Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Budowa domu, winiarni, piwnicy na wino w Winnicy Cisowa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
(11-03-2017, 01:03)maciek19660714 napisał(a): [ -> ]Bufor to podstawa.
Bufor/wymiennik ciepła, może być zasilany przez; PC, panel słoneczny/solar (grzałka), kolektor. Wymieniłem tylko te, które planuję, oprócz elektrowni wiatrowej (też grzałka), ale to pieśń przyszłości... Nie mniej jednak, konkluduję iż warto zapłacić za takowy bufor - porządny, który będzie miał, jak najwięcej opcji. Może będą potrzebne dwa lub jeden większy.

Jak to mówią kto bogatemu zabroni...

PS. Jak zamontujesz PC powietrze-woda, to roczny koszt ogrzewanie + ciepła woda powinien wynieść Ciebie około 3-3,5 tyś PLN. Z grzaniem piwnicy pewnie trochę więcej.
(07-03-2017, 22:51)maciek19660714 napisał(a): [ -> ]Co do tego zaworu przeciw oparzeniowego - nic mi nie wiadomo. Natomiast wiem, że istotą sytemu, będzie to aby w kotle CWU nie było cieplejszej wody niż taka, która ma popłynąć z kranu. Czyli bez odkręcania zimnej przy myciu naczyń lub prysznicu. Oglądałem taki dom z taką instalacją - działa wyśmienicie i rachunki są małe. To wiem.

Witam,
Może nie przeciw oparzeniowy ale trójdrożny termostatyczny. No chyba, że to jednak dwie różne rzeczy więc wybaczcie pomyłkę. Specjalistą w sprawie ogrzewania i CWU nie jestem ale hydraulik zakładając solary coś takiego mocno zalecał. 
http://www.insbud.org/pl/image-461.jpeg
O ile temperaturę na kotle można ustawić ale w momencie gdy solary nagrzeją mi zbiornik na 85stopni to wolałbym takiej wody nie puszczać w rury do kranu.
A tak na zaworze ustawić można temperaturę wody wyjściowej i gdy w zbiorniku będzie wyższa to zawór dołoży zimnej wody aby wymieszać do wymaganej temperatury.
Raz już byłem w jednej agroturystyce gdzie właściciel grzał wodę na max'a i biorąc prysznic można było sobie zapewnić niezłe oparzenia przestawiając przez przypadek temperaturę wody.

Pozdrawiam
Zawór trój drożny to zawór mający 3 końcówki. Zasilanie Gorące, Zasilanie zimne, wyjście zmieszane (ustawiane). Jest ich cała gama, od mieszających (do celów grzewczych), po przełączające i przeciw oparzeniowe.
Zawór przeciw oparzeniowy, to zawór jak wyżej, tylko jego działanie jest szybsze. Zwykle (choć nie zawsze) ma za zadanie odciąć zimną/gorącą wodę w przypadku nie utrzymania parametru pracy (nastawionej temperatury).

Pisząc o zaworach trójdrożnych mowa jest o grupie zaworów, pisząc o "przeciw-oparzeniowym" mowa jest o typie zawora (zawężona grupa).

PS. w domu do podłogówki mam "mieszający" 3-drożny, który na temperaturę nastawia się długo (może nawet 1 minutę). Zastosowanie takiego do CWU mija się z celem bo nie ochroni rąk przed uderzeniem gorącej wody tuż po otwarciu kranu.
Z tą FV to oczywiście rozważania, jak na razie teoretyczne. Jak pisałem wcześniej, najpierw będzie PC, jako główne źródło, a potem się zobaczy.

Koszty roczne, przy PC mniej więcej są mi znane. Byłem w domku drewnianym, podobnym także metrażowo do mojego, przed podjęciem decyzji. Tamże rachunki miesięczne, średnio wynosiły w okolicach 150zł. Cóż, zapewne przy koszcie rocznym, około 2000zł czy nawet 2500zł, być może odpuszczę.

No chyba, że chęć majsterkowania zwycięży...
(13-03-2017, 17:28)Sabahtani napisał(a): [ -> ]PS. w domu do podłogówki mam "mieszający" 3-drożny, który na temperaturę nastawia się długo (może nawet 1 minutę). Zastosowanie takiego do CWU mija się z celem bo nie ochroni rąk przed uderzeniem gorącej wody tuż po otwarciu kranu.

Tak jak pisałem niestety specjalistą w tym temacie nie jestem i od nie jednej osoby zawsze czegoś mogę się nauczyć. Wiem, że zawór, który mam zamontowany na pewno nie jest w wersji "przeciw-oparzeniowej" i przez 5 lat korzystania z solarów, gdy woda nie raz była nagrzana do 85stopni a temperatura na zaworze jest ustawiona na ok. 50stopni, nigdy żadnego uderzenia gorącej wody nie było, i już na pewno żadne z dzieciaków nigdy się nie oparzyło. Nawet w kuchni gdzie są max 3m rury od zbiornika.
Dlatego akurat w tym temacie zajmuje się tym hydraulik, wolę elektrykę niż zabawę wodą :)
Możliwe, że różne wersje zaworów mają różne czasy opóźnień, czy też są do różnych zastosowań.
Dzisiaj wielki dzień, to tak naprawdę, początek elewacji. Wcześniej; parapety, obróbki okienne pianką i inne czynności, okazały się jedynie przygotowaniami... Pomimo planów... A że trwały prawie miesiąc. No cóż... budowa...

Dzisiaj pierwsza wełna, na ścianie:

[attachment=36010]
Wełna położona. Jakoś tak szybko poszło...

[attachment=36011]
Oklejanie i narożniki

[attachment=36012]

Tynk pierwsza warstwa - początek

[attachment=36013]
Dwa dni i trzy ściany. Średnia 1,5/dzień...
To dopiero pierwsza warstwa, a już widzę, że raczej będą trzy - wełna okazała się nie tak równa jak styropian.

[attachment=36014]
Tydzień czasu - dwie ściany wyrównane i przygotowane pod putz. Wolno idzie ale ważne, że do przodu... Zostały jeszcze jakieś dwa, trzy tygodnie do przybycia sadzonek. Trzeba zdążyć...
Dwie próbki kolorystyczne putzu, wystawione do oceny na podeście, przed drzwiami. Podjęcie decyzji to niemały problem - musi pasować do okien, nie być za jasny, ani za ciemny. Wbrew pozorom - niełatwa sprawa... Właśnie się dowiedziałem, że dobór kolorów do szarości stanowi nie lada wyzwanie. Super... U mnie dodatkiem do bieli i czerni na ramach okiennych jest granatowy. Razem daje to antracyt. Tyle wiem...

[attachment=36015]
Elewacja na dole, zakończona:

[attachment=36016]
Putz na dwóch lukarnach zakończony. Teraz trzecia...

Budowa rusztowania:
[attachment=36017]

Podest i pianka (wstępna obróbka okien):
[attachment=36018]

Wełna i oklejanie okien:
[attachment=36019]

Siatka i folia ochronna na dachówkach:
[attachment=36020]

Oraz cały czas... lawirowanie pomiędzy opadami, wiatrem i marcową aurą, a upalnym latem, na wysokości kilku metrów... Lubię to!
Dzisiaj padało cztery razy (w tym dwie burze), a pomiędzy nimi - upał. Czyli czapka oraz polar i krótkie spodenki, na przemian...

cdn
I dalej...

Klej (dwie warstwy):
[attachment=36021]

Putz:
[attachment=36022] [attachment=36023]

Czyli KONIEC elewacji!
Początek komina, a w moim przypadku, wentylacji:
- kuchnia (parter)
- kuchnia (parter - okap)
- łazienka (parter)
- łazienka (piwnica)
- Piwnica (pomieszczenie piwniczne)

Trzy kanały - wstęp: https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Stelaż do trzech kanałów zrobiony: https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Komin na parterze zamknięty (wyszła fajna wnęka, na razie... na narzędzia):
https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB

Teraz komin na poddaszu i wełna w podłogę:
https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Witam
Ciepłe, pokoje będziesz miał. Żarówką ogrzejesz pokoje. Ogrzewanie na pewno zrobisz podłogowe- bez żadnych grzejników rurek na ścianach. Kolega ma takie ogrzewanie.

Pozdrawiam/Gliwice
Eugeniusz
Piękna budowla, pozazdrościć :P
Gynek, fajnie by było z... tą żarówką. Jednak myślę, że troszkę wspomogę... podłogówką. Takie rymy...
TomSki, ale roboty co nie miara...

Komin na poddaszu przebił już dach:
https://photos.google.com/share/AF1QipPt...5IbEtXZVlB
Witam
Maciek, masz domek nowoczesny, lekki z płyt w środku wata, styropian. Podoba mi się Twój domek. Ja budowałem zaraz po stanie wojennym, dach betonowy. Takie były czasy. Wszystkie materiały na przydział, na nie które trzeba było czekać i, 2,3 lata. Składało się wnioski zawsze w 2 egzemplarzach . Chyba żeś miał znajomości u diabła to szybciej się jakiś materiał kupiło. I na lewo i, na prawo. Cztery lata budowałem dom, a po 10 latach dopiero skończyłem tak perfekt. Wszystkie wykończeniówki w środku robiłem sam, trochę kolega pomagał. Po 25 latach znów remont generalny i, znów kupa kasy poszło.
Pozdrawiam
Eugeniusz
Trochę pamiętam, jak byłem mały - tata remontował dom i z każdym materiałem były problemy...

Komin na poddaszu zamknięty: https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Mogę jechać na urlop do Sierakowa!
Komin już na dachu:
https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Zimno, wieje i czasami pada ale do przodu...
Wg mnie płyta OSB nadaje się budowę sławojki, a nie domu mieszkalnego
Architekt też nie za bardzo się wykazał...
No cóż... błędne myślenie i brak wiedzy... Poziom wilgotności, w dobrze skonstruowanej i odpowiednio izolowanej ścianie z drewna - wzmocnionej OSB - może zdziwić. Na przykład... w takiej "sławojce" na... szóstym i siódmym piętrze: https://photos.google.com/share/AF1QipOp...swV2xpVEVR

Komin zamknięty: https://photos.google.com/share/AF1QipN0...RSZDRQZ0lB
Tak też, wszystkie prace zewnętrzne domu, udało mi się niniejszym, zakończyć!

Teraz wnętrze; płyta gipsowa, malowanie, kuchnia, łazienka i inne pierdoły...

W dalszej kolejności; winiarnia i piwnica na wino oraz grill, wędzarnia i piec chlebowy...
Tak czy inaczej drewno (w każdej postaci) to nie jest super trwały materiał budowlany.
A co to jest ten ofasunek / kołnierz wokół komina? To jest coś tymczasowego? Powyżej komina będzie zbierać się woda (lód) - kilka sezonów może komin wytrzyma...
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10