Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: zabilem go ??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
dzis zlalem miodek znad osadu. wymylem balon bardzo dokladnie. wlalem miodek do balonu. i niespodzianka. nie bardzo chce mu sie pracowac. co zrobic?? czy moj miod ozyje po kilku dniach czy szykowac sie na dodanie aktywnych drozdzy??
zaraz, zaraz, zazwyczaj zlanie znad osadu wieńczy okres fermentacji. Dlaczego chcesz zeby dalej pracował? :chytry:
:glupek::glupek::glupek:ale jestem glupi. gdzies wyczytalem zeby zlac miod po miesiacu. myslalem ze to pomoze w pozniejszym kladowaniu. co teraz poczac :pytajnik::pytajnik:
Jan Cieslak "domowy wyrob win" s. 180 "...dojrzewanie trojniaka trwa nieco dluzej (1 do 1.5 roku), przy czym czeste sciaganie miodu znad osadu przyspierza ten proces." a gdzies na tym forum znalazlem wypowiedz ze miod sciaga sie po miesiacu. wiec jak jest z tym sciaganiem miodu?? bo juz dalem sie ostro zakrecic
Sproboj jak odpowiada to zostaw jak nie to wrzuc swierza matke i tyle.
Zasadniczo to ściąga się z nad osadu po zakończeniu fermentacji.
Nie ma sztywnej reguły, że zlewasz po miesiącu, czy po np. 32 dniach. Jednemu miód odfermentuje po 2 tyg. a innemu po 2 mies. albo i dłużej. Powinieneś był zmierzyć BLG przed zlaniem, a tak z osadem wywaliłeś większość Twoich zahartowanych w boju drożdży. Zmierz mu teraz BLG. Jeśli miodek ma jeszcze niewiele procentów możesz próbować go zrestartować.
:glupek: jestem. BLG wynosi 10. to moze sproboje dodac aktywnych?? powinny dojsc za lada dzien z browoamatora bo zamowilem wczesniej. ech az mi sie cos robi jak pomysle co ja narobilem
Grzesiu!Wspomniałeś,że nastawiłeś trójniaka.Jeżeli obecnie odczyt wynosi 10 Blg.To przy typowej dla trójniaka gęstości brzeczki otrzymałeś w miodku coś pomiędzy 14,4-18,3% alkoholu.Czy to Ci nie wystarcza?!!!
nie nie nie. nastawilem czworniaka a to co napisalem o trojaniaku to cytat z Cieslaka. myslalem ze per analogia mozna zastosowac odciag do przyspieszenia fermantacjii. mea kulpa i tyle. zdaza sie. za niedlugo powinny mi przysjc drozdze aktywne z Browamatora to moze cos zdzialaja. z drogiej strony to za kilka dni nastawiam 2 trojniaczki po 4l kazdy jeden waniliowy a drugi chmielowy.