Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z tarniny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Już wiem, faktycznie pomyliłem z poprawką na alkohol. Za szybko i bez przemyślenia napisałem post. (Cieślaka poczytałem parę razy :diabelek:) Jeżeli chodzi o stopień rozcieńczenia to był znaczny, sama tarnina dała niewiele soku. Miała na pewno niewiele cukru, tylko ile? Nie mogłem znaleźć/ Czyli poprawka będzie nie wielka. Ciężko będzie przeliczyć bo połączyłem dwa tarninowe wina, ponieważ pierwsze spartoliłem na początku (za krótka fermentacja z miazdze, bez pekto). Pierwszego miałem 3 l, drugiego 22 l i dlatego powstało 25l.
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8026
Przelicz jakby nie było cukru w tarninie. Sądzę, że niewiele się pomylisz, może 1%.
Dzisiaj otworzyłem baniaczek z winkiem, zmierzyłem blg i wyszło 0. Poprawka na alkohol 4,0 blg powiedzmy. To właściwy baling 4,0. Odlałem część wina i dosłodziłem że na cukromierzu pokazuje 7 blg (czyli właściwy blg to 11) Znaczy, że to wino jest słodkie? Jaką ilość cukru muszę dodać na 25 l tego wina? Znalazłem też takie coś:
Skala cukrowa przedstawi się tak:
BLG CUKIER
10 - 104g/l
11 - 115g/l
12 - 126g/l
13 - 137g/l
14 - 148g/l
15 - 159g/l
16 - 170g/l
17 - 182g/l
18 - 193g/l
19 - 205g/l
20 - 216g/l
21 - 228g/l
22 - 240g/l
23 - 252g/l
24 - 264g/l
25 - 276g/l
Przy wartościach poniżej 10BLG przyjmuje się po prostu tyle ile stanowi odczyt.
Osobiście lubię wino z tarniny co najmniej półsłodkie.
Celowałbym w 4-5blg.
Jeżeli miałbym 0blg i 25l, a wino weszło w fermentację cichą dałbym 1,2kg cukru i delikatnie bym zasiarkował jak niżej.
Jeżeli miałbym 4blg i 25l, nie dawałbym wiele cukru (delikatnie, do smaku, góra 0,2kg cukru)
i zasiarkowałbym (delikatnie z siarką).
Cukromierz pokazuje 0 Blg. A co z poprawką na alkohol? Wino mam zasiarkowane 3,8g na całe 25 l
Dosładzasz wg smaku czy cukromierza?
EDIT:
Jeżeli masz O BLG, a chcesz mieć 7, to musisz dodać ok. 1,7kg cukru na 25l wina.
Zgodnie z radą Castelmana dodałbym 0,6g/10l piro.

Osobiście uważam, że 0 BLG to wystarczająco "słodkie":glowa_w_mur:
Grześ ja już wiem że ty lubisz wytrawne, ja nie bardzo a tym bardziej z tarniny, język wykręca. No piro już mam dodane na ten nastaw 25l dałem 3,8g. Siarka już wywietrzała. Dodam najpierw 1,2 kg jak pisze Castelman a jak nie będzie dobre to dosłodzę jeszcze 0,5kg. Moja kobieta mówi że smakuje jej na 7 blg, zobaczymy jeszcze. 7 BLG to już chyba zaliczane pod wino słodkie?
Dosypałem 1kg cukru na 25l wina, jak dla mnie ok -> BLG 5
Witam
Potrzebuję zwolnić fermentator, czy 1 tydzień fermentacji tarniny w miazdze wystarczy?
Wg mnie wystarczy. Dłuższe trzymanie tylko uwypukla pestkę w smaku.
Dzięki.
Jednak obeszło się bez przymusu zwalniania fermentatora, więc tak jak miało być od samego początku, tarnina posiedzi w nim 2tyg.
wątek się rozrósł ładnie :) mam nadzieje że z nim u kolegów udane doświadczenia ;)
ale ja że robię pierwsze próby z tarniną to przy następnym próbowaniu przez kolegów wina wytrawnego lub półwytrawnego poproszę o podsumowanie z przepisem
oczywiście jak będzie taka możliwość ;)

Bardzo zacny materiał winiarski. Moja tarnina po 11 dniach w fermentatorze smakuje ..... wyśmienicie, zapowiada się bomba!!!
Moja siedzi w fermentatorze od 3 dni.
Już raz pestki wybierałem ;)

Ciekawe, może macie jakieś patenty na cedzenie pestek i pozostawienie rezty?
cieszę się koledzy 'skinki' i 'Castleman' Waszym szczęściem i proszę dajcie szansę nam też ;)
jaki przepis chcecie dokładnie użyć na 10litów wina

pozytywne pozdrowionka
@Wojtek31: na początku jest przepis Fridy. Jego się trzymaj.
Robię zgodnie z przepisem ze starej strony:

wino 9%
2kg tarniny
9,5l wody
1,4kg cukru
3g pożywki

wino 11% - 12%
3kg tarniny
9l wody
1,9kg cukru
3g pożywki

wino 17%
4kg tarniny
8,5l wody
2,8kg cukru
3g pożywki

coś pomiędzy 12, a 17%
Moje tarninowe już prawie 1,5 roczne jest mocne i słodkie. Zostało tylko kilka butelek. Jest wyśmienite, natomiast kolejny nastaw z tarniny zdecydowanie będę celował w mniejszy %. Z dala jestem od opinii, iż tarnina powinna być mocna i słodka. Słodka tak, ale do 15-16%. Jak owoców będzie dużo w następnym roku to również spróbuję zrobić mocną wytrawną tarninę w okolicy 13% - myślę, że efekt też może być całkiem dobry.
Witajcie, mam w zamrażarce 5kg tarniny oraz ok 1,5-2kg aronii.
Co sądzicie o zmieszanie tych dwóch owoców?
Czy lepiej zrobić z tarniny w 15l baniaku a aronie w 5l damce i używać do ("dekupażu")
Dodam tylko że wolne baniaki to 20l(za chwilkę będzie wolne), 15l, oraz damkę 5l

Pozdrawiam Adam
Moim zdaniem zdecydowanie tarninę nastawić solo. Aronia może i najprawdopodobniej zdominuje smakiem całe wino, jest bardzo zaborcza.
Z 5kg tarniny to trochę mało na 15l. Zdecydowanie polecam inne dodatki niż aronia np. rodzynki. Z aronii zrób nalewkę, bo warto.
20l ma balon więc pewnie dam 5kg tarniny oraz jakieś 10l wody, do tego cukier i kubatura owoców to powinno być w sam raz :)
A może dodam jakies rodzynki i może coś jeszcze jak się nawinie. Ale jutro się przekonam bo MD już prawie zrobiona (jutro będzie elegancka) :)
Ciekawym połączeniem mogą być wiśnie, ale o tej porze roku niełatwo o nie :)
Winka już 3dni siedzą w balonach i powiem szczerze że fermentują rewelacyjnie, zrobiłem 3 nastawy 1x20l oraz 2x5l w najwiekszym jest ponad 4kg tarniny a w maluchach jest mieszanka tarniny z aronia i sama aronia która się "gotuje" i nie chce zwolnić, będzie male malowanie po tym nastawie :p ale na szczęście nie sufit tylko kropki na ścianie.
Jak oddziele owoce od płynów i wypije pierwszego łyka dam znać co z tego będzie ;)
Witam wszystkich użytkowników.
Jestem początkującym winiarzem i pierwszy raz wstawiłem wino z tarniny stosując fermentacje w miazdze.(wcześniejsze wna z winogron i aronii fermentowały w balonie).
Przeczytałem cały temat i zastanawiam się czy moje wino nie będzie za bardzo rozwodnione.
Na balon 35 litrów użyłem ok 12 kg owoców,na razie 2 kg cukru, drożdże burgund z pożywką i trochę wody.
Wszystko ładnie fermentuje z miazdze (początkowe blg wynosiło ok 25). Chce to wszystko przefermentować ok 12 dni dodając ok 5 kg cukru w dwóch turach.
Moje pytanie jest następujące: Po skończonej fermentacji i,wyciśnięciu resztek soku i wlaniu do balona mam ten balon dopełnić wodą z cukrem do blg 5 ? Chciałbym otrzymać wino ok 17% półwytrawne.
Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17