Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Wady klarowania pektopolem...?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zadawałem to pytanie już w innym temacie, ale może warto założyć osobny, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
W tamtym temacie Aga i Moonjava przeprowadzili fachową wymianę zdań na temat wad klarowania pektopolem. Niestety język jakim się posłużyli był na tyle specjalistyczny, że nic z tego nie zrozumiałem.
Dlatego proszę wytłumaczcie mi, tak na chłopski rozum, czym grozi użycie pektopolu do klarowania i jak bardzo prawdopodobna jest ta groźba?
Wczoraj wlałem odrobinkę do mniszkowego i dzisiaj zaczął się robić kryształ. Wcześniej ani klarowin, ani 2-tygodniowe wymrażanie nic nie dało... Szkoda mi rezygnować z tak skutecznej metody... :(
He he he ;)
Otóż, Pektopol to mieszanina enzymów. Enzymów pektolitycznych i np. proteaz. Enzymy działają w ten sposób, że rozcinają wiązania pomiędzy cząsteczkami. Np. w truskawce bierzemy pod lupę pojedyńczą komórkę, mamy tam ścianę komórkową, która składa się w 15 do 40% z pektyn, a w środku "soczek".
Nasz pektopol jest mieszaniną. Enzymy pektolityczne podpływają do nie zniszczonych mechanicznie ścian komórkowych (np. naszą sokowirówką, młynkami wiertarkowymi) i PRZECINAJĄ wiązania pomiędzy łańcuchem pektyn tworzących ścianę komórkową. Z rozciętej tak komórki wypływa soczek. Stąd soczku jest więcej po zastosowaniu pektopolu.
Ale skoro pektopol to mieszanina enzymów to co robi reszta enzymów? Otóż one dobierają się do innych cząsteczek budujących komórkę. Proteazy rozcinają białka na krótsze łańcuchy albo na pojedyńcze aminokwasy. Zależy od enzymu. I właśnie od tego co zrobią te pozostałe enzymy poza pektolitycznymi wpływa na końcowy smak wina.
Jeśli zastosujemy pektopol przed fermentacją to część z tych pociętych związków zjedzą drożdże. Po fermentacji jeśli używamy pektopolu do klarowania to pozostanie to nam w winie. I teraz puenta ;):
Skoro nie wiemy co wpływa na brak klarowności czy białka czy pektyny czy inne związki to działanie pektopolu rozwiązuje wszyskie problemy ponieważ ma kilka enzymów (tak w skrócie rżnie wszystko jak leci coś jak atak wojska USA w Iraku giną nie tylko "źli" ale i cywile, i właśnie o tych cywili w winie nam chodzi ;) ;) ;) ;)).
Ale to co powstaje to zupa aminokwasowo pektynowo jakaś tam ;). W zależności od składu pektopolu i wina może mieć różny smak (mamy bodajże 20 aminokwasów i każdy inaczej smakuje, coprawda w owocach jest niewiele białka (nieliczę trupów drożdży) ale i tak może to mieć wpływ na smak i bukiet wina).
A więc jak zwykle lepiej spróbować na małej próbce, dodać jak najmniej pektopolu (część enzymów działa raz a część potrafi ciąć i się odnawiać) i poczekać. Następnie skosztować i ocenić czy smakuje.
:) mam nadzieję, że to wytłumaczyłem w miarę prosty sposób
Mariusz
PS Groźba faktycznie zależy od prawdopodobieństwa ;).
No i właśnie o to mi chodziło!!! Wielkie dzięki oloroso:spoko::big::wykrzyknik:
Oloroso jestem pod wrażeniem:1miejsce: Wytłumaczyłeś problem jak trzyletniemu dziecku.:big:
musiałby to być jakiś trzyletni geniusz....:chytry:
ale dawno mówie, że mariuszek powinien zostać nauczycielem :big:
piknie! ja zrozumiałem, czy moge iśc do zerówki :diabelek:
A nie wiecie moze ile trzeba użyc pektopolu by byl skuteczny, czy ok. 1ml / 10l wina wystarczy?
A to ci! Pektopol to prawdziwy Kuba Rozpruwacz, teraz to sie boje. Ja se tak bezkarnie dodawalem do wszytskiego, a to taki lobuz, co rznie wszystko co sie rusza :P

PS. Masz dar do tlumaczenia ludziom
witam
mam pytanko czy można klarować nalewki pektopolem
jeśli tak to może ktoś wie jakie dawki Chodzi mi o to czy te enzymy zadziałają w takim stężeniu alkocholu
Mam nalewkę na jabłkach stoi już 2 miesiące i niechce się wogóle klarować
Witaj Lopes, jesteśmy co prawda w dziale "Technologia win domowych"
Robiłem w tym roku próbkę klarowania nalewki z pigwowca Klarowinem, ale nie wszystkim sie to na forum podobało.
Uparta niesklarowana przez 2 miesiące nalewka, sklarowała sie w ciągu doby. :jezor:
Matko jedyna! jak można w dzisiejszych czasach takie rzeczy na forum wypisywać!? Przeca jak się al kaida dowie o niszczycielskich właściwościach pektopolu i wpadną na rozpylanie z samolotów to po nas!!! amonokwas na aminokwasie z nas nie zostanie! proszę o zaszyfrowanie tego wątku!
pozdrawaim
witam
Ale klarowin to bentonit a mi chodzi o te enzymy to co innego
a co z naszymi komórkami po wypiciu takiej mixtury? :kwasny:
a twój żołądek to niby co innego robi z takimi powiedzmy - truskaweczkami? I jakoś to wytrzymujesz... ;)
6%?
Cytat:Wysłane przez Mat
Jak duże są strat soku gdy przy jego uzyskiwanu nie dodajemy pektopolu?

Cytat:Wysłane przez sobek
6%?

Ale oloroso wyraźnie napisał, że jeśli pektopol dodajemy przed fermentacją, to drożdże już odpowiednio się nim zajmą. Problem pojawia się tylko po dodaniu do gotowego wina...