Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Kalendarium owocowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Na wszelki wypadek, gdyby ktos przegapil...
Kalendarz sezonowosci owoców

Pozdr. Marcin
Niestety ciagnac za ta nic doszedlem do klebka, ktory nie istnieje...czy ktos moze dysponuje tego typu kalendarzem?
No niestety cos tu nie "funguje":nie:
Ja bym proponowal wrzucac do tego postu ceny owocow w danym okresie. Chetnie sie dowiem po ile beda w innych rejonach truskawki itp. Moze to pomoze utagowac na rynkach nizsze ceny :D
Ja mieszkam przy dużym polu truskawek , około 150ha i mogę kupowac na pniu i tanio , jak będą ceny to podam!!!!
No i gdzie ten kalendarz? Ja chcieć kalendarz! Dawać mnie kalendarz! Dlaciemu not found? Jak 404, to ja się nie bawię! Protestuję! Ja chcieć kaleeeeeeeeeeendaaaaaaaaaaarz!!!:placze:
panowie i panie to tak byc nie moze!!! NIE MA KALENDARZA!!!!!!!!!!!!!! jako kolejny blagam o litosc tych lepiej poinformowanych moze jednak ktos posiada takowy kalendarz na stanie.czekam-y niecierpliwie na odpowiedz i chyba nie musze mowic zeby lepiej byla pozytywna... :)
No nie powiem taki kalendarzyk również mi by się przydał. Może ktoś ma taką przydatną rzecz w zanadrzu:)
Podane przez Marcina kalendarium musiało przepaść podczas przenosin forum.
Swoją drogą Marcin też gdzieś przepadł :(
u Nowickiego jest cos na ten styl, ale ten z winiar byl zdecydowaine lepszy
Zdzisław T. Nowicki w utworze: Domowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy, Galion, Gdynia 2002 - przytacza takowe terminy zbiorów/wykorzystania owoców (poddane miniaturowym zmianom):

STYCZEŃ - ananas, cytryna, dynia, głóg, grejpfrut, jabłko, mandarynka, pomarańcza, tarnina

LUTY - ananas, cytryna, głóg, grejpfrut, jabłko, mandarynka, pomarańcza, tarnina

MARZEC - ananas, cytryna, grejpfrut, jabłko, mandarynka, melon, pomarańcza

KWIECIEŃ - ananas, cytryna, grejpfrut, jabłko, mandarynka, melon, pomarańcza, rabarbar

MAJ - agrest, ananas, cytryna, grejpfrut, melon, pomarańcza, rabarbar

CZERWIEC - agrest, ananas, brzoskwinia, cytryna, czereśnia, czarna jagoda (vel czarna borówka), malina, melon, morela, pomarańcza, porzeczka czarna i czerwona, poziomka, rabarbar, śliwka, truskawka

LIPIEC - agrest, ananas, czarny bez (owoce), brzoskwinia, cytryna, czereśnia, grejpfrut, czarna jagoda, jeżyna (vel ostrężyna, dziady :big: ), malina, melon, morela, orzech włoski (zielony), pomarańcza, porzeczka czarna i czerwona, poziomka, truskawka, wiśnia

SIERPIEŃ - agrest, ananas, aronia, berberys, czarny bez (owoce), brzoskwinia, cytryna, czereśnia, grejpfrut, czarna jagoda, jeżyna, malina, melon, mirabelka, orzech włoski (zielony), porzeczka czarna i czerwona, renkloda, dzika róża, śliwka, truskawka, wiśnia

WRZESIEŃ - ananas, aronia, berberys, czarny bez (owoce), brusznica (vel borówka czerwona), brzoskwinia, cytryna, dynia, głóg, grejpfrut, gruszka, jabłko, malina, melon, mirabelka, pigwa, renkloda, śliwka, wiśnia, żurawina

PAŹDZIERNIK - ananas, berberys, brusznica, cytryna, głóg, grejpfrut, gruszka, jabłko, melon, pigwa, pomarańcza, dzika róża, śliwka, winogorono, żurawina

LISTOPAD - ananas, brusznica, cytryna, dynia, głóg, grejpfrut, gruszka, jabłko, jarzębina, melon, pigwa, pomarańcza, dzika róża, tarnina, winogorono

GRUDZIEŃ - ananas, cytryna, dynia, głóg, grejpfrut, jabłko, jarzębina, melon, pigwa, pomarańcza, dzika róża, tarnina

do modyfikacji jako wstęp do dyskusji (np. rozgraniczyć termin zbioru od terminu wykorzystania).
pozdrawiam
qkis
Widać z tego, że u pana Nowickiego ananas rządzi... :niewiem:
<LIPIEC ... czarny bez (owoce)>

Tutaj chodzi o nasza szerokosc geograficzna ? Niemniej kalendarz fajny.
w oryginale: "jagody bzu czarnego" (lipiec)
pozdrawiam,
qkis
a widział kto agrest już w maju? dziwne :o
i sierpień na dziką róże też mi się widzi ciut wcześnie.
więc zróbmy burzę mózgów, no chociaż burzę :diabelek: i uporządkujmy to jakoś...
wszędzie ananas i cytryna, może chodzi tu o to, że w sklepach jest cały rok :P
Co do dzikiej róży w sierpniu to też myśle, ze trochę za wcześnie. Ona ma już wtedy owoce? nawet nie dojrzałe?
Mamy własnie 28 sierpnia. W pomorskim DR ma czerwone owoce od dwóch - trzech tygodni. W tej chwili moim zdaniem powoli nadają się do zbioru. Niektóre owoce mają już przesuszone i pomarszczone skórki. Wciąż są jednak również niektóre niedojrzałe.
Podsumowując - nie wiem czy sierpień jest najlepszym terminem zbioru DR, ale w książce nie jest podany zbytnio na wyrost.
Nie jestem nie wiadomo jakim znawcą znawcą DR, robię wina z DR raptem siódmy rok, ale nigdy nie zdarzało mi się zbierać przed październikiem/listopadem, staram się wyhaczyć pierwszy przymrozek... Niekiedy, jak sąsiedzi cisną, biorę we wczesnym październiku i wrzucam do zamrażarki.

Pozdrawiam
Łukasz
(29-08-2011, 00:19)Luku napisał(a): [ -> ]Nie jestem nie wiadomo jakim znawcą znawcą DR, robię wina z DR raptem siódmy rok, ale nigdy nie zdarzało mi się zbierać przed październikiem/listopadem, staram się wyhaczyć pierwszy przymrozek... Niekiedy, jak sąsiedzi cisną, biorę we wczesnym październiku i wrzucam do zamrażarki.

Pozdrawiam
Łukasz

Bo robisz z Rosy Caniny, podobnie jak ja - ostatnio zbierałam w marcu, jak już świeciło słoneczko, a na krzakach zostały te najzdrowsze, przemrożone naturalnie owocki, prawie ususzone.

Ale o ile wiem, to Rosę Rugosę zbiera się znacznie wcześniej.

Pozdrawiam
Hanka
Witam Wszystkich, jako że jestem młody stażem w temacie (jak na razie kilka win) nasunęło mi się takie pytanie: Czy Wy, starsi i bardziej doświadczeni macie taki kalendarzyk?? Czy jest jakaś reguła? Jakie wino robić w jakim miesiącu??? Takie w tym miesiącu, takie w następnym... itp. Czyli rocznie 12 ciekawych napojów... :P
Czekam na opinie fachowców i pozdrawiam:chytry:
Nie ukrywam, że mi (i wielu innym) się to może przydać.... :fajka:
Wino robi się takie, jakie są akurat owoce. A to jest opisane choćby tu: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...5#pid76315

Pozdrawiam
nie dziala
Kalendarz warzyw i owoców sezonowych:

https://docs.google.com/viewer?url=http%...nowych.pdf

i inne owoce, zioła, kwiaty, liście, soki, kłącza:

http://www.e-ziola.info/29,okres-zbioru-roslin.html