Forum Domowych Winiarzy

Pełna wersja: jakie drozdze do czego?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej!
Zamierzam zrobic 2 male winka z owocow z puszek: ananasowe i truskawkowe. Jakich drozdzy powinienem do nich uzyc? Dostalem przesylke od Zamojskich, wiec mam: Sherry, Tokay, Burgund, Malaga i uniwersalne. Ktore powinny byc zastosowane do truskawkowego, a ktore dla ananasowego? Do tej pory korzystalem glownie z drozdzy uniwersalnych, wiec moje doswiadczenie w drozdzach "specjalizowanych" jest mniejsze niz nikle.
Z gory dzieki za pomoc!!!
poszukaj na forum....byli wiele razy....nawet ktos kiedys tabelke robil
Hej
Oczywiscie, jako stary internauta zaczynam od przeszukiwania archiwum - nie mozna wiec podejrzewac mnie o totalna igonorancje:) Chodzi o to,ze znalazlem wiele sprzecznych informacji, jak na przyklad takie: w jednym poscie jest napisane,ze do bialego slabego wina nadaje sie Tokay, bo nie poradzi sobie z procentami. W innym poscie czytam natomiast,ze do mocnych, bialych win powinienem uzyc wlasnie tych drozdzy:) I badz tu czlowieku madry...
Sam eksperymentalnie jestem za takim wyborem:
truskawkowe, srednio mocne: drozdze Burgund, ananasowe srednio mocne - Sherry.
Moze byc?
moze
do takich mixów czego bys nie dodał, będzie dobrze :uczen:
Ciekawe jak ci wyjdzie ananasowe z tego, co słyszałem to ananasy zawierają jakieś związki niszczące białka, (dlatego niedarady się zrobić galaretki na żelatynie) ciekawe czy to nie zaszkodzi drożdzą
hmm sherry generalnie sa chyba do win ciężkich cokolwiek to znaczy ja na sherry mam nastaw wiśniowego i dociągnołem je do maksymalnch procentów czyli ok 18 wiec mocne wina to tylko sherry lub chyba burgundy a zapomniałem dodać że jęsli to nie ma byc jakies specjalne super wino to mozesz chyba dac wegdle uznania poeksperymentować
Wiesz, ja używam uniwersalnych od Zamoyskich i zawsze jest OK.