Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: "Nalewki i wódki" Andrzej Fiedoruk
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Fiedoruk Andrzej: "Nalewki i wódki", MUZA SA, Warszawa 2004
http://www.muza.com.pl/ksiazka.asp?idtytul=10926
Kilka dni temu nabyłam tę książkę i ze zdumieniem przeczytałam na stronie 84, że do profesjonalnego klarowania używa się waty lub bibuły z dadatkiem azbestu. I żeby nie było wątpliwości to książka wydana jest w 2005 r., wydanie II, MUZA SA, cena 19,90 zł.
Ten azbezt to taki zgrzyt, poza tym to miła lektura, sporo informacji i ciekawostek, jak chociażby mikstura jajkowa (jajka w skorupkach, sok z cytryny, miód, spirytus) pomocna przy przeziębieniach i osłabieniu organizmu.
właśnie niedawno usłyszałem o nalewce z jajek w skorupkach. ciekawe czy ktoś jeszcze coś takiego robi?
pozdrawiam
Robiłem kilka lat temu nalewkę zdrowotną na skorupkach celem wzbogacenia organizmu w wapń, po złamaniu. Jak bedzie potrzebny przepis to poszukam.
O ile pamiętam zalewałem składniki koniakiem.
jeżeli pomogła to poproszę
Osobom nie uczulonym na białko jaj kurzych, zaleca sie przy ogólnym osłabieniu, słabej kondycji, anemii, próchnicy zębów, skłonnościach do skrzywienia kręgosłupa następującą miksturę:

Ajerkoniak leczniczy
10-12 jaj świeżych, jednodniowych, najlepiej z białą skorupką dokładnie wyszorowac pod bieżącą wodą, włożyc do szklanego słoja i zalac sokiem cytrynowym tak by sok zakrywał jajka ( 2 cm powyżej ). Cytryny powinny byc dojrzałe i zdrowe( 2-3 kg ). Słój zawiązac lnianą ściereczką i odstawic na kilka dni, aż do czsu rozpuszczenia się skorupek jaj pod wpływem soku cytrynowego ( burzy się ).
Potem przetrzec całośc przez sitko. Do otrzymanej masy wlac 1 butelkę koniaku, w którym rozpuszczono 1 kg miodu pszczelego. Wszystko dobrze zmieszac, rozlac do butelek i wstawic do lodówki.
Pic 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej, po jedzeniu. Przed użyciem rozcieńczyc w 1/4 szklanki wody.
Lekarstwo to leczy również schorzenia płuc ( zwapnienia ) i jest doskonałą odżywką zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych. Leczy też bardzo dobrze wszelkie złamania kości nawet trudno gojące się.
Dla dzieci uczulonych na białko jaj kurzych przyrządza się napój z białych muszli morskich, bardzo drobno tłuczonych. Białe muszle o podłużnym kształcie nazbierac można na plażach Morza Bałtyckiego, najlepiej w pewnej odległości od miast. Sposób przyrządzania, jak wyżej.
Pytanie, czy jest skuteczny? :niewiem:
Używałem, ręka się zrosła, ale i tak by się zrosła.
dzięki wielkie