Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Czy da się wychodować drożdże szlachetne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,
Nie chcę kupować Drożdży kupnych i chciałbym sam je wychodować. Tutaj pojawia się pytanie, czy da się je wychodować
Firmy produkujące drożdże szlachetne wydają miliony na udoskonalanie szczepów. Stare winnice posiadają swoje laboratoria utrzymujące wielowiekowe czasem szczepy przy życiu.  Kupno paczki dobrych drożdzy za 10zl chyba nie stanowi ruiny dla budżetu, zwłaszcza że możemy wybierać z całej gamy szczepów pod nasze potrzeby.
Jak stać Cię na miliony to kto bogatemu zabroni :)
Oczywiście są amatorzy wykorzystywania tzw. dzikich drożdży które bytują naturalnie na wiogronach, śliwkach czy innych owocach. Te drożdże jednak są trudne do kontrolowania i rzadko są w stanie wytworzyć stężenie alkoholu powyżej 10%. Jeżeli chcesz zaplanować wino mocniejsze bez drożdży szlachetnych się  nie obejdzie.
Można kombinować ale czy warto?
Ja teoretycznie mam u siebie na winogronach najprawdopodobniej "dziko" żyjący szczep G995. Latami osady po miodach pytanych na tym szczepie lądowały na kompostniku a stamtąd w ogrodzie. Robiłem kiedyś próbę i na "dzikich" próbki dociągały mi do 17-19 %. Ale i tak nadal wole kupić paczkę drożdży i nie ryzykować.