Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Melasa ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zainteresował mnie ten temat ale nic ciekawego nie mogę znaleźć. Tzn nasunęły mi się takie pytania:

1. Z czego lepsza? Trzcina czy buraki :pytajnik:
2. Ile kg w/w potrzeba aby otrzymać porównywalną ilość słodkości do 1 kg cukru :pytajnik:
3. Gdzie szukać trzciny czy buraków w takim zagłębiu rolniczym jak w-wa i ile to kosztuje :pytajnik:
4. Czy można zrobić melasę pitną na zasadzie miodu pitnego
:pytajnik:

To chyba tyle i dzięki
Cytat:Wysłane przez pyryman
Zainteresował mnie ten temat ale nic ciekawego nie mogę znaleźć. Tzn nasunęły mi się takie pytania:

1. Z czego lepsza? Trzcina czy buraki :pytajnik:

Zdecydowanie trzcinowa

Cytat:2. Ile kg w/w potrzeba aby otrzymać porównywalną ilość słodkości do 1 kg cukru :pytajnik:

Około 2kg melasy = 1 kg cukru

Cytat:3. Gdzie szukać trzciny czy buraków w takim zagłębiu rolniczym jak w-wa i ile to kosztuje :pytajnik:

melasa buraczana - cukrownie, raczej w dużych ilościach :)
melasa trzcinowa - na Kubie, Jamajce, Haiti itp. u nas strasznie droga i praktycznie niedostępna w "zadawalających" ilościach.

Cytat:4. Czy można zrobić melasę pitną na zasadzie miodu pitnego :pytajnik:

He, he powąchaj melasę a się dowiesz. :ysz:

Pozdrawiam
Fester
Nie no, nie zrozumieliśmy się. Biorę buraki, trę, gotowanko itd i:
Cytat:rOkoło 2kg melasy = 1 kg cukrur
ile buraków / trzciny;) na te 2 kg melasy?
Cytat:rHe, he powąchaj melasę a się dowiesz. r
ok :)

Kurcze, pytam bo grzebnąłem gdzieś w necie i np znalazłem to:
Melasa
Cześć

Przepis na "melasę" umieszczony na stronie do której podajesz link jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjny.
Prawdziwa melasa jest jednym z odpadów przy produkcji cukru http://encyklopedia.pwn.pl/46105_1.html

Pozdtawiam
Fester
To kurcze do czego się nadaje melasa z buraków cukrowych robiona domowym sposobem?
Jestem pewien że gdzieś na forum było o tym że dodają jako część cukru do win i inne sposoby użytkowania jej. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć.

Mówisz że jest bezużyteczna w piwniczce?
A jak już jesteś tak miły i odpowiadasz na moje głupkowate pytania:) to kiedyś poruszyłem temat w jednym wątku przytaczając Twoje słowa. Ponieważ nikt mi nie odpowiedział czy mógłbyś i tam mi coś skrobnąć? Dzięki

http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?pid=0#pid0
Cytat:Wysłane przez pyryman
To kurcze do czego się nadaje melasa z buraków cukrowych robiona domowym sposobem?
W domowej piwniczce melasa jest świetną pożywką dla nastawów ubogich w składniki pokarmowe , a szczególnie tych na cukrze. :D Ale raczej nie ta przyrządzana domowym sposobem.
Cytat:Kurcze, pytam bo grzebnąłem gdzieś w necie i np znalazłem to:
Melasa

Boże chroń Króla. To nie jest przepis na melas. To sposób na otrzymanie nieoczyszczonego gęstego soku z buraków. Ekstrakcję cukru w cukrowni przeprowadza się podobnie ale w niższej temperatrurze (ok. 70st). Następnie sok jest oczyszczany (tzw. defekosaturacja). Dopiero oczyszczony sok jest zagęszczany (wyparka). Melas powstaje na samym końcu - zawiera on cukier, którego nie dało się skrystalizować.
Nie słyszałem też o siarkowaniu melasu. Siarka jest używana podczas prdukcji cukru, ale do zupełnie innego celu.
Technologia produkcji cukru z buraków cukrowych w cukrowniach składa się z kolejnych procesów: pokrojone korzenie ługuje się wodą w temperaturze 75-85 °C. Otrzymany w ten sposób sok zawiera ok. 15% cukru. W celu oczyszczenia poddaje się go najpierw procesowi nawapniania, a następnie karbonatacji. Po odfiltrowaniu wytrąconych zanieczyszczeń sok zagęszcza się w wyparkach aż do wykrystalizowania surowego cukru, który następnie poddaje się rafinacji polegającej na rozpuszczeniu go w wodzie, odbarwieniu za pomocą węgla aktywnego, powtórnym odparowaniu, odwirowaniu i suszeniu. Odciek, który pozostaje nazywa się melasą. Zgodnie z polską normą cukier biały zawiera nie mniej niż 99,80% sacharozy, cukier rafinowany - powyżej 99,85%. - "wikipedia"
To może już lepiej słodowanie zboża? Chociaż niby melasa to substrat do produkcji rumu... No ale trzeba się zaopatrzyć w sprzęt...:jedzenie::jedzenie: Jak to zawsze można sobie skomplikować umiejętnie życie :jezor:.