Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: pojemność balona
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam małą prośbę.
Chciałbym dowiedziec się ilu litrowy mam balon.Pomyślałem, że podam wymiary i może ktoś z was miałby chwile i porównał ze swoim gąsiorem. Zaoszczędzilibyście mi troche czasu i niepotrzebnej zabawy.

Wysokość: około 49 cm, obwód w najszerszym miejscy 112 cm.

tak na oko ma gdzies 15, 20 albo 25 litrów.

Bardzo dziękuje za pomoc.
No wiesz obliczenie ile twój balon ma pojemności jest raczej niemożliwe (chyba, że jest idealnie cylindryczny), Wlewaj określoną ilość wody i zaznaczaj, albo nalej i zważ
butelka 2 litry - woda ze zlewu - balon....butelka 2 litry - woda ze zlewu - balon....butelka 2 litry - woda ze zlewu - balon.... :D
Juz taki temat był, trzeba poszperać! Podaje linka: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...2#pid11802

Ale zamieszczam tez niżej mój tekst z tego posta, a przeczytaj innych metody, to wszystko zależy od tego czy chcesz to zrobić obliczeniowo, czy pomiarowo(czyli wlewając po np.2litry i dodając)

TEKST:
jak przeczytasz uważnie 4 kroki to dasz rade bez wody
1.zakładając, że od dna do najszerszego miejsca, przypomina to półkulę, to możesz obliczyć ze wzoru na objetość kuli i podzielić przez 2, czyli: V1=4/3*PI*R^3, gdzie R=obw./2*PI.
2.Teraz skorzystaj ze wzoru na ścięty stożek (czyli od najszerszego miejsca na środku do miejsca, gdzie szyjka staje się walcem: V2=1/3*PI*H*(R^2+R*r+r^2), gdzie H-to wysokość ściętego stożka, R już masz, a r=obw(u góry)/2*PI
3.Szyjka to walec czyli V3=PI*r^2*h, gdzie r masz ze wzoru wyżej, h to wysokość szyjki
4. Vbalona=V1+V2+V3

oznaczenie r^2 - d ro kwadratu i r^3 - r do trzeciej
P.S Forum dla wininiarzy przybiera matematyvcznych cech

1.wczoraj napisałem ci tok postępowania, ale dzisiaj go sprawdziłem na własnym 20l baniaku i wyszło mi z obliczeń, że mam 21l (ten jeden litr wydaje, że wziął się z tego, że przyjąłem półkulę przypodstawie, a powinienem również wziąć ścięty stożek.

2.jeszcze jedno jeżeli mój ma w najszerszym miejscu 96zm i jest to 20l, a Twój ma 110cm to z proporcji, zakładając, że wyglądają identycznie tylko Twój jest powiększony wychodzi, że powinieneś mieć baniak 24l, a ponieważ robione są standardowo 25l to uwzględniając błędy pomiaru mojego i Twojego UWAŻAM, ŻE MASZ 25 LITROWY
Masz racje :)

Z moich pomiarów 2,5 litrową butelką wyszło mi jakieś 24 i pół litra :) plus minus oczywiście :)

Ale dzięki za pomoc :)

Jeśli chodzi o te wzory, to z obliczeń wyszło mi jakieś 335 litrów :P:P czyli wolałem doświadczalne pomiary wykonać. Teraz mam 100% pewności.
To mi trochę przypomina sposób sprawdzania banknotów czy są prawdziwe.
Należy nanpierw namoczyć je w odpowiednim chemicznym roztworze, poczekać aż wysną. Następnie spalić i zważyć popiół. Porównać wagę ze wzorcem dla określonego banknotu i jeśli wyniki się zgadzają możemy śmiało płacić tymi pieniędzmi w sklepie, bo są prawdziwe.
Cytat:Wysłane przez SHaKe

Wysokość: około 49 cm, obwód w najszerszym miejscy 112 cm.

tak na oko ma gdzies 15, 20 albo 25 litrów.

Masz 30 litrów.
Ja bym to obliczył przy pomocy całki... - po co się męczyć z nalewaniem wody, skro można na sucho wyliczyć całkami
... polecam plastikową piątkę PET (po wodzie). Stawiasz na stoliku i lejesz piątkami do balona, po każdej kreska niezmywalnym markerem (w przyszłości będziesz na bieżąco widział ile masz wina w balonie). Po wszystkim rurka do balona i w kanał (tak jak przy obciągu).
Moje niezmywalne markery zawsze się jakoś zmywały po pewnym czasie (stosowałem różne marki). Ciemne oznakowanie jest słabo widoczne na balonach z czerwonym winem. Najlepszą metodą (prosta w użyciu, dobrze widoczne oznakowanie, cena) a próbowałem przez lata różnych okazało się użycie tzw. "białej farby olejnej" takiej do malowania okien i drzwi. Na opakowaniu napisane jest że jest to farba ftalowa. Zawsze w domu plącze się jakaś resztka - przynajniej u mnie. Maluję nie pędzelkiem ale zapałką. Zapałka daje dość równą kreskę a liczby są znacznie zgrabniejsze niż po pędzelku. Markery znacznie wygodniejsze w użyciu zawsze mi się zmywały po 2-ch 3-ch latach jeżeli balon był w częstym użyciu. Najstarsze balony znakowane "farbą olejną" mają już ponad 20 lat a farba znakomicie się trzyma. W latach 80-tych nie było niezmywalnych markerów.

Pozdrawiam
Krzysztof
ja też w końcu poprawiałem moje "kreski" naklejając kolorowe paski wycięte z folii samoprzylepnej (takiej na szyldy reklamowe). Jeśli odejdą to kupię markera olejnego (farba olejna) i pociągnę gdzie trzeba na nowo.