Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: odkażanie sprzetu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
przy okazji tematu mojej praski przypomniałem sobie, że e miałem się podzielić cenną uwagą z forumowiczami mianowicie jeśli chodzi o odkażanie sprzętu to podzielił bym go na dwa rodzaje;

takie które pozbywa się pozostałości po poprzednim wsadzie ( cokolwiek to było) oraz zapachów i smaków z tym związanych.

drugie to pozbycie sie bakterjoff i innych żyjątek pożytecznych i nie jednym słowem wyjaławianie sprzętu

jeśli chodzi o 1 pkt to nie ma problemu w zalezności od wielkości zabrudzeń używamy szczotki węża pod ciśnieniem sody kaustycznej ludwika no w ostateczności myjka ciśnieniowa karcher :) właściwie pkt 2 już nie potrzebny

oczywiście obowiązkowe dokładne płukanie

ale co zrobić ze sprzętem typu prasa ?
jeszcze w dodatku woskowana ludwiki szczotki ją zniszczą płukanie nie wystarczy woda i szczotka a jak stała nie wiadomo gdzie albo jak moja zdobyczna?
odpowiedź bliska lekarzom akwarystom i fryzjerom promienie UV :) lekarze , stomatolodzy musza je włączać na noc w gabinetach (oczywiście nie na całą noc) fryzjer sprzęt powinien tez tak odkażać akwaryści stosują na wężu od filtra w celu zabicia bakterii, drobnoustrojów zooplanktonu generalnie by wysterylizować wodę ( pomaga na tzw zielona wodę i daleko taka popularność :P )

taka świetlówka niewiele kosztuje ( w przeciwieństwie do całych urządzeń) nie należy na nią patrzeć chodzi tu o promienie UV-C oczywiście a nie o takie jak na dyskotece czy jakiekolwiek inne
reasumując

można stosować promienie UV-C ( UvA i UV-B nic nie da) do odkażania skomplikowanego sprzętu winiarskiego.

Świetlówka TUV 6W G5 UV-C PHILIPS. -. 34.00 PLN
15w chyba 45 zł no tak czy inaczej szukać tego jako świetlówki bakteriobójcze albo uv-C

a jak ktoś ma do akwa można ja po prostu obudowę odkręcić tak jak do wymiany i podłączyć ( gumką spiąć zabezpieczenie - po podkręcaniu jest rozłączane by nie świecić sobie w oczy).

:uff:
A nie prościej roztworem piro ?
ano prosciej ale czesto nie mamy mozliwosci lub boimy sie o material no alternatywa wstawiasz toto dolazienki wlaczasz na 10 min pijesz winoo i cotera jet bardziej proste ?/
Dobry sposób np. dla przydomowych laboratoriów żeby wyjałowić powietrze oraz powierzchnię pracy. Stosują to chyba minibrowary. Nie jestem pewien ale do sterylizacji pożywek i pojemników to nie wystarcza bo nie przechodzi przez szkło itd., trzeba wtedy stosować inne metody (promieniowanie gamma). :(
Witam
Kilka waznych pytan XD:
1. Czy jak np do dezynfekcji balona dam 2l wody z 5g piro to wystarczy chwile tym opłukać, czy musi sie moczyc dlugi czas?

2. Ile najlepiej użyc piro na 1l by dobrze odkazic balon?

3. Ile trzeba czekac po dezynfekcji by piro odparowal?

4. Jakim roztworem wody ze spirytusem mozna tez odkazac?
Przecież na opakowaniu masz dawkowanie. Do dezynfekcji używa się 2-3% roztworu czyli 20-30 g na litr.
Ja odkażam w taki sposób:
Myję balon, butelki czy jakikolwiek inny sprzęt, płuczę, zalewam roztworem 3 % i pozostawiam do 5 min a następnie wylewam roztwór i pozwolę obeschnąć sprzętom. Nie płucze ich już po dezynfekcji.

Co do spirytusu to nie wiem ale wolę go użyć do nalewek.
Podobno roztwór piro powinno się właśnie zostawić na 5-10 min, bo najlepiej odkażają jego opary (nie wdychać:D)
Udało mi się pożyczyć starą praskę do owoców domowej roboty. Stała w piwnicy kupę lat i była strasznie zapyziała. Wpierw wyszorowałem ją silnym środkiem chemicznym (do czyszczenia tłuszczów, zanieczyszczeń, bakterii itp. w przetwórstwie), następnie spłukałem obficie wodą a na koniec wyparzyłem porządnie wrzątkiem. Czy takie odkażenie sprzętu w zupełności wystarczy aby z powodzeniem wyciskać nim sok??

pozdrawiam