Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Jak obliczyć stężenie alkoholu? problem z alkoholomierzem.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Droga Rzeszo Miodosytników i Winiarzy

Mimo wielu prób miodosytnictwa nie miałem styczności z takowym urządzeniem. Niedawno dokonałem takiego zakupu, aby móc pełniej kontrolować przebieg fermentacji i jej końcowego wyniku. lecz dopiero po fakcie dowiedziałem sie że:
cytuję::ksiazka:
Bezpośrednio stężania alkoholu w winie czy nalewkach nie da się zmierzyć areometrem, można to zrobić laboratoryjnie lub poprzez destylacje i pomiar alkoholomierzem destylatu.

czyli co, nie arometr do kosz?:(
czy w jakiś inny sposób mógłbym dowiedzieć się jaki % ma mój miodek?
z góry dziekuje za nadesłane odpowiedzi!!:helo:
matlysy,
-areometr służy do pomiaru ilości alkoholu pośrednio. Mierzymy ilość przerobionego cukru i przeliczamy na alkohol.
-do pomiaru ilości cukru w miodach służy specjalny gęstościomierz (ten z BIOWINU się nie nadaje) o odpowiednim zakresie pomiarowym. Praktycznie używa się co najmniej dwóch gęstościomierzy:
-zakres klasyczny -2 st Blg do 25 st. Blg
-zakres "miodowy" od 25 st. Blg do 50 Blg
Wymagany zakres pomiarowy gęstościomierza zależy od przygotowywanego miodu. Dwójniak wymaga trochę innej skali niż czwórniak.

Opis użycia cukromierza możesz znaleźć np. TUTAJ.
heyka, ja też się "nadziałam" na słowo alkoholomierz :glowa_w_mur: dopiero po zakupie, który miał być prezentem dla siebie, okazało się, ze ten przedmiot jest całkowice bezużyteczny jeśli chodzi o produkcję win. co innego, gdybyśmy te wina później destylowali...
Witam
To są skutki nie czytanie opisów przedmiotów przed zakupem :-)

A biada sprzedawcom którzy tego nie piszą, a potrafią napisać przy cukromierzu że jest to areometr do sprawdzania zawartość i alkoholu w winie bo i z tym się spotkałem.

Ale dawno dawno temu tez mnie to zdziwiło i więc teraz nie dziwią tego typu pytania klientów.
Świadczy to tylko o jednym że człowiek się uczy czyli staje doskonalszym tym co robi.

Na dniach wprowadzę do oferty ciekawą pozycję mianowicie alkoholomierz kapilarny.

Będzie to jedyny mi znamy przyrząd którym da się zmierzyć bezpośrednio zawartość alkoholu winie.
Plusem jest cena ok. 6 zł a minusie to ze mierzy tylko w winach wytrawnych i ze względu na ich skład np. garbniki ma dużą tolerancje chyba ok. 3 %.

M.W.
Szykują się testy, daj znać jak będzie dostępny ...
3 % to troche duża tolerancja jak na wino, wydaje mi się że metodą smakową niewiele więcej można się pomylić, a nawet moze mniej, jak ktoś ma "czułą rure"