Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: Pomóżcie w obliczeniach :-)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Będę wdzięczny za pomoc w obliczeniach, zrobilem blad, bo cukromierz kupiłem już parę dni po nastawieniu miodku, i nie mam dokładnego bllg początkowego, tylko szacowac mogę. Będę wdzięczny za sprawdzenie mnie i poprawki :-)
Więc:
miód sycony, projektowany na czworniaka,
3,5 l wody
1,2 l miodu gryczanego
200 g cukru
pożywka - 4g, kwasek cytrynowy, MD (Biowin, uniwersalne), zaprawiany -cynamon i jałowiec
Nastawiony 08.09.05, bllg zmierzony dopiero 13.09.05 = 23 st. Bllg
Następny pomiar 23.10 = 4 st. Bllg
Spróbowałem obliczyć, ile cukru mógł mieć początkowy nastaw, wyszło mi 285 g/l. Przyjąłem, ze objętośc brzeczki po dodaniu cukru to 4820 ml, w tym około 1176 g z miodu i 200g "cukru z cukru". Po podzieleniu przez całkowitą objętośc dało mi to właśnie 285 g/l.
Z tego by wynikało, że Bllg początkowy to ok 28,5 st.?
Jesli poczatkowa zawartość cukry była 285 g/l to poczatkowy Balling= 25,7 Blg.
Cytat:Wysłane przez Mat
dlaczego?

1*Blg=10g/dm3 cukru
285g/dm3=28,5*Blg

Nie. 1 Blg = 1 g sacharozy w 100 g jej wodnego roztworu.
Mat - teraz, jak poprawiłeś ten swój post powyżej - to się zgadza - tyle, że azbestckuat podal 285 g/l - tak jak ty pierwotnie a to nie jest 28,5 Blg.

Swoją drogą poprawki w postach do ktorych ktoś się odniósł i zacytowal są z lekka smieszne - nie chodzi o to aby uchodzić za nieomylnego tylko chyba o to aby wyjaśniac watpliwości -prawda?? ;)
też widziałem :big: :jezor: ;) ;)
acha - no ale skoro kapnąłeś się w różnicy pomiędzy g/l a g/kg to pytanie "dlaczego" stało sie bezprzedmiotowe. :)
Cytat:Wysłane przez DarekRz

Swoją drogą poprawki w postach do ktorych ktoś się odniósł i zacytowal są z lekka smieszne - nie chodzi o to aby uchodzić za nieomylnego tylko chyba o to aby wyjaśniac watpliwości -prawda?? ;)

Wręcz zabronione.

[ 2 ] POSTY I TEMATY
Nie wolno używać edycji posta, jeśli inny użytkownik na niego odpowiedział. Nie wolno przekształcać zdań w poście chcąc zaszkodzić innym użytkownikom.

POZDR K
:-) Dziękuję :-) Zabieram się do korekty obliczeń...