Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Co to za róża?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zbierając ostatnio DR doszedłem do wniosku, że zbieram z dwóch różnych gatunków róż. Co najmniej jednego z nich nie potrafię zidentyfikować.
Pierwsza to chyba Rosa Canina. Bardzo dużo kolców, owoce dość dobrze wybarwione, wiele pomarszczonych i przejrzałych.
Druga prawie wcale nie ma kolców. Można bezkarnie napierać na krzak i zrywać z głębi. Ma znacznie więcej owoców; pomarańczowych, twardych, jakby mniej dojrzałych.
Poniżej zamieszczam po dwa zdjęcia jednej i drugiej rośliny.
Proszę znawców o pomoc w rozróżnieniu.
.
.
.
Dwa ostatnie zdjęcia to zdecydowanie Rosa Rugosa, dwa pierwsze to chyba też Rugosa, tyle, że mocno dojrzała i pomarszczona troszeczkę.
PS. Mogę nie mieć racji.
Chyba raczej canina jest taka "wyciągnięta" i cylindryczna.
Ja tak bym obstawiał na tych 4 zdjęciach.
Rugosy już w takich ilościach na krzakach raczej nie powinno być, za późno.
Tfu, pomyłka:glowa_w_mur:!!! Oczywiście, że Canina, właśnie ją miałem na myśli tylko, że źle napisałem. Oto moja Rosa Canina;)
U mnie róża wygląda tak:

Tylko akurat z takiej kolczastej jeszcze wina nie robiłem. A owoce ma duże i ładne więc bym zrobił... Może jest ktoś na forum kto robił wino z takiej róży??
Cytat:Wysłane przez gaborro
Może jest ktoś na forum kto robił wino z takiej róży??

Ja robiłem. Taka sama jak gładka. Za wyjątkiem zbierania :D
No to sie ciesze. Wczoraj byłem w lesie i widziałem, że jeszcze nikt mi tej róży nie zerwał.
Dziś śmigam po nią.

Dzięki za odpowiedź Panie Witku.