Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Aroniowe gorzkawy posmak
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Aroniowe ma lekko gorzkawy posmak. Gdyby go potraktować kurzym białkiem. Gorzkie garbniki powinny z białkiem "się dogadać". Póżniej bentonit by usunąć nadmiar biaka. Ma to sens? Próbował ktoś z Was?
Wydaje mi się, że garbników z aroniowego skutecznie nie usuniesz, ze względu na ich bardzo dużą ilość. Może lepiej zamiast walczyć z garbnikami, wykorzystać je np. do kupażu?

BTW: Nigdy nie próbowałem walczyć z garbnikami w aroniowym, więc trudno mi powiedzieć jaki będzie tego efekt. Ale ja zawsze wolę wykorzystać charakterystyczne cechy danego wina, niż je tuszować.
Ono jest bardzo delikatne gorzkie i dopiero się to dostrzega przy drugiej-trzeciej lampce. Pierwsze łyki są ok. Poważnie.
W sumie mnie to nie przeszkadza i pewnie zostawię jak jest.
Racja ja staram sie trzymać z daleka od chemii przy wyrobie własntch win.
Pozdro

Skrzych

Santiago - na miłość Boską, co białko kurze lub bentonit ma do chemii?

Krzysztof
Aj a bym cię podkusil troszke do tego czynu:) oczywiście tylko jeżeli potem opowiesz o wynikach:diabelek: Sam mam w tymmiesiącu zamiar nastawic aroniowe i także sie zastanawiam nad goryczką, więc jakbys to uczynił to daj znac o efektach:)
Sprzeciwiam sie takze tym radykołom mówiącym NIE ;) przeiciez w ten sposób zdobywa sie doświadcznei własnie na eksperymentach, gdyby nie eksperymenty kto wie czy dzisja bysmy pisali na forum:)