Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: kwasek cytrynowy niezbędny?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam
mam pytanie czy do trójniaka niesyconego (oraz innych miodów) kwasek jest niezbędny? czy jezeli nastaw mi smakuje(tzn. nie skręca mnie z słodkości :D ) to będzie "smakował"drożdżom? czy nic złego sie nie stanie jak nie dodam kwasku?
to mój pierwszy miodek :sloik:
drożdże lubią niskie pH a bakterie przeciwnie.
właśnie zauważyłem to co napisał Moonjava - nastawiłem 2 x 5 l trójniaka z małą tylko różnicą:
w jednym dałem 15 g kwasku, a w drugim 20 g.
Różnica w przebiegu fermentacji jest znaczna - nastaw z mniejszą ilością kwasku fermentuje 2 x szybciej.
Drożdże od Zamoyskich - bardzo ładnie pracują!
Cytat:Wysłane przez Majkel75 właśnie zauważyłem to co napisał Moonjava - nastawiłem 2 x 5 l trójniaka z małą tylko różnicą:
w jednym dałem 15 g kwasku, a w drugim 20 g.
Różnica w przebiegu fermentacji jest znaczna - nastaw z mniejszą ilością kwasku fermentuje 2 x szybciej.
Drożdże od Zamoyskich - bardzo ładnie pracują!

Ale Moon napisał... cos dokładnie przeciwnego - niskie pH, to więcej kwasku. A Twoje obserwacje niby wskazują na odwrotną zależność. I to musi byc przypadek, wynikający z czegoś zupełnie innego (pożywka, temperatura, jakość drożdży, MD czy cokolwiek). Fakt, że drożdże zbyt niskiego pH też nie lubią, ale Ty raczej mieścisz się w granicach przyzwoitości.

A odpowiadając na pytanie Winpola: tak, jakiś kwas(cytrynowy jest najłatwiej dostępny) jest niezbędny. Chyba, że robisz miód owocowy, wtedy często kwasy dodane z moszczem wystarczają.
Zresztą wino, a szczególnie słodki miód (prawidłowy trójniak będzie słodki) o odczynie bliskim obojętnemu będzie OBRZYDLIWY.
Hm... dzięki Maciej za skorygowanie moich przemyśleń.
A więc przeszukuję pozostałe parametry (prowadzę skrupulatny dziennik nastawów w Excelu) i faktycznie dodatek pożywki jest nieco inny:
w szybciej fermentującym dodałem 2,44 g
w wolniej fermentującym dodałem 2,35 g
w sumie to tylko 0,09 g - czy to może mieć wpływ?
temperatura jest cały czas identyczna - butle stykają się ze sobą.
Ewentualnie matka drożdżowa - rozdzieliłem ją na pół (dokladnie części płynne i stałe) - może to.
Mimo wszystko po 3 tygodniach Blg spadło z 32 do 15 i rytmicznie bulka, więc jestem dobrej myśli...
Hej Miodziarze,

może ktoœ mi pomoże,
czy drożdze padajš od nadmiaru kwasku? Dodałem 50 gram na 7 litrów (docelowo 10) trójniaka i fermentacja padła po kilku dniach. Nastaw jest straszliwie kwaœny. Jakie jast tolerancja drożdzy na kwasek ?
Będę odkwaszała przed wznowieniem fermentacji. Jakich drożdzy użyć?

pozdrawiam,
Nie powinno... Stawiam na to, że już przerobiło cały cukier. Słodkie to to jest?
Niestety nastaw jest słodki i kwaœny (chiński smak !)

Pierwsza próba wznowienia fermentacji poprzez sukcesywne (po trochu) dolewanie nastawu do MD (Anka C) nie powiodła się

Będę wznawiał fermentację.
1. Odkwasiłem wodorowęglanem pewnš częœć nastawu
2. Nastawiłem nowš MD (zwykłe drożdze)
3. Będę dolewał odkwaszony nastaw do MD.
4. Nastaw jest na czwórniak - jak fermentacja ruszy bedę dodawał miodu na trójniak

Co jeszcze moge zrobić, i czy rzeczywiœcie ten kwas nie przeszkadza drożdzom?
Miód sam w sobie ma odczyn kawśny mimo że ma słodki smak. Kiedys nastawilem trojniaka i dosypalem kwasku wg przepisu i fermentacja nie przebiegala zbyt prawidlowo w koncu sie to wszystko zepsulo. Teraz robie miody bez dodatku kwasku i wszystko jest ok

edycja:
A teraz wlasnie przeczytalem ze drozdze nie lubia zbyt niskiego ph czyli wiem co zabilo mojego pierwszego trojniaka wlasnie kwasek cytrynowy
O, to pewnie i mój przez to padł. Chyba wyleję bo z tym nic się już nie da zrobić. Nawet weglan potasu nie pomógł.
Sypnąłem sporo, gejzer gazu walił jak z wulkanu a kwas nadal niemożebny.
drożdże LUBIĄ niskie pH a bakterie przeciwnie. ..... Tak napisał Moonjava kilka postów wyżej.... więc coś tu mi sie generalnie nie zgadza w ogólnym rozumowaniu. :o
Cytat:Wysłane przez Megana
drożdże LUBIĄ niskie pH a bakterie przeciwnie. ..... Tak napisał Moonjava kilka postów wyżej.... więc coś tu mi sie generalnie nie zgadza w ogólnym rozumowaniu. :o

Ale tak jak pisalem miod ma niskie ph, dlatego w pszczelarstwie stosuje sie wirowki i inny sprzet z blachy kwasowki zeby nic nie rdzewialo. Miody bez kwasku ida jak burza farmentuja prawidlowo jeszcze nie zdarzylo mi sie zeby z takim byl jakis problem, a jak tu widac i inni forumowicze mieli badz maja problemy z zakwaszonymi miodami....
Witam, Ph= -lg stężenie jonów H +; skala Ph jest logarytmiczna; sądzę, iż zależy to od ilości dodanego kwasu, a nie od Ph miodu...ergo, jeżeli fermerntacja "padła" to nie od kwasu, tylko od drożdży,lub zbyt dużej ilości cukru (jary); nanakara-hodowałem pszczoły-miód nie ma niskiego Ph takiego, aby od niego rdzewiał sprzęt, to raczej miód łatwo "zainfekować"; łatwo wchłania zapachy,itd etc..
Pozdrawiam.
edit: bardzo łatwo "przejechać" się można na wartości Ph; dlatego warto go zmierzyć..
Cytat:Wysłane przez Gandalf
...ergo, jeżeli fermerntacja "padła" to nie od kwasu, tylko od drożdży,lub zbyt dużej ilości cukru (jary);

A jednak nie od drozdzy bo byly dane takie same czyli aktywne bayanusy

Cytat:Wysłane przez Gandalfnanakara-hodowałem pszczoły-miód nie ma niskiego Ph takiego, aby od niego rdzewiał sprzęt, to raczej miód łatwo "zainfekować"; łatwo wchłania zapachy,itd etc..

A jednak to prawda
W pszczelarstiwe nawet stosuje sie zakwaszanie syropu cukrowego dawanego pszczolom do zimowli aby kwasowoscia odpowiadal naturalnemu pokarmowi pszczol - miód.
Mam swoje spostrzezenia i mozesz mi mowic ze to drozdze ale od kad nie daje kwasu kazda fermentacja przebiega mi prawidlowo