Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Miod owocowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Nosze sie z zamiarem stworzenia czworniaka na bazie soku owocowego. Mam wobec tego pytanie czy sok rocienczyc do odpowiedniej kwasowosci czy po prostu nierozcienczony dodac zamiast wody. Mam tez zamiar na tym soku utworzyc duza matke drozdzowa i dodawac miodu w partiach (nie wiem czy to dobry pomysl). Ma ktos jakies doswiadczenia?
Acha i jakich oocow uzyc?
Cytat:Wysłane przez Eswemenasja
Witam. Nosze sie z zamiarem stworzenia czworniaka na bazie soku owocowego.

Proponuję raczej trójniaka, czwórniak jest mało "miodowy".

Mam wobec tego pytanie czy sok rocienczyc do odpowiedniej kwasowosci czy po prostu nierozcienczony dodac zamiast wody.

Nie zastępuj wody sokiem tylko dodaj odpowiednią ilość soku, zazwyczaj jest to około 15-25% objętości nastawu - zależnie od rodzaju owoców.

Mam tez zamiar na tym soku utworzyc duza matke drozdzowa i dodawac miodu w partiach (nie wiem czy to dobry pomysl). Ma ktos jakies doswiadczenia?

Do miodków lepiej używać mocnych ras drożdży jak np. Anka spokojne. Owocowe fermentują dość łatwo, jeśli zdecydujesz się na zwykłe drożdże i matkę to pomysł z dodawaniem partiami nie jest głupi (myślę że przy czwórniaku nie ma takiej potrzeby, przy trójniaku możesz dodać miód w dwóch partiach, polecam jednak Ankę - wtedy ten problem znika).

Acha i jakich oocow uzyc?

Prawie każdych, mi najbardziej smakują miodki z dodatkami czarnych porzeczek, malin, agrestu czy winogron.
Tak ale anka za droga i przesylka kosztuje. Co do trojniaka tez sie zastanawialem ale tez drozej wyjdzie a ja biedny student :) wiec moze trojniak z cukrem? Na starej stronie jest napisane ze czesc midu mozna zastapic cukrem.
Ok, zastąp część miodu cukrem ale nastaw trójniaka. Co do drożdży to Skrzych aktualnie parceluje darmowe próbki UVAFERM L 43 - napisz szybko może jeszcze są - http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=3136