Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: kiedy zlewać?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
wiem, że ten wątek się przewijał w poprzednich, ale po zagłębianiu się przez ostatnią godzinę w lekturę tej strony i nie tylko mam mętlik w głowie. Nastawiłam mój pierwszy miód miesiąc temu (około 3,5 - nie znałam sposobu z wyskalowaniem Blg na powyżej 25 - teraz już wiem co powinnam była zrobić). Od tygodnia nie pracuje już wcale. Grzecznie trzymam go w baniaku nie dopuszczając do niego tlenu (gdzieś tak w necie wyczytałam) a z etgo co tu widzę (pomiary Blg praktycznie w tydzień po wlaniu do baniaka - czy tak można bez szkody dla drożdzy?).
Pytając krótko - czy ja mam go już przelewać znad osadu? i czy dalej ma być z rurką fermentacyjną - będzie się coś tam w środku działo? - lubiłam jak do mnie gadał :sloik:
a fermantuje czy nie? wiem ze napisales ze sie nic nie dizeje ale nic to nie zawsze znaczy to samo. jesli bulgocze w duuuzych odstempach czasu to zostaw. jesli nie to zmiez BLG jak bedzie dobre to zlewaj. lepiej nie szalej ze zbyt wczesnym zlewaniem ja o malo bym przez to mojego miodu nie zalatwil. jesli bedziesz mial wysoki BLG to dodaj aktywnych drozdzy i moze ruszy a jesli niski to znaczy ze edfermantowalo i mozna zlewac.

p.s. moj miod uratowal sie (ostatnio wstal z grobu i juz pracuje)
dziękuję - poczekam jeszcze trochę, bo dziś po powrocie z pracy chwilę się mu przyglądałam i zdarza mu się jeszcze trochę popracować - rzadko ale jednak. Czy pomiar cukromierzem mogę robić w dowolnym momencie (nie chciałam go dotleniać przed czasem - patrz, otwierać baniaka). dziękuję w każdym razie!

ps. jestem ona - ta szlonko ;)