Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: wielokwiatowy??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam pytanie odnosnie miodu pitnego. Robiliscie moze z wielokwiatowego, bo jest on chyba najtanszy na rynku i zastanawiam sie nad rezultatem:D
A drugie pytanie to czy moge nastawic 10L miodu w 11L baniaku.Chodzi mi o to czy przy burzliwej nie pomaluje sobie ściany miodem.
To bedzie moj pierwszy miod i dlatego pytam...
Wielokwiatowy jak sama nazwa wskazuje jest ... wielozadaniowy. Jest po prostu dobry do wielu miodów pitnych.
===
Miody podczas fermentacji raczej słabo sie pienią. 10 ltr w 11 ltr baniaku? No może jednak nastaw po prostu 9 ltr.
dzieki za pomoc.
pozdrawiam.
Z wielokwiatowego miodki pitne można robić bez problemu. Szczególnie zaprawiane przyprawami, chmielem, jałowcem itd., albo owocowe. Rodzaj miodu ma większy wpływ na smak czystego miodu pitnego.

Podstawowy problem, moim zdaniem, to jakość, nie rodzaj miodu. A to już trudniej zozpoznać. Generalnie chyba nie należy łasić się na tanie miody w marketach, lepiej poszukać zaprzyjaźnionej pasieki.
Ja wlasnie z wielokwiatowego chcialem zrobic miodek czysty, bez zadnych przypraw czy sokow owocowych.
A co do zaprzyjażnionych pasiek to na śląsku z tym trudno. A szczegolnie w Tychach czy okolicach katowic...
...:placze:niestety:placze:
I ostatnie pytanie w kwestii miodu. Czy 6-ciomiesięczne dojrzewanie oznacza 6 miesiecy dojrzewania w zakorkowanej butelce po sklarowaniu miodu, czy przez 6 miesiecy miod ma siedziec i klarowac sie w balonie??
Przyzwoity miodek możesz kupić u kol. Macha (szukaj na Forum "Mach"). Poza jednorazowymi zastrzeżeniami, jeśli pamiętam, do gryczanego - towar pewny.

Do ZUPEŁNEGO SKLAROWANIA to jeszcze nie dojrzewanie.
Dojrzewanie rozpoczyna się tak naprawdę po sklarowaniu. Można je prowadzić w balonie, można w butelkach. Moim zdaniem bezpieczniej w balonie, bo osad z miodku potrafi wypadać latami.
A te 6 miesięcy to żart, nie ? Pewnie chciałeś napisać 6 lat :big:
6 miesiecy to nie zart. Mowie caly czas o czworniaku a z tego co sie orientuje to 6 miesiecy dojrzewa.
No niby tak ale ja swojego trojniaka juz drugi rok nie ruszam i nie mam zamiaru jeszcze przez pare(nascie). Miod im starszy tym lepszy. Niech lezy a jak sie spieszy to w sklepie jest po 14 zeta tylko co to za miod.