Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wino z tarniny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Proporcje dobre, cukier podziel na dwie lub trzy raty.
Owoce możesz trzymać w nastawie około 2 tygodni, są tacy co trzymają krócej, niektórzy trzymają do końca fermentacji. Zdania są podzielone, jeszcze inni robią na tych samych owocach drugi nastaw. Twoje wino i ty tu decydujesz.
Z tym drugim nastawem to bez przesad:diabelek:
Z czego on miałby być?
(16-10-2011, 22:07)maja5 napisał(a): [ -> ]Proporcje dobre, cukier podziel na dwie lub trzy raty.
Owoce możesz trzymać w nastawie około 2 tygodni, są tacy co trzymają krócej, niektórzy trzymają do końca fermentacji. Zdania są podzielone, jeszcze inni robią na tych samych owocach drugi nastaw. Twoje wino i ty tu decydujesz.

Kolega planuje max 14%
Więc raczej nie ma potrzeby dzielić cukru na raty, drożdże spokojnie dadzą radę ;p
(17-10-2011, 09:17)jasiu-83 napisał(a): [ -> ]
(16-10-2011, 22:07)maja5 napisał(a): [ -> ]Proporcje dobre, cukier podziel na dwie lub trzy raty.

Kolega planuje max 14%
Więc raczej nie ma potrzeby dzielić cukru na raty, drożdże spokojnie dadzą radę ;p

Witam

To jak z tym cukrem jest przy winie polslodkim o mocy 12%,14%,dajemy odrazu cala dawke czy dzielimy?
Zakladany nastaw postanowilem zwiekszyc do 15l wina ,proporcje wygladaja nastepujaco:
- 6kg tarniny
-14,25 l wody
-3,75 kg cukru
-drozdze tokaj
- pozywka 5g
Zwiekszylem je o polowe ,chyba sa w porzdku.

Ps.
Tarnina sie rozmraza,na nastaw 15l wina jedna torebka drozdzy i 5g pozywki powinno chyba wystarczyc
Prosze o odpowiedz jak z tym cukrem.

Pozdrawiam

Jak dasz cały cukier od razu to nic się nie stanie,
o ile matka drożdżowa będzie silna a jeśli robisz na aktywnych to już spokojnie ruszą ;p

Edit ; napisz co to za drożdże?
w płynie , na suszu czy takie w granulkach tj.(aktywne)
Witam

Drozdze w suszu:Tokay 22 od zamojskich,czy jedna torebka wystarczy na 16 litrow wina

Zrób porządnie MD to wystarczy spokojnie. Dobrze by było gdyby blg na starcie nie przekraczało 20. Duże stężenie cukru nie ułatwia drożdżom startu.
Dokładnie tak jak mówi tata1959, Daj im się rozmnożyć w butelce tak z1-2 dni w cieplym miejscu. I nie przekraczaj 20blg na starcie bo będzie startować 3-5 dni jak u mnie przy blg-24.
Wino z tarniny juz nastawione na starcie mialo 17 blg(zmierzylem po dodaniu wody i wiekszej czesci cukru).Ile czasu trzymac z owocami ,dwa tygodnie wystarczy?
Prosze o odpowiedz

Pozdrawiam

U mnie zbieranie tarniny dobiegło końca. Mimo wcześniejszych (niezbyt obiecujących) obserwacji udało znaleźć się miejsce, gdzie wiosenne przymrozki nie dały się we znaki kwitnącej tarninie. Uzbierałem prawie 10 kg. Teraz czeka sobie grzecznie w zamrażarce na zwolnienie się jakiegoś pojemnika (bo w tym roku poszalałem trochę z produkcją...) :D
Witam

Nastaw z tarniny na okres fermentacji burzliwej trzymam w pojemniku fermentacyjnym,czy tarnine w pojemniku trzeba co jakis czas mieszac w tym okresie?
Prosze o odpowiedz

Pozdrawiam
Tak oczywiście mieszaj, bo powstaje "czapa" z owoców.
Witam
Czytając te posty też postanowiłem postawić winko z tarniny. Mam balon 34 l, więc na ile litrów wina mam brać przepis? (zazwyczaj w przepisach jest proporcja na 10l wina, a ja na ile w takim balonie?) Ile kilogramów tarniny potrzebuje na ten gąsiorek. Wino chciałbym słodkie i max 14%. Jak na razie to mam uzbierane z 13 kg. Nie będę pestkował, przemroże w zamrażarce. Owoce myślałem zmiażdżyć i wrzucić do gąsiora.
Jestem amatorem w robieniu takich napojów więc proszę o wyrozumiałość ;)

nikt nie pomoże?
To ja pomogę ( może choć trochę ).

Proponuję fermentować tarninę w wiaderku fermentacyjnym. Dlaczego ? Masz balon 34 litrowy. A ile chcesz mieć wina ?
Owoce zajmują pewną objętość a tarnina ma sporą pestkę.

Ja w tym roku też mam 15 kg tarniny i z dodatkiem 6 litrów wody podczas burzliwej fermentacji ledwie mieści się to w 30 litrowym fermentatorze.
Po oddzieleniu stałych części wyjdzie góra 15 litrów. Tarnina jest dość kwaśna więc można dodać więcej wody ( ale warto to przedtem sprawdzić organoleptycznie lub poprzez pomiary ). Tak więc balon 34 litrwy może być zbyt wielki.

Ten wątek o winie z tarniny jest dość długi ale mam nadzieję , że go przeczytałeś.

Jak chcesz aby ktoś odpowiedział na Twój post to staraj się używać opcji edycja.

Pozdrawiam
> Orzeszek87 - Tasmol ma rację - burzliwa fermentacja to nie przelewki :)

Ja z braku wolnego fermentatora w tym roku nastawiłem w balonie z szeroką szyjką. Stoi drugi dzień i tak pracuje, że dzwonię 3 razy dziennie z pracy, żeby ktoś poszedł sprawdzić czy nie wychodzi :P

Poza tym fermentator (balon z szeroką szyjką) znacznie łatwiej się opróżnia po fermentacji w miazdze. Zakup fermentatora to nie jest wielki wydatek - a na przyszłość jak znalazł:big:

Powodzenia
Czyli należałoby pierwszy (burzliwy) etap żeby winko przestało w fermentatorze? Ale to normalnie z MD już i pożywką? A później do gąsiorka?Tylko że ja u siebie w miasteczku takowego fermentatora nie dostane :( Już zgłupiałem co mam robić ;(
Nie musi być specjalny fermentator. Wystarczy pojemnik spożywczy, ja np mam taki 15L po sosie do pizzy. Wlewasz nastaw, górę przykrywasz jakimś płótnem (w moim przypadku jest to prześcieradło złożone na 4 cześci, obwiązujesz jakimś drucikiem do okoła i masz prawie to samo :))
Jesli Fermentacja w miazdze to sama nazwa wskazuje, "fermentacja" ( bez pożywki i drożdży ani rusz) :)
(27-10-2011, 04:41)orzeszek87 napisał(a): [ -> ]Czyli należałoby pierwszy (burzliwy) etap żeby winko przestało w fermentatorze? Ale to normalnie z MD już i pożywką? A później do gąsiorka?Tylko że ja u siebie w miasteczku takowego fermentatora nie dostane :( Już zgłupiałem co mam robić ;(

Możesz pójść np do cukierni, piekarni. Tam możesz dostać lub kupić za niewielkie pieniądze pojemnik o którym pisał psik31. Poczytaj też na forum o wyrobie wina np tutaj
no dobrze czyli te 13 kg tarniny wrzucam do pojemnika dodaję cukier i drożdże + pożywka w odpowiedniej ilości, przykrywam wszystko płótnem i czekam do jakiego momentu? Pojawi się piana. A poźniej odrzucam owoce i wlewam sam moszcz do gąsiora? Cukier cały odrazu czy etapami? Jak etapami to kiedy drugą część?
To o co pytasz stanowi cały proces wyrobu wina. W jednym poście mam to napisać? Podałem Ci przykładową stronę do poczytania. Aby zrobić wino musisz sam coś poczytać. My za Ciebie tego nie zrobimy.
najpierw przemroź tarninę z 2x jak nie posiadasz pektopolu. Później rozdrobnij tłuczkiem do ziemniaków, zmierz blg soku. później dodaj wcześniej przygotowaną MD. Ponadto najlepiej fermentować tak z 2 tyg tarninę w miazdze. Bo im krócej tym mniej smaku zapachu i kolor jest bardzo brzydki. Mam u siebie wino z fermentacji w miazdze i z samego soku (3 dni ferm w miazdze )... Kolory bez porównania.
Przeczytałem wszystkie strony i stwierdzam że burzliwa fermentacja będzie w pojemniku fermentacyjnym. Tylko czy syrop (woda+cukier) dodawać od razu cały? Czy na trzy (równe?) części? Wino chciałbym 16% słodkie. Z tego co poczytałem to na starcie moszcz nie może przekraczać 24 blg, po przerobieniu (0 blg) należy dodać kolejną porcję cukru z wodą, tylko jaką? Taką jak na początku? Czy może żeby pokazało 15 blg, a następną na 10 blg?
Przepis na 10 l wina:

4 kg tarnkiny
8,5 l wody
2,8 kg cukru
drożdże
pożywka

Posiadam 12 kg owocu, czy przepis mam robić na 20 l wina? (składniki x2)?

Śliwki w zamrażarce, matka stoi 24h.
P.S. Matka stoi 24 h i jak narazie nic się nie dzieje, strasznie gęste się zrobiło jak kisiel

Bardzo proszę o pomoc koledzy i koleżanki ;)
To nie istotne przy ilu blg dodasz kolejną porcje. Byle by nie przekroczyć 24blg chociaż toteż pojecie względne. Grunt aby wiedzieć ile cukru przerobiły drożdze. Proponuje dla pewnosci Dać 1.5kg na początek i reszte w drugiej porcji jak przecedzisz po burzliwej i będziesz wlewał do gąsiora.
Co do ilości... Jeśli masz w czym przeprowadzić burzliwą to możesz zrobić nawet na 30l (a tj. Skladniki x3 ) A jesli na 20 L to chyba logiczne że trzeba pomnożyć x2. :lol:
MD też zbytnio nie daje jakiś specjalnych znaków. Jak jest już gęste tzn że wszystko idzie jak należy. Mieszasz tą MD co pare godzin?? Przed zaszczepieniem moszczu potrząśnij butelką z MD, jesli robi się biała piana która łatwo nie schodzi oznacza że MD jest już lub za chwile będzie gotowa :)
Tarniny mam na 30 l wina więc burzliwą przeprowadzę w pojemniku fermentacyjnym. Później wycisnę moszcz i soczek zleje do balonu (34l). Te 1,5 kg cukru trzeba wlać z wodą tak aby nie przekroczyło 24 blg?
Kurde a z tą MD to trzeba mieszać?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17