W przyszłym roku zdecydowanie będę bardziej cierpliwy.
Tak jeden oprysk był robiony. W czerwcu na mączniaka, siarkolem. Nie pryskać w przyszłym roku ?
Seyval jest odmianą która wymaga bardzo mało oprysków ( przynajmniej u mnie) ale opryski podstawowe są niezbędne.
Seyval to dobra odmiana zwłaszcza na wina musujące.
Ma skłonność to przeciążania, redukcja konieczna. Grona bardzo duże i zbite. Średnia masa grona u mnie to 350g. Przez to u mnie spora podatność na szarą pleśń.
Na mączniaki praktycznie odporny.
Opryski stosuję ekologiczne więc trochę ich jest.
Powód słabych parametrów to zbyt duże obciążenie krzewów. Takie obciążenie w 3 roku może odbić się negatywnie na krzewie.
(04-11-2022, 10:28)jasio128 napisał(a): [ -> ]Maćku, dziękuję za radę z trawą, nie byłem świadomy, że może to zaszkodzić. Patent z trawą miał za zadanie trzymać wilgoć oraz zapobiegać rośnięciu chwastów.
Nie to, że "zaszkodzić" ile być może niepotrzebnie zakwasić. Na przykład, ja miałem glebę zbyt zasadową i przez kilka lat nie zakładałem kosza w kosiarce. Zatem... najlepiej wykonać badania gleby.

(04-11-2022, 10:28)jasio128 napisał(a): [ -> ]Tak, grona wg mnie były bardzo duże i nabite. W przyszłym roku na pewno będę chciał odciążyć krzewy i zostawię zdecydowanie mniejszą ilość gron.
Zostaw sześć gron na krzew i spróbuj dotrwać do osiągnięcia odpowiednich parametrów.